MERSİN'DE PARKOMAT UYGULAMASI ORTAMI GERDİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MERSİN'DE PARKOMAT UYGULAMASI ORTAMI GERDİ
MERSİN'Lİ MİMAR ABDULLAH YILMAZ YAZDI SAYFASINDA PAYLAŞTI. İŞTE O YAZISI:

BU DAVA SAMSUN VE MERSİN BAŞTA OLMAK TÜM TÜRKİYE’DE EMSAL OLACAK...

ESKİ HAK SAHİPLERİ OTOPARK TALEP EDİN, YENİ HAK SAHİPLERİ OTOPARK PARALARINIZI TAKİB EDİN...

PARKOMAT UYGULAMASI MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN ASLİ GÖREVİ DEĞİLDİR,ÜSTELİK MERSİNDE DENENMİŞ, KABUL GÖRMEMİŞ, İPTAL EDİLMİŞ BİR UYGULAMADIR....

"MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ; KENT PLANININDA TRAFİK YOLU OLARAK İŞARETLENMİŞ KAMUSAL BİR ALANI, İKİ ŞERİTLİ TRAFİK YOLUNUN BİR ŞERİDİNİ ÜCRETLİ OTOPARK OLARAK KENDİSİ VEYA DEVREDECEĞİ İŞLETME ARACILIĞI İLE KULLANAMAZ..

ANCAK BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR PLANINDA ONANMIŞ ALANLARDA,OTOPARK FONUNDA BİRİKEN PARALARLA CEP OTOPARKI, , KATLI OTOPARKLAR DÜZENLER İSE ORALARDAN PARK ÜCRETİ ALABİLİR İŞLETMEYE DEVREDEBİLİR"

UMUMA AÇIK OTOPARK OLARAK BİLİNEN ALANLARDA, YADA BİR BİNANIN, OTOPARK HARCINI ÖDEDİĞİ KENDİSİNE AİT YERLERDE BAŞKASININ OTOPARK ÜCRETİ ALMASININ KANUNİ DAYANAĞI YOKTUR...

Mimarlar Odası Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne Açtığı Otopark Davasını Kazandı
Mimarlar Odası Samsun Şubesi ‘nin Samsun’da yaptırılan hizmet binasına ait otopark bedelini ödedikleri halde kendilerine otopark tahsis edilmemesi nedeniyle açtığı dava sonuçlandı.

“Ya Binalara Otopark Gösterecek, Ya da Aldığı Paraları İade Edecek!”

Mimarlar Odası, Samsun Şube Binasının Yapı ruhsatının düzenlenmesi esnasında parselinde karşılanamayan 16 araçlık otopark ihtiyacı nedeniyle Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne otopark parası yatırmış, ancak kendilerine otopark tahsis edilmemişti.

Mimarlar Odası da otopark bedelinin Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne ödenmesine karşın tahsis edilmesi gereken otopark yeri gösterilmediği, Mimarlar Odası’nın otopark ihtiyacının en yakın otoparktan karşılanması istemiyle 29- 5- 2018 tarihinde başvuru yapmış, ancak cevap alamamıştı.

Mimarlar Odası’nın kendilerine yer tahsis edilmemesi nedeniyle, Samsun 2. İdare Mahkemesi’ne “ 16 araçlık otopark ihtiyacının karşılanması talebinin cevap verilmeyerek reddedilmesine ilişkin işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı” gerekçesiyle açtığı dava sonuçlandı.

Mahkeme Samsun Mimarlar Odası’nı haklı bularak, dava konusu işlemin iptaline karar verdi. Davalı Samsun Büyükşehir Belediyesi kararı temyiz için Samsun Bölge İdare Mahkemesi ikinci idari dava dairesine başvurusu yaptı, ancak bu başvuru da mahkeme tarafından reddedildi.

Kararın kendilerine 24-02-2020 tarihinde tebliğ edildiğini belirterek Kararı değerlendiren Mimarlar odası Samsun Şube Başkanı İshak MEMİŞOĞLU , “ Mahkeme kararı açık ve net, Büyükşehir Belediyesi otoparkı parselinde karşılanamayan binalardan otopark ücretini, otopark yerlerini göstermek sureti ile tahsil edebilir.

Aksi uygulama hukuka, şehircilik ve planlama ilkelerine uyarlı değildir. Bu dava geçmişte otopark parası ödemiş ve otoparkları gösterilmemiş tüm kentlileri yakından ilgilendirmektedir. Hak sahipleri haklarını talep etmelidirler.” Dedi.

ESKİ HAK SAHİPLERİ OTOPARK TALEP EDİN, YENİ HAK SAHİPLERİ OTOPARK PARALARINIZI TAKİBEDİN,

Eski hak sahiplerinin otoparklarını talep etmesi, yeni hak sahiplerinin de ödedikleri otopark bedellerini takip etmeleri çağrısında bulunan Memişoğlu, “ Aksi taktirde şehirlerimiz her geçen gün daha da yaşanılmaz bir hal alacaktır. Ödenen otopark paralarının yönetmeliklerin öngördüğü şekilde yerini bulabilmesi için kentlilik bilinci ve duyarlılığı gerekmektedir.

Eski hak sahipleri , otoparklarınızı talep edin, yeni hak sahibi olacaklar, ödediğiniz otopark bedellerinin peşini takip edin. Aksi taktirde gelecek nesillere daha da yaşanılmaz bir kent bırakacaksınız . Buna hiçbirimizin hakkı yok.” Diye konuştu.

MERSİN HALKI'DA HUKUKSAL OLARAK HAKKINI ARAMAK HAKKINA SAHİPTİR...
DİLERİM HUKUKSAL SÜREÇ BAŞLATILMADAN YANLIŞTAN DÖNÜLÜR...
SELAM VE SEVGİLERİMLE..
MİMAR ABDULLAH YILMAZ

Karadeniz hayat. com'dan alıntılar yapılmıştır.

BU YAZININ ALTINA İSE AŞAĞIDAKİ YORUMLAR GELDİ....


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 1
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, PARKOMAT’I HAYATA GEÇİRDİÖnceki Haber

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, PARKOMAT’I HAYATA...

GAZETECİLERDEN SONRA VATANDAŞTA PARKOMAT'A TEPKİ VERDİSonraki Haber

GAZETECİLERDEN SONRA VATANDAŞTA PARKOMAT...

Başka haber bulunmuyor!