KESK: İnsanca bir yaşam, güvenceli bir iş, güvenli gelecek için 1 Mayıs’a

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KESK: İnsanca bir yaşam, güvenceli bir iş, güvenli gelecek için 1 Mayıs’a
Ankara’da KESK, 1 Mayıs programını duyurdu. KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil: Başta kamu emekçileri olmak üzere tüm emekçileri, güvenli gelecek için 1 Mayıs’a çağırıyoruz.

KESK, 1 Mayıs programını basın açıklamasıyla duyurdu. İşçi ve emekçilerin 1 Mayıs’ı gittikçe ağırlaşan sorunlarla kutlayacağını söyleyen KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil, “Vakit, ‘Krizleri, savaşları biz yaratmadık, faturasını da biz ödemeyeceğiz’ deme,  yoksulluğa, sömürüye, güvencesizliğe ve savaşa karşı taleplerimize sahip çıkma, emeğin mücadelesini büyütme vaktidir.Buradan bir kez daha başta kamu emekçileri olmak üzere tüm emekçileri, halkı her yanından lime lime dökülen bu bozuk düzeni birlikte değiştirmeye, insanca bir yaşam, güvenceli bir iş, güvenli gelecek için 1 Mayıs’ta omuz omuza olmaya çağırıyoruz” dedi

Yapılan açıklamada konuşan KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil, işçi ve emekçilerin 1 Mayıs’a gittikçe ağırlaşan sorunlarla girdiğini ifade etti. İktidarın emek karşıtı politikalarından nemalanan bir avuç mutlu azınlığın dışında kalan herkesin her geçen gün daha fazla yoksullaştığımı belirten Yeşil,Bugün neredeyse her iki çalışandan biri asgari ücretli haline gelmiş, dolayısıyla Türkiye tam anlamı ile bir asgari ücretliler ülkesine dönüşmüştür.  Bundan tam 20 yıl önce asgari ücret 163 TL iken, ortalama kamu emekçisi maaşı 570 TL, ortalama kamu emekçisi emeklisi maaşı ise 490 TL’ydi.   20 yıl sonra bugün asgari ücret net 4.253 TL iken ortalama kamu emekçisi maaşı 6 bin 623 TL, ortalama kamu emeklisi maaşı ise 4 bin674 TL’dir. Yirmi yıl önce asgari ücretin 3,5 katı olan ortalama kamu emekçisi maaşı bugün asgari ücretin 1,5 katına inmiştir. Yirmi yıl önce asgari ücretin 3 katına denk gelen ortalama kamu emekçisi maaşı ise bugün 1,1 katına yani neredeyse asgari ücret seviyesine gerilemiştir” dedi.

"MAAŞLARDAKİ REEL KAYIP YÜZDE 20’YE ULAŞTI"

Özellikle son bir yılda daha da derinleşen ekonomik kriz ve hız kesmeden süren zamların kamu emekçilerini sefalete sürüklediğini belirten Yeşil, “Araştırma birimimiz KESK-AR’ın TÜİK tüketim sepetini baz alarak yaptığı araştırmaya göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı Mart 2022 itibari ile 5 bin 119 TL’ye yoksulluk sınırı 16 bin 674 TL’ye ulaşmıştır. Ülkede hiç kimsenin inanmadığı TÜİK verileri bile genel enflasyonun son bir yılda yüzde 61,14, gıda enflasyonun  yüzde 70,33, ulaştırma enflasyonunun yüzde 99,2, son üç aylık enflasyonun yüzde 22,8 arttığını göstermektedir.  Oysa son bir yılda bizim maaşlarımızda yaşanan artış yüzde 45’te kalmıştır.  2022 yılı artışımız ise yüzde 2,5 “refah payı” aldatmacası dahil yüzde 7,5’de kalmıştır.Sadece son bir yıl içinde maaşlarımızda yaşadığımız reel kayıp TÜİK enflasyonu karşısında bile ortalama yüzde 20’ye ulaşmıştı” dedi.

"KAMUDA HER 100 EMEKÇİDEN 15’İ SÖZLEŞMELİ"

Kamuda istihdam edilen her 100 kamu emekçisinden 15’i sözleşmeli personel olduğunu belirten Yeşil şöyle konuştu: “Son beş yıl içinde kamuda istihdam edilen kadrolu personel sayısı 120 bin kişi yani oransal olarak yüzde 4 artmıştır. Buna karşın aynı dönemde istihdam edilen sözleşmeli personel sayısı ise tam 350 bin kişi yani yüzde 250 artmıştır. Tüm kamu alanında güvencesiz istihdam temelinde,  düşük maaşlar-ücretler karşılığında, angarya çalışmaya dayalı yeni bir emek sömürüsü rejimi yaratılmıştır.   Kamuda kariyer ve liyakat tamamen ayaklar altına alınmıştır. Hemen her kamu kurumuna alımda ve görevde yükselmede getirilen mülakat sistemi ile torpilin, kayırmanın, kadrolaşmanın kapısı sonuna kadar açılmıştır.”

