HDP'Lİ İKİ VEKİL İŞÇİLER İÇİN ORTAK AÇIKLAMA YAPTILAR

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
HDP'Lİ İKİ VEKİL İŞÇİLER İÇİN ORTAK AÇIKLAMA YAPTILAR
HDP'Lİ İKİ VEKİL İŞÇİLER İÇİN ORTAK AÇIKLAMA YAPTILARHatay-Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz tarafından işten atılan sözleşmeli işçilerle TBMM'de yapılan açıklama şöyle:

Samandağ Belediyesinde çalışan 21 personele, Başkan Refik Eryılmaz imzalı tebligatla 2020 Ocak itibariyle sözleşmelerinin yenilenmeyeceği iletildi. Sözleşme yenilememe gerekçesi olarak “pozisyona gerek kalmadığı” ibaresi düşülmüştür. 21 personelin 11’i Belediyede tekrar çalışmaya başlamıştır, 10’u ise hak mücadelesine devam etmektedir.

Konuyla ilgili bugün işten çıkartılan 8 personeli Mecliste ağırlayan HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları ve HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, bir de basın açıklaması yaptılar.

Nerede olursa olsun işçilerin, emekçilerin, çalışanların işine son verilmesini asla doğru bulmadıklarını ifade eden Hatimoğulları, bütçe görüşmeleri esnasında yaşanılan derin ekonomik kriz nedeniyle çalışanların işlerine son verilmemesi gerektiğinin altını çizdiklerini hatırlattı. 10 personelin hukuksal sürecinin başladığını ve dava sürecinin takipçisi olacaklarını, emekçilerin kazanılmış haklarının korunmasının önemine değindi.

Ardından söz alan Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, iktidardan görmeye alışkın olduğumuz manzaraların Samandağ’da CHP Belediyesi’nde görmenin kabul edilemez olduğunu söyledi. Turan,özellikle somut bir gerekçe olmaksızın insanların işinden aşından edilmesinin, ekonomik krizin olanca ağırlığının çalışanların omuzlarına yüklendiği bir dönemde, sosyal demokrat olduğunu ifade eden bir belediyenin aslatevessül etmemesi gerektiğini vurguladı. Belediye tarafından sürdürülen antidemokratik, işçi düşmanı politikaların bir an önce bırakılması gerektiğini ifade etti.

İşçinin, emekçinin, çalışanların haklarının “amasız fakatsız” bir şekilde en kısa zaman içerisinde iade edilmesi gerektiği vurgusu ile Tülay Hatimoğulları ve Rıdvan Turan basın açıklamasına son verdiler.

BASIN BÜLTENİ


0Önceki Haber

0

YAŞAM SAVUNUCUSU AVUKAT PAYLAŞTISonraki Haber

YAŞAM SAVUNUCUSU AVUKAT PAYLAŞTI

Başka haber bulunmuyor!