Mevsimlik İşçilerden Muhtarların Haraç İstemesi ve Irkçı Saldırıyla İlgili

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mevsimlik İşçilerden Muhtarların Haraç İstemesi ve Irkçı Saldırıyla İlgili
Yozgat Çekerek'te Mevsimlik İşçilerden Muhtarların Haraç İstemesi ve Irkçı Saldırıyla İlgiliYozgat’ın Çekerek ilçesinde, Mardin-Derik’ten orman işçisi olarak bölgeye gidenlerden ilçe muhtarları tarafından zorla ‘ayakbastı parası’ istendiği, haraç vermek istemeyen işçilere söz konusu muhtarların organize ettiği bir grup tarafından ırkçı sloganlarla saldırı girişimi yapıldığı basına yansımıştır. Saldırıya uğrayan işçilere, Kaymakamlık tarafından bölgeyi terk etmeleri gerektikleri, işçilerin can güvenliklerini sağlayamayacakları ifade edilmiş ve işçiler Derik’e kadar Jandarma eşliğinde götürüldü.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Dilşat CANBAZ KAYA

İstanbul Milletvekili

            Yozgat’ın Çekerek ilçesinde, Mardin-Derik’ten orman işçisi olarak bölgeye gidenlerden ilçe muhtarları tarafından zorla ‘ayakbastı parası’ istendiği, haraç vermek istemeyen işçilere söz konusu muhtarların organize ettiği bir grup tarafından ırkçı sloganlarla saldırı girişimi yapıldığı basına yansımıştır. Saldırıya uğrayan işçilere, Kaymakamlık tarafından bölgeyi terk etmeleri gerektikleri, işçilerin can güvenliklerini sağlayamayacakları ifade edilmiş ve işçiler Derik’e kadar Jandarma eşliğinde götürülmüştür.

Bu bağlamda;

 1. Mevsimlik işçilerden zorla para talep eden muhtarlar kimlerdir? İlgili muhtarlar hakkında Bakanlığınız tarafından herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?
 2. Muhtarlar tarafından organize edildiği iddia edilen ve ırkçı ifadeler kullanan kişi veya kişiler tespit edilmiş midir? Edilmişse haklarında sürdürülen adli bir soruşturma mevcut mudur?
 3. Muhtarlar ve saldırganlar hakkında adli-idari soruşturma yapılması; işçilerin ise korunması gerekirken Çekerek Kaymakamlığı tarafından mevsimlik orman işçilerinin ilçeden çıkarılmasının hukuki dayanağı nedir? Çekerek Kaymakamı hakkında Bakanlığınız tarafından soruşturma başlatılmış mıdır?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TÜM BEL SEN: KADIN CİNAYETLERİNE HAYIRÖnceki Haber

TÜM BEL SEN: KADIN CİNAYETLERİNE HAYIR

FATMA ŞAHİN’İ AĞIRLADISonraki Haber

FATMA ŞAHİN’İ AĞIRLADI

Başka haber bulunmuyor!