Güvenli Turizm Sertifikası Uygulaması Hakkında Soru Önergesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Güvenli Turizm Sertifikası Uygulaması Hakkında Soru Önergesi
Levent Gök, Güvenli Turizm Sertifikası Uygulaması Hakkında Soru Önergesi verdi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince arz ederim.

Levent GÖK

Ankara Milletvekili

 

01.07.2020 ve 08.10.2020 tarihlerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeler ile Covid-19 salgının yayılımının önlenmesine yönelik tedbirler açıklanmış, sözü geçen genelgelerde aynı amaçla uygulamaya konulan Güvenli Turizm Sertifikası programına ilişkin açıklamalar yer almıştır. 30 oda ve üzeri kapasitedeki bütün konaklama tesisleri için zorunlu kılınan, yeme-içme tesisleri için isteğe bağlı alınabilen Güvenli Turizm Sertifikası yetkili kılınan akreditasyon firmalarınca düzenlenmekte ve sertifika sahipliğine ilişkin denetlemeler sözü geçen firmalar tarafından yapılmaktadır. Konaklama tesisinin büyüklüğüne göre aylık 400 TL+KDV ila 2600 TL+KDV, yeme içme tesisinin büyüklüğüne göre aylık 400 TL+KDV ila 1250 TL+KDV olarak fiyatlandırılan Güvenli Turizm Sertifikası’nın sektör paydaşlarına kriz ortamında daha fazla yük getirdiği açıktır.

Covid-19 pandemisi sebebiyle aylarca kapalı kalan konaklama ve yeme-içme tesislerinin ayakta kalması için destek olmak yerine Güvenli Turizm Sertifikası adı altında yeni bir vergilendirme yapılması etkilenen bütün sektörlerin tepkisini çekmiştir. Güvenli Turizm Sertifikası alması zorunlu olmasa dahi uygulama sonrasında işletmelerin sertifikalı ve sertifikasız olarak ayrıma uğrayacağı, mali olarak güçsüz olan işletmelerin sözü geçen sertifikayı alamamaları sebebiyle müşteri kaybedecekleri öngörülmektedir. Sertifika alma zorunluluğu bulunan işletmelerin de ekonomik yetersizlikler sebebiyle başvuru yapamaması durumunda kapatılması suretiyle işletme sahiplerinin ve çalışanlarının mağdur olacağı açıktır. Yatırımcılarımıza ve turizm işletmecilerine süreçte destek olması beklenen Kültür ve Turizm Bakanlığı sorumluluk duygusundan uzak bir yaklaşım ile salgını fırsata çevirmeye çalışmaktadır.

Bu bilgiler ışığında:

 1. Türkiye genelinde Güvenli Turizm Sertifikası alma zorunluluğu bulunan işletmelerin sayısını açıklar mısınız?
 2. Türkiye genelinde zorunluluğu bulunmadığı halde Güvenli Turizm Sertifikası’na başvurabilecek işletmelerin sayısını açıklar mısınız?
 3. Türkiye genelinde Güvenli Turizm Sertifikası uygulaması başladığı tarihten itibaren sertifika almak için başvuran işletmelerin sayısını açıklar mısınız? Sözü geçen işletmelerin kaç tanesinin sertifika alma zorunluluğu bulunmaktadır?
 4. Türkiye genelinde Güvenli Turizm Sertifikası alma zorunluluğu bulunan işletmelerin sertifika başvuru ücretlerinin ve aylık sertifika ödemelerinin toplam miktarını açıklar mısınız?
 5. Güvenli Turizm Sertifikası’na başvurduğu halde gereklilikleri sağlayamadığı için sertifika almaya hak kazanamayan işletmelerin sayısını açıklar mısınız?
 6. Pandemi sebebiyle 2020 yılının önemli bir bölümünü kapalı olarak geçiren sonrasında salgın tedbirleri sebebiyle fazladan masraf etmek zorunda kalan ve yarı kapasite çalışan işletmelerin Güvenli Turizm Sertifikası uygulamasıyla ek bir mali yükün altına sokulmasını doğru buluyor musunuz?
 7. Konuya paydaş Bakanlıkların ve kolluk kuvvetlerinin de desteği ile salgın tedbirleri hususunda işletmelerin ücretsiz olarak denetlenmesi sağlanamamakta mıdır?
 8. Salgın tedbirlerini aldığı halde Güvenli Turizm Sertifikası almak için ekonomik yeterliliği bulunmayan işletmelerin mağduriyetleri nasıl giderilecektir?
 9. Güvenli Turizm Sertifikası alma zorunluluğu bulunmasa dahi mali yetersizlik sebebiyle sertifika alamayan işletmelerin maruz kalacağı ayrımcılık ve gelir kaybı nasıl telafi edilecektir?
 10. Pandemi sebebiyle oldukça zor bir yıl geçiren konaklama ve yeme-içme tesislerine Bakanlığınızca verilen ve verilmesi planlanandestekleri açıklar mısınız?


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
"Sıfır gümrük vergili ithalat kararı, üretim ve üreticiye darbedir"Önceki Haber

"Sıfır gümrük vergili ithalat kararı, ür...

Emir, aşı verilmeyen hastaları örnek gösterdi, Bakan Koca’ya sorduSonraki Haber

Emir, aşı verilmeyen hastaları örnek gös...

Başka haber bulunmuyor!