İş Yeri Hekimlerinin ve İşçilerin Sağlığı Büyük Tehlikede!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İş Yeri Hekimlerinin ve İşçilerin Sağlığı Büyük Tehlikede!
Balıkesir Milletvekili Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkan Vekili Op.Dr. Fikret ŞAHİN ; "İş Yeri Hekimlerinin ve İşçilerin Sağlığı Büyük Tehlikede! "

CHP Balıkesir Milletvekili Op Dr. Fikret Şahin, birçok işletmede sağlık ve yaşam güvencesine yardımcı olacak işyeri hekimi ve uzmanların takip ettikleri işçilerin Covid-19 PCR testlerine ulaşamadığını iddia etti. Şahin, konuyu verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

Covid-19 ile mücadele edilen bugünlerde, işyeri hekimlerinin kullandıkları bilgisayar sistemi üzerinden takip ettikleri işçilerin Covid-19 PCR test sonuçları başta olmak üzere Sağlık Bakanlığı’nda kayıtlı bulunan sağlık bilgilerine ulaşamadıklarını iddia eden Milletvekili Dr. Fikret Şahin, ‘’ İşyeri hekimlerimizin milyonlarca işçinin sağlık bilgilerine ulaşamıyor olması, pandemi döneminde işçilerimizi ve hekimlerimizi büyük risk altına sokmaktadır. İşçilerin, virüsle enfekte olduktan sonra bu durumu işyeri hekimlerine bildirmemeleri veya bu durumdan haberleri olmamaları birçok işçiyi ve işyeri hekiminin sağlığını tehlikeye atmaktadır. Ağustos ayı işçi ölümleri incelendiğinde, ölümlerin %25 oranında Covid nedeniyle olduğu saptanmıştır. Ülkemizde görev yapan 35 Bin işyeri hekimi ve bu hekimlerin takip ettiği yaklaşık 9 milyon işçi olduğu göz önünde bulundurulduğunda, işyeri hekimlerinin takip ettikleri işçilerin bilgilerine ulaşamıyor olması pandemiyle mücadelede önemli bir eksiklik yaratmaktadır. Sağlık Bakanlığı her alanda olduğu gibi bu alanda da şeffaflıktan uzak bir yönetim sergilemekte, milyonlarca insanın hayatını tehlikeye atmaktadır. En kısa sürede sürecin şeffaf yönetilmesi konusunda adımlar atılmalı, işyeri hekimlerinin; işçilerimizin PCR sonuçları başta olmak üzere, tüm sağlık bilgilerine e-nabız sistemi üzerinden  ulaşması sağlanmalıdır. İşçilerimizin ve hekimlerimizin aileleri de düşünüldüğünde bu uygulamadan on milyonlarca insanımızın olumsuz etkileneceği açıktır. Bakanlığa işyeri hekimlerine en kısa sürede gerekli yetkiyi vermeleri çağrısında bulunuyoruz..’’ ifadelerini kullandı.

Şahin’in Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesindeki sorular şu şekilde;

1. Bugüne kadar COVİD nedeniyle enfekte olan işyeri hekimi sayısı nedir ve kaç işyeri hekimi COVİD nedeniyle yaşamını kaybetmiştir ?

2. Sağlık Bakanlığı olarak işyeri hekimlerine, takip ettikleri işçilerin COVİD’le ilgili PCR test sonuçlarını görebilme yetkisi vermeyi düşünüyor musunuz ?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Döviz kuru ve maliyetler artarken süt fiyatı yerinde sayıyorÖnceki Haber

Döviz kuru ve maliyetler artarken süt fi...

Gürer’in soru önergesine Bakan yanıtında, “Kum fırtınaları olabilir” demişti.Sonraki Haber

Gürer’in soru önergesine Bakan yanıtınd...

Başka haber bulunmuyor!