MİLLETVEKİLİ ÖZCAN ÖZEL’İN 1 MAYIS AÇIKLAMASI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MİLLETVEKİLİ ÖZCAN ÖZEL’İN 1 MAYIS AÇIKLAMASI
CUMHURİYET HALK PARTİSİ YALOVA MİLLETVEKİLİ ÖZCAN ÖZEL’İN 1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI DOLAYISIYLA YAYINLADIĞI MESAJ

Çalışanın alın terinin gereken değeri gördüğü, çalışma ve iş sağlığı koşullarının iyileştirildiği, üreten ve hakça bölüşen bir dünya dileğiyle tüm işçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlu olsun.

Bu sene 1 Mayıs öncesinde küresel salgın nedeniyle on binlerce insan işini kaybetmiş, gelirinden olmuştur.

Türkiye bu küresel salgına hazırlıksız yakalanmış, kullanabileceği ekonomik imkânlarını daha önce israf ederek kullandığı için açıkladığı ekonomik destek paketleri yetersiz kalmıştır.

TÜİK tarafından henüz salgın ülkemizde görülmeden önce açıklanan Ocak ayı işsizlik verilerine göre Türkiye’nin işsizlik oranı yüzde 13.8, işsiz sayısı 4 milyon 362 bindir. Gençler arasında işsizlik yüzde 24.5 olmuştur.

Şimdi ise salgın nedeniyle alınan önlemler, seyahat kısıtlamaları birçok işyerinin kapanmasına, o işyerlerinde çalışanların işsiz kalmasına neden olmuştur. AKP döneminde Türkiye ekonomisi yanlış ekonomi politikaları, yanlış kaynak aktarma tercihleri nedeniyle zaten istihdam üretmeyen bir ekonomi politikasıydı, şimdi yaşadığımız salgın nedeniyle daha fazla istihdam kaybına neden olacaktır. Sağlık krizi beraberinde bir ekonomik krizi getirmektedir.

Bu krize karşı AKP iktidarının aldığı önlemler yetersizdir. Maske takmanın zorunluluk olduğu, maskesiz markete girmenin, toplu ulaşım kullanmanın yasak olduğu bir dönemde maske dağıtımını bile beceremeyen bir iktidarın kriz nedeniyle kepenk kapatan esnafa, işini kaybeden çalışana, işsize, yoksula çare olabilmesi mümkün değildir.

Krize karşı ekonomik destek paketi önce 100 Milyar TL olarak duyurulmuş, sonra hokuspokus yöntemlerle 200 milyara çıkarıldığı açıklanmıştır.

Bu destek paketinin borç vermek, vadesi gelen borçları ötelemek olduğu açıktır. 200 Milyar TL’nin şu ana kadar sadece 4.4 Milyar Lirası yardıma muhtaç vatandaşlarımıza ödenen yardımlardır. Bir de en düşük emekli maaşının 1500 TL’ye çıkarılmasıdır. Gerisi tamamen borçtur, borç yapılandırılması ve borcun ötelenmesidir.

AKP iktidarı bir tarafta vatandaşına İBAN verip, mesaj üstüne mesaj atıp vatandaştan para isterken, kendi vatandaşına maske bile dağıtamamışken, diğer tarafta 2 Trilyon dolarlık kaynak paketi açıklayan ABD’ye tıbbi yardım yapmakla övünmektedir.

Bu süreçte 55 ülkeye tıbbi yardım yapıldığı açıklanırken, tıbbi yardım yapılan ülkelerin vatandaşına İBAN verip para istemek yerine vatandaşından İBAN alıp para yatırdığı ortadadır.

İşsizlik fonunda biriken para işçinin, çalışanın bu zor günler için biriktirdiği paradır. O para kadar bile destek açıklanmamış, işsizlik fonu geçmişte kamu bankalarının kurtarılması için kullanılmıştır.

Bu süreçte işten çıkarmalar yasaklanmış ama işverenlerin çalışanlarını zorunlu ücretsiz izne çıkarmalarının yolu açılmış ve ücretsiz izne çıkarılanlara ise 1177 TL yardım yapılacağı belirtilmiştir.Kısa çalışma ödeneği uygulanacak olsaydı 1.752 TL ile 4.381 TL arasında ödenek alacak işçi günlük 39 TL’ye mahkûm edilmiştir.

Her kriz siyasette, toplumsal yaşamda, ekonomide büyük değişiklikleri beraberinde getirir. Bu kriz de bu israf düzeninin, bu yanlış, yandaş zengin eden adaletsiz ekonomi politikalarının sonunu getirecektir.

Bu süreci elbette atlatacağız. Ama vatandaşına destek olmak, para vermek yerine İBAN verenleri, mesajla para isteyenleri, maske dağıtmayı bile beceremeyenleri, işçisine, işsizine, esnafına, çalışanına destek olamayanları asla unutmayacağız.

Eşitlik, özgürlük, adalet için dayanışmayı görev bilenlerin 1 Mayıs Bayramı kutlu olsun.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
COVİD-19 SALGININA RAĞMEN LİG MAÇLARI OYNATILACAK MI?Önceki Haber

COVİD-19 SALGININA RAĞMEN LİG MAÇLARI OY...

1 MAYIS İŞÇİ VE EMEKÇİ BAYRAMI MESAJISonraki Haber

1 MAYIS İŞÇİ VE EMEKÇİ BAYRAMI MESAJI

Başka haber bulunmuyor!