Hasta Mahpus Sabri Kaya soru önergesi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Hasta Mahpus Sabri Kaya soru önergesi
Osmaniye 2 No'lu T Tipi Cezaevinde 25 Mart 2020 tarihinde kalp krizi ile birlikte beyin kanaması geçiren hasta mahpus Sabri Kaya ile ilgili HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e soru önergesi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın, Adalet Bakanı Abdülhamit GÜLtarafından Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96 ile 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 27.03.2020

Tulay HATIMOĞULLARI ORUÇ

HDP Adana Milletvekili

2010 yılından beri Osmaniye T Tipi 2 Nolu hapishanesinde bulunan Sabri Kaya, müebbet hapis cezası almıştır. ‘Türkiye ağır hasta mahpuslar’listesinde bulunan Sabri Kaya’nın; kalp yetmezliği, ritim bozukluğu, şeker hastalığı, mide de gastrit ve ülser yaralarının olması, astım hastalığı, kolestrol, tansiyon, kemik erimesi, alzhemir başlangıcı gibi 10’u geçen kronik hastalığı vardır.

2013’te ve 2016’da iki kez açık kalp ameliyatı olan Sabri Kaya; yaklaşık 1 aydır yıllardır kullandığı,kanın pıhtı olmasına engel olan "cuamadin" adlı ilacın kendisine temin edilmemesi nedeni ile 25 Mart 2020 tarihinde kalp krizi geçirmiştir. Şu an Osmaniye Devlet Hastanesinin yoğun bakımında yatmakta olan Sabri Kaya, kalp krizi ile birlikte beyin kanaması da geçirmiş ve beyninde bir damar tıkanmıştır. Kalp krizi ve beyin kanamasının yanı sıra Karaciğer enzimleri yüksek çıkmış ve şuan ciğerleride su toplamış durumdadır.

Dilan Kaya;görüşlerine gittiklerindebabası Sabri Kaya’nın yaklaşık 15 gündürkendini hiç iyi hissetmediğini, gece uyurken kalbine uyutmayacak kadar ağrıların girdiğini, her iki günde bir Osmaniye Devlet Hastanesinin acilene ya da Cezaevinin revirine kaldırıldığını ve ağrı kesiciler, serumlar verilip tekrar cezavine gönderildiğini anlattığını tarafıma aktarmıştır.

İddia edilen hayati önemdeki ilacının temin edilmemesi, rutin kontrollerin yapılmaması, gerekli tedavinin sağlanmaması ve kötü hapishane koşullarının Sabri Kaya’nın hastalıklarının daha da ilerlemesine ve hatta ölümcül bir sonuca sebep olabileceği bu gidişat kaygı vericidir.  Korona virüs salgını ile yüz yüze olduğumuz bugünlerdeSabri Kaya ve hasta mahpusların tümü bir an önce tahliye edilmelidir.

Bu Bağlamda;

1. 2013 yılında yapılan ilk kalp ameliyatının ardından infazı 3 ay ertelenen Sabri Kaya’nın, hapishane koşullarına geri döndükten sonra sağlık durumu kötüleşmiştir.Ardındanağır hasta mahpus Sabri Kaya’nın ciddi sağlık sorunlarının artması nedeni ile yapılan infaz erteleme başvuruları neden reddedilmiştir?

2.Yaklaşık bir ayı aşkın süredir, Sabri Kaya için hayati önemde olan "cuamadin" ilacının hapishane idaresi tarafından temin edilmediği, temin edilmesi için uğraşılmadığı iddiası doğru mudur? Bu iddianın araştırılması için Bakanlığınız tarafından soruşturma başlatılmış mıdır?

3.Cezaevi koşullarının tüm mahpuslar içinne kadar sağlıklı olduğu dahi tartışmalı iken,Korona Virüsü salgını üzerine önlemler alınan bugünlerde özellikle hasta mahpusların acilen tahliye edilmesi amacıyla Bakanlığınızın çalışmaları var mıdır?

4.Hapishanenin sağlıksızve hijyenden uzak koşulları; rutin sağlık kontrollerine götürülmeme, gerekli tedavinin yapılmaması iddialarını araştırmak üzere soruşturma yapılmış mıdır? Hapishanelerdeki bu koşullarhangi sıklıkla denetlenmektedir?

5.Anayasal bir hak olan ve tedavilerinin hapishanedeki bu koşullarda mümkün olunmadığı durumda,dışarıda tedavi görmeyi öngören yasa uygulanmamaktadır. Eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 8 yılda devlet koruması altında bulunan 2300 mahpusun yaşamını yitirdiği bilgisini paylaşmıştı. Bu konudagerekli önlemleri almak için Bakanlığınızca çalışmalar yapılacak mıdır?

BASIN BÜLTENİ


MEŞOT DEZENFEKTE EDİLİYORÖnceki Haber

MEŞOT DEZENFEKTE EDİLİYOR

Gürer: “Tarım sektöründeki belirsizlik, çiftçileri karamsarlığa sürükledi”Sonraki Haber

Gürer: “Tarım sektöründeki belirsizlik,...

Başka haber bulunmuyor!