Kronik kalp ve astım hastası üniversite öğrencisi: Randevu bulmak, ilaç almak zorlaştı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kronik kalp ve astım hastası üniversite öğrencisi: Randevu bulmak, ilaç almak zorlaştı
Kronik kalp ve alerjik astım hastası olan üniversite öğrencisi Denya Dima, 1 aydan önce randevu alamadığı için ya acile ya da özele gitmek zorunda kaldığını belirterek "İlaç ta artık pahalı" dedi.

Onur HACIMUSTAFA
Muğla

Sağlık sistemindeki sorunlar artarken hastalar randevu ve ilaç bulmakta zorlanıyor. Bu durumdan en çok mağdur olanlar ise kronik hastalar. Kronik kalp ve alerjik astım hastası olan Muğla Sıktı Koçman Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi Denya Dima da bu kişilerden sadece biri.

MHRS ve ALO 182 üzerinden randevu bulmakta zorlandığını dile getiren Denya Dima, “Randevu alamadığım için tanıdık doktor arıyorum. Tanıdık doktor bulamayınca da mecburen acile gidiyorum. Çünkü 1 ay sonrasına verilen randevuları beklemem mümkün değil. Acilde beni polikliniklere sevk etmelerini talep ediyorum. Sevk durumu da ancak ilgili doktorun boşluğu olursa mümkün oluyor” dedi.

1 AY SONRASINA RANDEVU

Kronik olarak kalp hastalığı ve alerjik astımı olduğunu belirten Dima, “Randevu almam gereken günde asla randevu bulamıyorum. En az iki hafta sonrasına randevu var o da görece en boş poliklinikler için. Son olarak kalp rahatsızlığım için randevu almam gerekti, 1 ay sonrasına randevu bulabildim” ifadelerini kullanarak randevu bulamadığı için kontrollerini yaptıramadığını anlattı.  

‘ÖZELE MECBUR KALIYORUZ’

Muayene sürelerinin kısa olmasından da şikayetçi olan Dima, “Doktorlar 10 dakikada hasta muayene etmek durumunda kalıyor. Bu yoğunluk aldığımız sağlık hizmetinin kalitesini düşürüyor. Doktorlar da haklı olarak bu yoğunlukla baş edemiyor” dedi. Durumu ağırlaşınca mecburen özel hastaneye gitmek zorunda kaldığını anlatan Dima “Çünkü o durumda randevu bekleyemem. Ayrıca alerjim dolayısıyla başka illere gidiyorum çünkü Muğla’da bu branş yok” diye konuştu.

Reklam

İLAÇ PAHALI, DÜZENLİ KULLANAMIYORUM

İlaç fiyatlarına gelen zamlar nedeniyle kullandığı alerji ilacını günlük yerine 2-3 günde bir almak durumunda kaldığını anlatan Dami, “Alerji hapımın bir kutusu bana 1 ay yetiyor fakat ben bu hapı 2-3 günde bir kullanıyorum. Çünkü ilaç pahalı ve her ay para verecek durumda değilim. Sadece kullandığım astım tüpü 150 TL, bu da 1 ayda bitiyor. Kalp için kullandığım haplarımı da hesaba katarsam ayda 300-400 TL tutuyor. Kalp ritim rahatsızlığım için kullandığım ilacı düzenli kullanmazsam ciddi problemler yaşamam olası. Ama ben son 3-4 aydır ekonomik sebepler dolayısıyla bu ilaçları düzenli olarak kullanamıyorum” dedi.

haber kaynak: EVRENSEL GAZETESİ


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bakan Soylu: Mezarları dahi bu topraklara layık olamayacakÖnceki Haber

Bakan Soylu: Mezarları dahi bu topraklar...

TOBB üyesi: Vatandaş araç fiyatlarının düşmesini bekliyor ama bu konudaki öngörü zayıfSonraki Haber

TOBB üyesi: Vatandaş araç fiyatlarının d...

Başka haber bulunmuyor!