İlhan Kesici: Halil İbrahim bereketi değildi, borçtu...

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İlhan Kesici: Halil İbrahim bereketi değildi, borçtu...
HAKAN ŞANLITÜRK - Kozmiktürk'de bugün köşesinde yazdı. Harika bir yazı. Bizde oradaki yazıyı nokta ve virgülüne dokunmadan fotoğrafı ile birlikte alıp buradan sizlere sunuyoruz. Yazının aslı ve orjinalinin linki ise en altta.

HAKAN ŞANLITÜRK
Kozmiktürk-Özel

Türkiye’nin 2007’den beri ‘ekonomisi kırılgan’ ülkeler sıralamasında devamlı ilk 5 içinde olduğunu dile getirdi ve iktidar cenahından gelen ‘ekonomi iyi, uçtuk vs.’ benzeri açıklamaların ‘palavra’ olduğunu kayda soktu.

Politikacı takip etmeyeli uzun zaman oldu. Daha doğrusu bir siyasetçiyi haber yapma amaçlı dikkatlice dinlemeyeli epey süre geçti.

Cuma gecesi bu orucumu bozdum. CHP Milletvekili, ekonomist, DPT’ci İlhan Kesici’yi tam 2.5 saat kesintisiz izledim. Kendisini uzun yıllar önce ANAP Milletvekili iken tanımış ve sevmiştim. Yani anlayacağınız 20 seneyi aşan bir tanışıklığımız var. Kendileri Anadolu’nun bağrından çıkan biri. Sivas’ın ‘Yiğido’su…

İlhan Bey merkez sağdan bir isim. Aktif siyasete dönmesine ve CHP’ye girmesine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir zamanlar “Laz, Kürt, Çerkez, Boşnak…” diye sık sık tekrarladığı ayrıştıran ifadelerinin neden olduğunu vurgulayalım.

İlhan Bey devlet terbiyesi almış biri. Zaten bu durum onun üslubunda, davranışlarında kendini belli ediyor. Kendisi ‘bir şey olmadan devlet yönetimine gelinmemeli’ görüşünde. Ben de aynı kanaatteyim. Devleti bilmeyen, o terbiyeyi almamış birisi sırf iyi oy alıyor diye devletin makamlarına gelmemeli. Devlet koltuğu o kadar ucuz olmamalı. Türkiye Ak parti ile düştüğü bu yanlışı tekrarlamamalı.

Kesici Habertürk’de geniş anlatımlarda bulundu. O programda ekonomi en sona saklanmıştı ama ben burada ekonomi başlığını öne çekerek aktaracağım.

İlhan Bey IMF’nin öcü gibi görülmemesi gerektiği düşüncesinde, “IMF düşmanımız değil. Emperyalizmin aparatı da değil” dedi.

Ak Parti iktidarının en parlak dönemi olduğu belirtilen 2007 yılında IMF’nin yazdığı raporda ‘kırılganlık’ uyarısı yapıldığını hatırlattı. IMF’nin 6 kritere bakarak bu uyarıyı yaptığını anlattı.

Son zamanlarda da benzer uyarıların uluslararası kabulü olan ekonomi kuruluşları tarafından yapıldığına dikkat çekti. Türkiye’nin 2007’den beri ‘ekonomisi kırılgan’ ülkeler sıralamasında devamlı ilk 5 içinde olduğunu dile getirdi ve iktidar cenahından gelen ‘ekonomi iyi, uçtuk vs.’ benzeri açıklamaların ‘palavra’ olduğunu kayda soktu. Bu iktidar döneminde yaklaşık 1 trilyon dolarlık bir ihracat açığı verildiğini vurgulayarak, “Bu ne demek? Kendimizin olmayan parayı harcamışız demek” ifadesini kullandı.

Kesici çarpıcı tespitlerine şöyle devam etti:

“Ben 2007’den beri ‘ey ahali bu bolluk Halil İbrahim bereketi değil. Borç bolluğu’ dedim. 2002’de kredi borçları 4 milyar dolardı şimdi 100 milyar dolar. Yine 2002’de özel sektörün borcu 44 milyar iken bugün 300 milyar dolar. Geldiğimiz noktada borçları ödemede müşkülatla karşı karşıyayız. Devlet, halk, özel sektör borç ödemede sıkıntıya düştü. 2020 yılı için konulan 139 milyarlık bütçe açığı ilk 4 ayda aştık. İlk 4 ayın açığı 139 milyar. Türkiye son 17 yılda 553 milyar dolar faiz ödedi. Bu bizde ilik de kemik de bırakmadı. Bu borçlara bakıp da dehşete kapılmamak mümkün değil. İnanın bunları muhalefet saikiyle de söylemiyorum. Bu ülkenin sorumlu bir ferdi olarak diyorum…”

İlhan Bey’in erken seçim öngörüsü Ekim ayına dönük. “Olursa Ekim’de olur” dedi. “Seçim rus ruleti gibidir” benzetmesi de ilgi çekiciydi.

