Hüseyin Galip’i meclis gündemine taşıdı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hüseyin Galip’i meclis gündemine taşıdı
HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, 29 Aralık’tan bu yana kendisinden haber alınamayan eski Başbakanlık raportörü Hüseyin Galip’i meclis gündemine taşıdı.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili Adalet Bakanı Abdülhamit GÜL’ün yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Rıdvan Turan önergesinde “Eski başbakanlık raportörü hukukçu Hüseyin Galip Küçüközyiğit’ten 29 Aralık 2020’de Ankara Maltepe’deki ofisinden çıktığından beri haber alınamamaktadır. Ailesinin kaçırıldığını iddia ettiği Hüseyin Galip Küçüközyiğit hakkında 18 gün sonra atanan savcılık takipsizlik kararı vermiştir. KHK’li Hüseyin Galip Küçüközyiğit’in kızının, babasının takip edildiğine dair bulduğu kamera kayıtlarına rağmen savcılık zorla kaçırmaya dair herhangi bir delil olmadığını ifade etmiştir. Kaybolma olayının adli değil idari bir işlem olduğunu belirten Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı, kayıp şahısları bulma görevinin ise İl Emniyet Müdürlüğü’ne ait olduğunu belirtmiştir. Hüseyin Galip Küçüközyiğit'in kolluk kayıtlarına “aranan şahıs” olarak kaydının düşüldüğü vurgulanan kararda şöyle denilmiştir:

“Şahsın bulunmasını müteakip zorla kaçırıldığına, alıkonulduğuna veya hürriyetinin tahdit edildiğine veya başkaca bir suça maruz kaldığına dair bir delil bulunması halinde soruşturma yapılması gerektiği anlaşıldığından: Olay hakkında KAMU ADINA KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA karar verildi.” Dünya çapında 7 milyondan fazla üyesi ve destekçisi olan Uluslarası Af Örgütü ise 29 Aralık’tan beridir kayıp olan Hüseyin Galip Küçüközyiğit’in bulunması için acil eylem planı yayınlamıştır.” dedi.

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan önergesinde şu sorulara yer verdi:

 1. Hüseyin Galip Küçüközyiğit’ikim(ler), neden kaçırmıştır?
 2. Hüseyin Galip Küçüközyiğit nerededir ve kim(ler) tarafından alıkoyulmaktadır?
 3. Hüseyin Galip Küçüközyiğit hayatta mıdır? Hayatta ise serbest bırakılma ihtimali nedir?
 4. Yaklaşık 38 gündür kayıp olan Hüseyin Galip Küçüközyiğitiçin Bakanlığınız ilgili Cumhuriyet Başsavcılığıyla ilgili herhangi bir soruşturma başlattı mı? Başlattıysa soruşturma hangi aşamadadır?
 5. Kamera kayıtlarına rağmen, savcılık Küçüközyiğit’in bulunması için neden ivedelikle hareket etmemiş ve zorla kaçırmaya dair herhangi bir delil olmadığını ifade etmiştir?
 6. Uluslararası Af Örgütü’nün de gündeminde olan kaçırılma olayına dair kamuoyunun aydınlatılması için hangi çalışmaları yapıyorsunuz?
 7. Bu süre zarfında olayın üstünün örtülmesine dair savcılık makamına ve Adalet Bakanlığına herhangi bir yerden tehdit veya talimat gelmiş midir?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BÜYÜKŞEHİR SALDIRILARINA SERT TEPKİÖnceki Haber

BÜYÜKŞEHİR SALDIRILARINA SERT TEPKİ

RTÜK HARCAMA KONUSUNDA SARAY’A MI ÖZENİYOR?Sonraki Haber

RTÜK HARCAMA KONUSUNDA SARAY’A MI ÖZENİY...

Başka haber bulunmuyor!