PERİHAN KOCA;'DAN SORU ÖNERGESİ

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
PERİHAN KOCA;'DAN SORU ÖNERGESİ
PERİHAN KOCA: Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’a meclis genel kuruluna sunulması beklenen 9. Yargı Paketi adlı yasa değişikliği kanun değişikliği önerisinin ülkede yaşayan milyonlarca kadının yaşamını doğrudan etkileyecek değişiklik önerisi hakkında, 6284 sayılı Kanun’da yapılmak istenen değişikliği sorduk:

Hemen hemen yasanın bütününe hâkim olan kadınlara yönelik şiddette uygulanacak tedbirler söz konusu yasa değişikliği teklifiyle işlevsizleştirilmek istenmektedir.

Söz konusu yasa değişikliği teklifinde tedbir kararlarının gereklerine aykırılık durumunda zorlama hapis cezasına itiraz yolunun açılmak istendiği görülmektedir. ?Söz konusu değişiklik teklifinin gerekçesi olarak da Danıştay kararına atıf yapıldığı, Danıştay kararında tedbir kararlarının uygulanması ile ilgili kimi tereddütlerin olduğu ifade edildiğigörülmektedir.

Oysa aynı Danıştay kararında zorlama hapsine karşı itiraz yolunun kapalı olduğuna hükmedildiği gerçeği görmezden gelinmektedir.

Kadın hakları mücadelesi yürüten kadın örgütlerinin, hak ve adalet savunucularının, günde ortalama 3 kadınının erkekler tarafından işlenen cinayetle katledildiği ülkemizde bu tedbir kararlarına yönelik yapılmak istenen bu düzenlemeyi “6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun”un bütünüyle işlevsizleştirme girişimi olarak yorumlamaktadır.

Bu bağlamda,

1. Günde ortalama 3 kadının cinayetle katledildiği ülkemizde şiddet faillerine yönelik getirilmek istenen tedbir kararlarına aykırılık halinde getirilen zorlama hapis cezasına itiraz yolunun açılmasıyla hedeflenen tam olarak nedir? Böyle bir yasa değişikliğinin kadınlara yönelik şiddeti teşvik edeceği açık değil midir?

2. 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’da yapılmak istenen değişikliğin her ne kadar tam olarak uygulanmasa da halihazırda kadınları koruyan tek yasal düzenlemenin ortadan kaldırılması anlamına geleceği açık değil midir? Bu kanunun tamamen işlevsizleştirilmesinin kadınlara yönelik şiddeti arttıracağı açık değil midir?


GÖKTAŞ, HAK SAVUNUCUSU HUKUKÇU MİLLETVEKİLLERİ İLE BİR ARAYA GELDİÖnceki Haber

GÖKTAŞ, HAK SAVUNUCUSU HUKUKÇU MİLLETVEK...

UGC MERSİN'DE TOPLANDISonraki Haber

UGC MERSİN'DE TOPLANDI

Başka haber bulunmuyor!