KARS VE SARIKAMIŞ’A YAKIŞTI MI?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KARS VE SARIKAMIŞ’A YAKIŞTI MI?
Dünyanın önemli tarihi değerlerinden biri olan KARS ANİ harabeleri ve O yol üzerindeki SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ için yapılan temsili şehitliğin son hali YERLİ TURİSTLERİ çok üzdü.

Ülkenin dört bir yanından TUR acenteleri tarafından düzenlenen seyahatler bulunmakta. Bu turlardan birisine katılan okurumuz ve takipçimiz RAMAZAN ARSLAN çektiği fotoları bize vatsap hattından atıp, yaşadığı olayları aktarmış. Bizde yetkili ve ilgililer okusun tedbir alsın diye buradan yayına veriyoruz. İşte o anlattıkları ve üzüntüsünü dile getirdiği mesajı:

“... Değerli haberanaliz.net yetkilileri,

Ailemle birlikte Doğu karadeniz gezisine çıktım. Kars iline vardığımızda tabiî ki önemli bir alan olan, temsili olarak inşa edilen SARIKAMIŞ ŞEHİTLİĞİNİ gezdik. Bizim gibi yüzler, binler geziyor, gelip görüyor. İçim sızladı. Şehitlik de bir tek görevli yok. Bakımsız. Etrafı çer çöp dolu, bir iki ağaç var onlarda bakımsız. Etraf da yeşil bitki örtüsünden eser yok. Anıtların rengi solmuş. Mermer kaidelerdeki yazılar okunmaz olmuş. Bayrağımız ise solmuş. Sarıkmış destanını herkes bilir. Bir yurttaş olarak çok üzüldüm. Burası böyle sahipsiz, ilgisiz bırakılır mı?

(işte şehitliğin fotoları)

İkinci husus ise meşhur ANİ HARABELERİ. Devlet Ermenistan sınırımız dibindeki bu tarihi alan için büyük yatırım yapmış. Oraları korumak için gayret sarf etmiş. Fakat burası da sanki kendi haline terk edilmiş. Temizlik sıfır noktada. Tuvaletler açık, kokuyor, çünkü su kesik. Çöp bidonları dolmuş taşmış. Oraya dükkan sitilinde yerler yapılmış. Açık değiller. Sorduk. Kirası için oradaki bir işletmeci 8-10 bin lira aylıktan bahsediliyor. Oraya giriş çıkışta müze parası alınıyor. Tuist gezdirmek için elektrikli faytonda var ve paralı. Peki, neden bakımsızlar? Temiz değiller? Tuvalet kirli ve su akmıyor? Oradaki boş dükkanları bu denli pahalı kiraya vermek neyin nesi? Orada ticaret yapmak zaten çok zor... Sınır bölgesi. İleri de Ermenistan bayrağı asılı. Satılan içecekler çok pahalı. Her yerde güvenlik kamerası var, hatta mobese kamerada var. Asılı bayrak devasa ve rüzgârdan ucu yırtılmış. Buralara birileri lütfen el atıp bizim milletimize yakışır hale getirsinler. Bu nedenle sizlere attım. Lütfen sesimize aracı olunuz. Saygılar.”

(İşte ani harabelerindeki görüntüler)


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
"Tek kullanımlık tıbbi malzemeler steril edilerek tekrar tekrar kullanılıyor" iddiasıÖnceki Haber

"Tek kullanımlık tıbbi malzemeler steril...

Selçuk Geçer bir dairenin gerçek maliyetini açıkladı!Sonraki Haber

Selçuk Geçer bir dairenin gerçek maliyet...

Başka haber bulunmuyor!