Milyonluk kıyak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Milyonluk kıyak
Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nde onaylanan nazım imar planında, Mersin'in tanınmış ailelerinden birine ait olan bir parsele 4.5 yoğunluk oranı verilmesi tartışmalara neden oldu. Komşu parsellerde yapı yoğunluğunun 2.4 olduğuna işaret eden meclis üyesi Akın Güneş, "Burada bir arsaya özel kıyak yapılmış oldu. Bu yapı yoğunluğuyla o bölgede tahminine göre 25 katlı bir bina yapılmasının önü açıldı. Bu arsa kıyağı senelerce unutulmaz ve gelecek nesiller bundan dolayı bize lanet okurlar" dedi.

ABİDİN YAĞMUR/ÖZEL HABER

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nin olağanüstü toplantısında görüşülerek onaylanan nazım imar imar planında, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı-Dumlupınar Caddesi ve Adnan Menderes Bulvarı arasında kalan bir parselin yapı yoğunluğunun 4.5'a çıkarılması tartışmalara neden olmuş, Yenişehir Belediyesi'nin itirazına rağmen değişiklik plana işlenmişti.

Yenişehir ve Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi CHP'li Akın Güneş, Güney muhabirine yaptığı açıklamada, Mersin'in tanınmış ailelerinden birine ait olan arazinin bulunduğu bölgede yapı yoğunluğunun 2.4 olduğunu, sadece bu parselin yoğunluğunun 4.5'a çıkarılmasının hem teknik açıdan, hem estetik açıdan yanlış olduğunu söyledi.

Söz konusu arazinin geçmişten bu yana tartışmalı olduğunu, şu an arazi üzerinde bulunan yüksek binanın Yenişehir Belediyesi'nce durdurulduğunu ifade eden Güneş, "Bu araziyle ilgili geçmişten beri bir çok hata yapılmış.  Yapılan planlamaların hepsinde 300 yataklı otel diye tanımlanmış. Böyle bir yoğunluk tanımı yok. Bu teknik olarak doğru bir tanım değil.  Orada kop parselleri de yani belediyeye geçen parseller de mesela yollar da arsaya dahil edilmiş. Teknik olarak bunlar yasal değil. Bunlar geçmişte yapılan hatalar" dedi.

25 KATLI BİR BİNA BİLE YAPILABİLİR

Söz konusu arsanın sahibi aile ile belediye arasında kamulaştırma davası olduğunu, davanın ailenin lehine sonuçlandığını kaydeden Güneş, "Belediye de yüksek miktardaki kamulaştırma bedelini ödemekten kurtulmak için imar planında, yapı yoğunluğunda değişime gitmeye karar verdi. Bazen belediyeler böyle uygulamalar yapar. Ama böyle kentin silüetini tamamen bozacak şekilde yapılmamalı. Bir parselin bir parsele uyumu, hatta bir mahallenin bir mahalleye uyumu bozulmamalı. Burada yapılan ne? Bu bölgede yapı yoğunluğu 2.4 oranında. Bu bölge buna göre yapılaşmış. Şimdi sadece o arsa için 4.5 yoğunluk verildi. Burada bir arsaya özel kıyak yapılmış oldu. Bu yapı yoğunluğuyla o bölgede tahminine göre 25 katlı bir bina yapılmasının önü açıldı. Bu arsa kıyağı senelerce unutulmaz ve gelecek nesiller bundan dolayı bize lanet okurlar. Çünkü planda sadece o arsa için verilen bu yoğunluk o bölgede kocaman bir beton yapının yapılmasına olanak verecek. Birbirine uyumlu olması gereken, aşama aşama gitmesi gereken yoğunluk kararlarında bir parsele özel uygulama yapıldı. Bu teknik olarak da doğru değil, estetik olarak da doğru değil" ifadelerini kullandı.

'YENİ BİR PLAN OLMADI, REVİZE PLAN OLDU'

Büyükşehir Belediye meclisi üyesi Akın Güneş, belediye meclisinde onaylanan 5 bin ölçekli nazım imar planının bütünüyle ilgili değerlendirmesinde de, "Aslında bir nazım imar plan yapılmadı. Bir revizyon planı yapıldı. Var olan planı revize ettik" ifadelerini kullandı.

Yapılaşmanın olduğu yerde iyi bir planın yapılamayacağı, iyi planın yapılaşmaya açılmamış araziler için yapılabileceğini vurgulayan Güneş, "Mersin halkı planlar konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığı için, Mersin'in geleceğiyle ilgili planları anlayamadı. Mesela özel proje alanları belirlendi. Bunlardan dolayı hiçbir vatandaşın tek bir lira kaybı söz konusu olmayacaktı ama vatandaş korktu. Plana 15 bin itiraz geldi. Bunlardan bence en az 10 bini bilinçsizce, korkuyla yapılmış itirazlardı. Bu itirazlar nedeniyle özel proje alanlarının sayısı düşürüldü" dedi.

'YENİŞEHİR YENİDEN MÜTEAHHİTLERE AÇILDI'

Akın Güneş, "Bana göre planda iyi şeyler de oldu, kötü şeyler de oldu. Kötü oldu diye yorumladığım değişiklilerin başında Yenişehir ilçesinde, Kuzey Mersin'de yapı yoğunluğunun 0.90'a çıkarılması geliyor. Yani o bölge yeniden müteahhitlere açılmış oldu. Yenişehir Belediyesi'nin kurumsal olarak görüşü yapı yoğunluğunun 0.75 olarak tanımlanması yönündeydi. Süreç içinde sermaye, müteahhitler de devreye girdi ve yoğunluk 0.90 oldu" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: http://www.guneygazetesi.com/haber/674/milyonluk-kiyak.html


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
PALAVRACI KOCAMAZ YENİDEN METRO PROJESİ AÇIKLADIÖnceki Haber

PALAVRACI KOCAMAZ YENİDEN METRO PROJESİ...

MAZOT VURGUNUN DETAYLARI ORTAYA ÇIKTISonraki Haber

MAZOT VURGUNUN DETAYLARI ORTAYA ÇIKTI

Başka haber bulunmuyor!