ÖMER ÖCALAN: ŞANLIURFA BELEDİYESİNDE YOLSUZLUK VAR DEDİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ÖMER ÖCALAN: ŞANLIURFA BELEDİYESİNDE YOLSUZLUK VAR DEDİ
HDP MİLLETVEKİLİ ÖMER ÖCALAN: ŞANLIURFA BELEDİYESİNDE YOLSUZLUK VAR DEDİSayıştay Başkanlığı tarafından Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin 2018 yılı denetim raporu yayınlanmıştır.

HDP MİLLETVEKİLİ ÖMER ÖCALAN: ŞANLIURFA BELEDİYESİNDE YOLSUZLUK VAR DEDİ
BASIN AÇIKLAMASI YAPTI. İŞTE O METNİN TAMAMI:

Değerli Basın Mensupları;

 

Sayıştay Başkanlığı tarafından Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin 2018 yılı denetim raporu yayınlanmıştır. Sayıştay denetçilerinin yaptıkları incelemelere göre; Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine ait taşınmazların kanuna aykırı olarak tahsis edildiği, ihale olmaksızın ecrimisil karşılığında kullanıldığı, belediyeye ait resmi araçların ise mesai saatleri dışında resmi görevlendirme olmaksızın kullanıldığı ile birlikte özellikle “mega proje” olarak sunulan Troleybüs Projesi ile kamunun çok ciddi bir şekilde zarar uğratıldığı ve Halfeti ilçesinde her yıl binlerce turistin kullandığı vapurların ihale yapılmadan ve mevzuata aykırı bir şekilde çalıştırıldığı tespit  edilmiştir.

Yine çevre planı hükümlerine aykırı şekilde akaryakıt istasyonlarına fazla emsal verildiği, Halfeti’de Fırat nehri üzerindeki kayık ve vapurların ihalesiz çalıştırıldığı, işçilerin yıllık çalışma sınırı olan 270 saatin üzerinde çalıştırıldığını ve yıllık izinlerinin kanuna uygun olarak kullandırılmadığını belirleyen denetçiler, belediye tarafından kiraya verilen taşınmazların da ihale yapılmadan sözleşme sürelerinin uzatıldığını, yapım işlerinde mevzuata aykırı proje değişikliklerinin iş artışına sebep olduğunu, belediyeye ait 83 apartman dairesinin kanuna aykırı olarak Emniyet Müdürlüğüne 25 yıllığına devredildiğini ortaya çıkarmıştır. 

 

Bilindiği gibi 2017 yılında dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi tarafından duyurulan Troyleybüs projesine Haziran 2017’de başlanmıştır. Proje; Emirgan Toplanma Merkezi- Halepli bahçe hattını kapsayan gidiş-geliş 7 kilometrelik güzergahı kapsamaktadır.  69 milyon 974 bin 640,00 TL bedel ile Bozankaya AŞ.’ye ihale edilen projenin iş bitim tarihi olarak 8 Haziran 2018 gösterilmiş, Proje kapsamında güzergâh üzerindeki bazı noktalara direkler dikilip, özel elektrik hattı çekilmiş, duraklar yapılmıştır. Projenin tamamlanması halinde 63 nolu hatta yakıtla çalışan körüklü otobüslerin yerini 10 adet 25 metrelik, yaklaşık 300 yolcu kapasiteli trambüsler alacaktır.  Belediye’nin projenin bitiş tarihi olarak ilan edilen tarihten bir ay sonra, Temmuz 2018’de yaptığı açıklamada Troleybüs Projesi’nin iki ay içerisinde biterek tam kapasiteyle faaliyete geçeceğini açıklamasına rağmen proje hala tamamlanmamıştır.

Konu ile ilgili raporun ayrıntılarına bakıldığında;

Sayıştay denetçileri yaptıkları incelemelerde gerçekleştirilen “Şanlıurfa 1’inci Etap Troleybüs Projesi Malı Alım İşi” ihalesinde Kamu İhale Kanunu’nun temel ilkeleri olan saydamlık, rekabet, eşit muamele, gizlilik, kaynakların verimli kullanımı ilkelerinin ihlal edildiğini tespit etmiştir.  Troleybüs Projesi’nin ‘ön proje’ ve ‘projesi’nin mevzuata aykırı olarak aynı danışmanlık firmasına yaptırıldığı, firmanın projenin uygulanmasına ilişkin ihaleye tek bir firmanın katılmasını ve kazanmasını sağlayacak iş ve işlemler yaptığı ortaya çıkmıştır.

Abide-Balıklıgöl-Eski Otogar Trambüs Hattı Etüd ve Ön Proje Hizmet Alım İşi Pazarlık usulü ile ilan yapılmadan ön proje hazırlanması işini yapan firmadan teklif alarak yaklaşık maliyeti 176 bin 700 TL olan projeyi, usulen bir indirim yapılarak 175 bin 200 TL teklif ile rekabet olmaksızın ihale yapılmıştır.

