Mehmet GÜZELMANSUR: Hatay yoksullaşmaya devam ediyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mehmet GÜZELMANSUR: Hatay yoksullaşmaya devam ediyor
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Gayrisafi Yurtiçi Hâsıla (GSYH) verileri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Güzelmansur “TÜİK’in açıkladığı 2019 büyüme verileri, Hatay ekonomisindeki çöküşü gösteriyor. Bu çöküşün ana nedeni de yanlış ve kavgacı dış politikadır. Yanlış Suriye politikası, Arap ülkeleriyle siyasi gerilimler, AB ile kavga tarım, ihracat, nakliye başta olmak üzere tüm sektörlerimizi negatif etkiliyor. Hatay ekonomisini çökertiyor” dedi.

HATAY EKONOMİSİ %7 KÜÇÜLDÜ

Hatay’ın GSYH büyüme hızı yüzdesel olarak en düşük 3’üncü il olduğuna dikkat çeken Güzelmansur şunları söyledi: “2019’da Türkiye %0.9 büyürken, Hatay %7 küçüldü. Hatay’da sanayi 2018 yılına göre %26,7, imalat sanayi %28,6 küçülmüş. Tarımdaki hacim 2004 yılının da gerisinde. İnşaat sektöründe küçülme var, gayrimenkul faaliyetlerinde küçülme var. Tüm sektörler alarm veriyor. Hatay geçen yıl açıklanan2018 GSYH verilerine göre büyüme hızında 20’nci sıradaydı. 2019’da ekonomisi daraldı, sondan 3’e düştü.”

HATAY’DA KİŞİ BAŞINA GSYH 969$ DÜŞTÜ

2019’de Hatay’da kişi başına düşen GSYH’ni, bir önceki yıla göre 969 dolar azaldığını kaydeden Güzelmansur şöyle devam etti:

“2018’de Hatay’da kişi başına düşen GSYH 6.580 dolar iken, 2019’da bu rakam 5.617 dolara düştü. Her bir Hataylının GSYH’si 969$ azaldı. Türkiye’dekişi başına GSYH %6 düşerken, Hatay’da kişi başına GSYH’deki düşüş %15 civarında. Hatay, Türkiye’de kişi başına GSYH’si en çok düşen 8. il oldu. 2018’de kişi başına düşen GSYH açısından 45. sırada olan Hatay, 2019’da 55. sıraya geriledi.”

ÇÖKÜŞ GÖZ GÖRE GÖRE GELDİ

Hatay’daki ekonomik çöküşün öngörülemez nedenlerden kaynaklanmadığını ifade eden Güzelmansur: “Hatay’daki ekonomik çöküşün nedeni iktidarın maceracı dış politikası, yanlış Suriye politikası, aymaz göç politikası ve adaletsiz teşvik uygulamasıdır. Dış politikada acilen Cumhuriyet fabrika ayarlarına geri dönülmeli. Maceracı dış politika yerine, realist dış politika benimsenmeli. Ayrıca Hatay’ın toparlanma dönemine geçmesi için sınır kapıları açılmalı, Hatay bir an önce 5. teşvik bölgesine alınmalıdır.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AŞI BİR AN ÖNCE HERKESE SAĞLANMALIDIRÖnceki Haber

AŞI BİR AN ÖNCE HERKESE SAĞLANMALIDIR

CHP’li Adıgüzel, Türkiye’nin Fiber Haritasını ÇıkardıSonraki Haber

CHP’li Adıgüzel, Türkiye’nin Fiber Harit...

Başka haber bulunmuyor!