Parayı verenlere sınavsız hekimlik

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Parayı verenlere sınavsız hekimlik
Üniversite sınavında barajı dahi geçemeyen adaylar yurtdışında para harcayarak tıp ve diş hekimliği bile okuyabiliyor. Öğrencileri yurtdışına gönderen bir şirketin yetkilisi bu üniversitelerin denkliği olduğunu söyledi.

Mustafa KÖMÜŞ

Ukrayna’daki işgalin ardından ülkeye dönen Türkiyeli öğrencilerin ardından yurtdışında sınavsız üniversite meselesi tekrar tartışmaya açıldı. Barajı dahi geçemeyen kişilerin başta Ukrayna ve Azerbaycan olmak üzere birçok ülkede bu şekilde üniversite okuyabilmesi eşitsizlik yaratıyor. Savaş nedeniyle şu anda Ukrayna’daki üniversitelerde böyle bir durum mümkün değil ama Çekya, Polonya gibi ülkelerde bu durum hâlâ geçerli. Daha önce bu durum çeşitli istismarlara yol açmış, YÖK bu konudaki usulsüzlüklerin tespitin ardından geçişleri iptal etmişti.

Türkiye’deki öğrencileri yurtdışına gönderen bir şirketin sitesinde yer alan bilgiler oldukça çarpıcı. Şirketin sitesinde Macaristan’la ilgili şu bilgiler veriliyor: “Macaristan, Türk öğrenciler için Avrupa’daki en iyi seçeneklerden biridir. Macaristan’da üniversite eğitimi almak oldukça kolay. Üniversite sınavına gerek kalmadan, Macaristan’ın en prestijli üniversitelerinde Tıp, Eczacılık, Mühendislik, İşletme ve daha birçok alanda lisans ve master eğitimi almak mümkün. Üstelik eğitim dili İngilizce.” Şirketin sitesinde okunabilecek üniversitelerin listesi ise şöyle: “Debrecen Üniversitesi, Budapeşte Teknoloji Üniversitesi, Dunauvaros Üniversitesi ve Peç Üniversitesi.”

20 ÜNİVERSİTE

Sitede Polonya’yla ilgili ise şu bilgiler veriliyor: “Polonyada üniversite okumak isteyen adayların lise mezunu olmaları yeterlidir. Öğrencilerin Türkiye’de üniversite sınavında başarılı olmaları ya da bir üniversiteye yerleştirilmiş olma şartı aranmamaktadır. Polonya üniversiteleri, başvuruda bulunan adayların lisede almış oldukları dersler, başarı durumları, yeterlilikleri ve tercihleri doğrultusunda kabul vermektedir.”

BİRGÜN GAZETESİ


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MHP’li Başkandan yenilen futbol takımına ceza: Otobüsü ilçeye boş gönderdiÖnceki Haber

MHP’li Başkandan yenilen futbol takımına...

Bülent Arınç 'Gezi paylaşımı'na açıklık getirdi: Allah adaleti emrederSonraki Haber

Bülent Arınç 'Gezi paylaşımı'na açıklık...

Başka haber bulunmuyor!