AKIL FUKARA DİL UKALA

Siyasetin dili ve kutuplaşmayı ülkenin en önemli sorunlarının başına koyan Kesici, “Akıl fukarayken dil ukala olurmuş. Öncelikle birinci adamların dillerini yumuşatması gerekiyor. Sayın Erdoğan bu konuda hassas davranmalı. Erdoğan ve Bahçeli dilini yumuşatmalı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘ülkücü kardeşlerim’ demesi çok ileri bir adımdır” şeklinde uyarıyor, öneride bulunuyor.

TÜRKİYE’NİN DERİN DEVLETİ NEREDE?

İlhan Kesici derin devlet denilince akla çetelerin gelmesini eleştirirken 1961 Anayası’na işaret etti ve, “Türkiye’nin güvenlik alanındaki derin devleti MGK’dır. Ekonomideki derin devleti de YPK’dır” dedi. Bu da önemli ve daha önce ifade etmediği bir değerlendirmeydi.

PARLAMENTER SİSTEM DOĞRUSU

Kesici’ye göre şu an Türkiye’de sistem yok. O nedenle ‘mevcut sistem’ diye ifade kullanılmasını da doğru bulmuyor. “Bu kadar yetkinin tek kişiye verilmesi yanlış. Ayrıca bunun müellifinin kim olduğu belli değil. Sisteme benzemediği için yürümüyor. Yürümez de… Bakanlarla Cumhurbaşkanlığı’ndaki yüksek kurullar arasında uyum da yok. İşin doğrusu parlamenter sistem. Cumhurbaşkanı sembolik olmalı, Meclis’i fesih etme yetkisi verilmeli” ifadelerini kullanıyor.

SAĞLIK BAKANI BAŞARILI DEĞİL

Kesici ‘pandemi- entübe’ yerine ‘ salgın-solunum cihazı’ gibi Türkçe kelime kullanılmasını biraz da kızdığını belli ederek aktardı. Sağlık Bakanı’nın üslubu nedeniyle beğenildiğini salgın yönetiminde başarısız olduğunu iddia etti. AB’nin seyahat yasağına atıf yaparak “AB bizim bakanlığın açıkladığı verilere güvenmiyor, inandırıcı bulmuyor. Dışişleri Bakanı niye gidiyor? Sağlık Bakanı gidip AB yetkililerinin karşısına çıkıp çatır çatır anlatması gerekmiyor mu? AB Çin’e dahi izin verdi. Türkiye ise yasaklı…” bu husustaki görüşü…

EKREM İMAMOĞLU’NA PORTRE TEPKİSİ

Kesici’nin eleştirilerinden İBB Başkanı İmamoğlu’da nasibini aldı. İmamaoğlu’nun fatih’in portresi adımını eleştirirken, Murat Bardakçı’nın, “Bellini’nin tablosu değil. Fatih’in yanındaki de Cem Sultan değil” tespitini dikkate getirdi. Bu konuda İmamoğlu’nun günlerce reklam yapmasını yanlış bulduğunu “çok ayıp” tepkisiyle açıkladı.

Son günlerde sosyal medya tartışması da sıcak bir başlık. İlhan Bey, medeni bir düzenlemenin yararlı olacağı fikrinde. Kesici, dünyada tüm hicivlerin siyasetçilere yönelik olduğunu hatırlattı. Tahammüllü olunması gerektiğini savundu. Gelişmiş ülkelerde bu tarz eleştirilerin, iğnelemelerin sıkıntı yaratmadığını ama az gelişmiş veya gelişmemiş yerlerde problemlerle karşılaşıldığını kaydetti.

Türkiye iktidardan memnun değil ama muhalefette umut vermiyor. İlhan Kesici siyasette liderliğe soyunarak boşluğu doldurabilir. Ama önce sıkı bir ekip kurmaya, iyi organize olmaya ihtiyacı var.

Bakalım nasıl bir yol izleyecek…

HABER VE KAYNAK: https://www.kozmikturk.com/gundem/-lhan-kesici-halil-brahim-bereketi-degildi-borctu--20694


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Maden ocağı Bayındır’ın ovasını bitirecek, siz ne yapacaksınız?Önceki Haber

Maden ocağı Bayındır’ın ovasını bitirece...

İLHAN KESİCİ'DEN ÇOK ÖNEMLİ BİR TESPİTSonraki Haber

İLHAN KESİCİ'DEN ÇOK ÖNEMLİ BİR TESPİT

Başka haber bulunmuyor!