Kızılay Başkanının derhal istifa etmesi lazım!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kızılay Başkanının derhal istifa etmesi lazım!
HDP Adana Milletvekili Kemal PEKÖZ dün (13 Şubat 2020) tarihinde İyi Parti’nin TBMM’ye sunduğu “Kızılay derneğinin aldığı ve yaptığı bağış ve yardımlar” araştırma önergesi ile ilgili konuşma yaptı.

Kızılay’ın tüzüğünde komisyonculuk yazmıyor!


  “Kızılay’ın 19 Şubat 2009 tarihli Resmî Gazete ‘de yayınlanan tüzüğüne baktığımız zaman, faaliyet alanlarıyla ilgili şu açıklama yapılıyor:
"Bir, şeffaflık; iki, hesap verebilirlik; üç, sorumluluk; dört, adalet ve eşitlik ilkelerine göre görevlerini yürütür." diyor. Baktığımız zaman, bu maddeler arasında kurumun aracı olarak ya da komisyoncu olarak görev yürüteceğine dair herhangi bir maddeye rastlamıyoruz."

 

Bizim oralarda bir söz var "Ha kel Hasan, ha Hasan kel" Ha vergiden kaçınma ha vergi kaçırma ne fark eder!

 

“Kızılay Başkanı Sayın Kınık Kızılay kurumunu başka bir kuruma yapılacak bağışa ara bulucu yaparak hem etikten yoksun bir tavır sergilemiş hem vergi kaçırmaya aracılık etmiştir hem kendisine emanet edilen bir gücü özel çıkarlar için kötüye kullanmıştır Bununla da yetinmeyip "kaçırma" ve "kaçınma" kavramlarıyla insanlarımızla alay etmiştir. Bu, bir nevi, bizim oralarda bir söz var "Ha kel Hasan ha Hasan kel." denir, ha vergi kaçırma ha vergiden kaçınma. Ne anlam ifade ediyor? Bu durum, ülkemizin yolsuzluk algısı endeksinde 180 ülke arasında son üç yılda 91'inci sıraya hızla düşüşünün neden gerçekleştiğini de gözler önüne sermektedir.”

 

BAŞKENTGAZ, Kızılay, Ensar, TÜRKEN Vakfı saadet zinciri çok güzel işliyor!


    “Peki "BAŞKENTGAZ, Kızılay, Ensar, TÜRKEN Vakfı arasında bu saadet zincirini denetleyecek bir kurum yok mu?" diye sorarsanız, öyle bir kurum da var arkadaşlar; o da Yeşilay’ın Genel Saymanı Çetin Dönmez ‘in sahibi olduğu AKSİS Uluslararası Denetim Anonim Şirketi. Yine, Kızılayın ve Yeşilay’ın yönetiminde, TÜRKEN Vakfının ve TÜRGEV'in yönetim kurulu üyesi olan Esra Albayrak saadet zincirini böylece bir şekilde işletiyorlar. Bu saadet zincirine böyle bir baktığımız zaman, vakfın daha önceki yöneticisi Halil Mutlu, Cumhurbaşkanı Sayın Tayyip Erdoğan'ın dayısının oğlu; şimdiki başkanı yine hemşehri kontenjanından Rize İyidereli Behram Turan; bir başkası İbrahim Bacacı Ensar ve TÜRKEN Vakfının yönetim kurulu üyesi. Yine, böyle devam ediyor, aslında çok sayıda insan var açıkçası. Böyle bir saadet zinciri kurulmuş ve bu saadet zinciriyle hem Türkiye uluslararası alanda zor durumda bırakılıyor hem insanların yardımına koşması gereken Kızılay töhmet altında bırakılıyor.


Kızılay Başkanının derhal istifa etmesi lazım, eğer istifa etmiyorsa AKP'li arkadaşlarımızın, milletvekili arkadaşlarımızın en azından onu istifaya davet etmesi, o etmiyorsa kendilerinin istifa edip bu ülkeye son anlarında bir fayda sağlamalarını umuyor, teşekkür ediyorum. “

bülten


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Büyükşehir’den 30 ilçede toplumsal cinsiyet eşitliği semineriÖnceki Haber

Büyükşehir’den 30 ilçede toplumsal cinsi...

ENDEMİK BİTKİLER BÜYÜKŞEHİR KORUMASINDASonraki Haber

ENDEMİK BİTKİLER BÜYÜKŞEHİR KORUMASINDA

Başka haber bulunmuyor!