 Aynı şekilde uygulamaya esas proje ve metrajların hazırlanması işinin idare tarafından aynı yöntemle asıl işin alt yüklenicisi olarak çalışan firma ve ortaklarının bir kısmının aynı kişiler olan toplam Kayseri’den 5 firmadan teklif alındığı ve idarenin başkaca bir sorgulama yapmaksızın söz konusu işi 455 milyon TL’ye bu firmaya verdiği tespit edilmiştir. 

Yine Danışmanlık firmasının Troleybüs Projesi Malı Alım İşine ait teknik şartname ve yaklaşık maliyet hazırlama sürecinde de mevzuata aykırı işlemler ile doğrudan “… A.Ş.’nin üretmiş olduğu otobüs ve yedek parçaların teknik şartnamesini söz konu firmanın ürünleri birebir esas alınarak kanun hükümlerine aykırı hareket edilmiştir.”  Büyükşehir Belediyesi’nin bu tespitlerine ilişkin verdiği cevapları ise, “öznel yorum içeren ve somut olarak karşılığı olmayan cevaplar” olarak tanımlanmıştır. 

Sayıştay Raporuna konu olan bir düğer usulsüzlük ise Şanlıurfa’ya bağlı Halfeti ilçesinde her yıl binlerce turistin kullandığı vapurların ihale yapılmadan ve mevzuata aykırı bir şekilde çalıştırılmasıdır. Söz konusu usulsüzlüğe ilişkin ilk tespitlerin 2015 yılı Sayıştay raporunda yer almasına rağmen aynı usulsüzlüğün 4 yıldır devam ettiği ortaya çıkmıştır.

Sayıştay raporunda, “Halfeti Belediyesine ait iken daha sonra 6360 sayılı Kanun ile Büyükşehir Belediyesine devredilen Fırat nehri üzerinde faaliyette bulunan kayık ve vapurların taşımacılık işleminin ihalesiz olarak Halfeti Belediye Başkanı veya encümen kararıyla verildiği tespit edilmiştir. Belediye hakkını kullanırken ihale yapmadan rekabetsiz bir şekilde Başkan onayı veya encümen kararıyla veremez ve bu durum hukuka aykırı olan kazanılmış hak olarak tanımlanamaz” denilmiştir.

Bu bağlamda;

 1. Söz konusu 2018 yılı Sayıştay raporuna konu olan usulsüzlükler ile ilgili herhangi bir soruşturma ve kavuşturma açılmış mıdır?
 2. Abide-Balıklıgöl-Eski Otogar Trambüs Hattı projesi tamamlanacak mıdır? Projenin tamamlanması ile ilgili bir çalışma var mıdır?
 3.  Abide-Balıklıgöl-Eski Otogar Trambüs Hattı projesine konu olan kamu zararının rücu edilmesi ile ilgili bir işlem yapılacak mıdır?
 4. 2015 yılından itibaren Sayıştay raporuna konu olan vapurların 4 yıl boyunca usulsüz bir şekilde ihale edilmeden çalıştırılmasının gerekçesi nedir? Söz konusu Sayıştay raporlarına konu olan usulsüzlük ile ilgili herhangi bir işlemin yapılmamasının gerekçesi nedir? 
 5. Troyleybüs projesi ihalesine konu olan işlerle ilgili teklif alınmadan Kayseri’deki firmalara verilmesinin özel bir gerekçesi var mıdır? İhaleyi yapan yetkililer ile söz konusu firmalar arasında herhangi bir çıkar ilişkisi var mıdır?
 6. İşçilerin yıllık çalışma sınırı olan 270 saatin üzerinde çalıştırılması ve yıllık izinlerinin kanuna uygun olarak kullandırılmamasının gerekçesi nedir?
 7.  Belediye tarafından kiraya verilen taşınmazların da ihale yapılmadan sözleşme sürelerinin uzatılmasının gerekçesi nedir?
 8. Büyükşehir Belediyesine ait 83 apartman dairesinin kanuna aykırı olarak Emniyet Müdürlüğüne 25 yıllığına devredilmesinin gerekçesi nedir?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ŞEHİT UZMAN ÇAVUŞ UĞUR KATRAN'IN NAAŞI EVİNE GETİRİLDİÖnceki Haber

ŞEHİT UZMAN ÇAVUŞ UĞUR KATRAN'IN NAAŞI E...

İSTANBUL 3 GÜN KAR VE FIRTINANIN ETKİSİNDE KALACAKSonraki Haber

İSTANBUL 3 GÜN KAR VE FIRTINANIN ETKİSİN...

Başka haber bulunmuyor!