haberanaliz

Hatimoğulları'ndan Reyhanlı katliamının 7. yıldönümünde katliam hakkında soru önergesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hatimoğulları'ndan Reyhanlı katliamının 7. yıldönümünde katliam hakkında soru önergesi
Hatimoğulları: "11 Mayıs 2013'de Hatay Reyhanlı'da bombalı iki aracın patlatılması sonucu 53 yurttaş hayatını kaybetmiş, 155 yurttaş ise yaralanmıştı. Katliam davası sonuçlanmış ise de, davada gerçek faiilerin ve cihadist terör örgütleri ile bağlantının izi sürülmedi" dedikten sonra, . Birçok sorunun cevapsız kaldığı Reyhanlı katliamını, siyasi sorumluluğunu ve Suriye politikasındaki yerini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sordu.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman Soylutarafından Anayasa’nın 98. ve İçtüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 11.05.2020

Tulay Hatımoğulları Oruç

Adana Milletvekili

Hatay’ın Reyhanlı İlçesinde, 11 Mayıs 2013 tarihinde patlayıcı yüklü iki araç patlatıldı. Patlamalarda beşi çocuk 53 kişi hayatını kaybetmiş, 155 kişi yaralanmıştı. Reyhanlı Katliamı Davasında karar 23 Şubat 2018’de çıkmış; yargılanan 33 kişiden 9’u ağırlaştırılmış müebbet hapis, 13’ü ise 10-15 yılar asında değişen hapis cezasına çarptırılmıştır.

IŞİD, 2013’te Reyhanlı’da 53 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırının sorumluluğunu üstlenmişti. Buna rağmen, dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler, henüz patlamanın üzerinden 7 saat geçmişken  “örgüt belli, kişiler büyük oranda belli, Suriye muhalefetiyle alakası yok, olay El Muhaberat’la bağlantılı” açıklaması yapmıştır. Ardından dava süresince de, Reyhanlı katliamı, Suriye Devleti’yle ilişkilendirilerek Türkiye  adım adım savaşa itilmiştir ve deyim yerindeyse dış siyasette Suriye politikasının bugünlere kadar gelinmesinin yolu döşenmiştir. Reyhanlı katliamının ardından; IŞİD tarafından gerçekleştirilen; 5 Haziran 2015’te 5 kişinin yaşamını yitirdiği ve 402 kişinin yaralandığı HDP’nin Diyarbakır mitingine yapılan bombalı saldırı; 20 Temmuz 2015’te canlı bomba eylemi ile 33 kişinin yaşamını yitirdiği Suruç katliamı; 10 Ekim 2015’te canlı bomba eylemi ile 103 kişinin yaşamını yitirdiği Ankara Tren Garı Katliamı; 12 Ocak 2016’da 10 kişinin yaşamını yitirdiği Sultanahmet saldırısı; 20 Mart 2016’da 4 turistin yaşamını yitirdiği İstanbul İstiklal Caddesi saldırısı; 28 Haziran 2016’da 45 kişinin yaşamını yitirdiği İstanbul Atatürk Havalimanı katliamı ve 3 Ocak 2017’de 39 kişinin yaşamını yitirdiği Reina katliamıTürkiye tarihinin en büyük katliamları arasında yerlerini almıştır. 

Bu bağlamda;

 1. Reyhanlı katliamının hemen ardından “sorumlunun Suriye muhalefeti değil, Suriye devleti” olduğu yönündeki açıklamalar neden yapılmıştır? Bu açıklama, soruşturmanın peşin hükümle ve tek yönlü yürütüleceği anlamına gelmektedir. Bu yaklaşım/tutum soruşturulacak mıdır?
 2. Reyhanlı katliamından bugüne, Türkiye’nin Suriye politikasına yön verme noktasında Reyhanlı katliamının rolü ne olmuştur?
 3. Reyhanlı katliamı başta olmak üzere Türkiye’de El Kaide bağlantılı, El Nusra ve IŞİD’in gerçekleştirdiğisaldırılara ilişkin siyasi sorumluluğun üstlenilmesi noktasında Bakanlığınızca adım atılacak mıdır?
 4. 22 Mayıs 2013 tarihindeRedhack tarafından yayınlanan gizli belgelere göre saldırının Jandarma İstihbarat Daire Başkanlığı tarafından bilindiği iddiası araştırılmış mıdır? Bahsi geçen belgelerde yer alan saldırı istihbaratı alınmış olmasına rağmen gerekli önlemler neden alınmamıştır?
 5. Reyhanlı katliamının MİT tarafından önceden bilindiği iddiası araştırılmış mıdır?
 6. Reyhanlı'da gerçekleşen saldırılar sırasında, ilçedeki 73 MOBESE kamerasının tamamının birkaç gün önce "sistem arızası" vermesi ve kayıt yapmaması araştırılmış mıdır?
 7. Reyhanlı katliamı davasında istihbarat belgesi ve cihatçı örgütlerle bağlantı neden araştırılmamıştır?
 8. IŞİD'e/cihadist çetelere katılım amacıyla sınırdan geçişlerde gözaltına alınan kaç kişi vardır? Kaçı tutuklanmıştır?
 9. IŞİD’e/cihadist çetelere üye kazandırmak için faaliyet gerçekleştiren yapılara ilişkin başlatılmış bir soruşturma var mıdır? Var ise ne aşamadadır? Türkiye’de bu tür faaliyet içerisinde olan kaç örgütlenme vardır ve illere göre dağılımı nedir?
 10. Türkiye’de bulunan ve/veya Türkiye’ye girerek katliam yapma ihtimali olan IŞİD yapılanmalarının ve IŞİD’li canlı bombaların gerçekleştirdiği katliamların araştırılmasına yönelik etkin bir soruşturma yürütülmekte midir?
 11. Reyhanlı katliamında kamu görevlilerinin sorumluluklarının açığa çıkarılması için bir çalışma yürütülmekte midir?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ŞALVARLI 8 KÖŞE ŞAPKALI AHMET SÖYLER YİNE YAZDIÖnceki Haber

ŞALVARLI 8 KÖŞE ŞAPKALI AHMET SÖYLER YİN...

‘DSİ Olarak Ülkemizin 2023 Hedefleri Doğrultusunda Çalışıyoruz’Sonraki Haber

‘DSİ Olarak Ülkemizin 2023 Hedefleri Doğ...

Başka haber bulunmuyor!