"VAKİT EMEĞİN MÜCADELESİNİ BÜYÜTME VAKTİDİR"

“Vakit, ‘Krizleri, savaşları biz yaratmadık, faturasını da biz ödemeyeceğiz’ deme,   yoksulluğa, sömürüye, güvencesizliğe ve savaşa karşı taleplerimize sahip çıkma, emeğin mücadelesini büyütme vaktidir” diyen Yeşil,  krizin, salgının faturasının emekçilere yıkılmadığı,  sendikal hak ve özgürlüklerin, hak arama yollarının önünün açıldığı, grevlerin yasaklanmadığı,  haksız ve hukuksuz bir şekilde ihraç edilen KHK’lıların işine geri döndüğü bir demokratik bir çalışma yaşamı istediklerini belirtti. Yeşil, Dünyanın neresinde olursa olsun emperyalistlerin çıkarları adına sürdürülen savaşlara, çatışmalara hayır diyoruz. Halkların kardeşliğini, emeğin birliğini sağlayacak adımların atıldığı, eşit yurttaşlığın, barış ve kardeşliğin hakim olduğu bir memleket ve dünya istiyoruz. Kadınlara yönelik şiddet, taciz ve tecavüzün son bulmasını,  toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırılmasını,  İstanbul Sözleşmesinin feshinin iptal edilip190 sayılı ILO sözleşmesinin imzalanmasını istiyoruz. Maaşlarımızın-ücretlerimizin insanca yaşamaya yetecek bir seviye yükseltilmesini,  herkese güvenceli istihdam sağlanmasını, tüm güvencesiz çalıştırma biçimlerine son verilmesini istiyoruz. Tüm tüketim maddelerine yapılan zamların geri alınmasını istiyoruz. Tüm yükü emekçilerin sırtına yıkan vergi adaletsizliğine son verilmesini istiyoruz” dedi

"TÜM İLLERDE ALANLARDA OLACAĞIZ"

Kamu emekçilerinin talepleri için Edirne’den Kars’a, Sinop’tan Hatay’a tüm illerde alanlarda olacağız.tüm illerde alanlarda olacaklarını belirten Yeşil, “DİSK, TMMOB,TTB ve TDB  başta olmak üzere tüm her ilde 1 Mayıs Bileşenleri ile birlikte yaptığımız çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. 1 Mayıs afiş ve bildirilerimizi geçtiğimiz hafta illere göndermiş bulunuyoruz. Tüm illerde bir taraftan kendi bildirilerimizin yaygın dağıtımı, afişlerimizin asılması süreci diğer taraftan ortak 1 Mayıs bildirisinin 1 Mayıs bileşenleri ile birlikte meydanlarda, pazarlarda, kalabalık yerlerde yaygın dağıtımı sürüyor. 1 Mayıs’a katılım çağrılarımızı yinene tüm illerde yerel basın üzerinden aralıksız sürdürüyoruz. Konfederasyonumuzun Yürütme Kurulu Üyeleri ve sendikalarımızın Merkez Yürütme Kurulu Üyelerinden oluşan heyetlerimiz 1 Mayıs hazırlık sürecine katkı vermek üzere 25 Nisan’dan itibaren İstanbul’da, 27 Nisan’dan itibaren ise İzmir, Adana, Diyarbakır, Van ve Ankara’da çalışma yürütecektir.Bu kapsamda 25 Nisan Pazartesi günü akşam saatlerinde 1 Mayıs Bileşenleri ile “Birlikte Değiştireceğiz, Birlikte 1 Mayıs’a” hasthag çalışması yapacağız. Buradan bir kez daha başta kamu emekçileri olmak üzere tüm emekçileri, halkı her yanından lime lime dökülen bu bozuk düzeni birlikte değiştirmeye, insanca bir yaşam, güvenceli bir iş, güvenli gelecek için 1 Mayıs’ta omuz omuza olmaya çağırıyoruz” dedi.(Ankara/EVRENSEL)

kaynak:https://www.evrensel.net/haber/459789/kesk-insanca-bir-yasam-guvenceli-bir-is-guvenli-gelecek-icin-1-mayisa?a=6Jhx


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
THY, yüzde 190’lık “huzur hakkı” zammını “Günümüz koşullarına uygun bir noktaya taşındı” diyerek savunduÖnceki Haber

THY, yüzde 190’lık “huzur hakkı” zammını...

Mahfi Eğilmez: Türkiye, GSYH büyüklüğünde 21'inci sıraya düştüSonraki Haber

Mahfi Eğilmez: Türkiye, GSYH büyüklüğünd...

Başka haber bulunmuyor!