PROF.ERSAN ŞEN'DEN MÜLTECİ CE GÖÇMENLERLE İLGİLİ ÖNEMLİ TESPİTLER

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
PROF.ERSAN ŞEN'DEN MÜLTECİ CE GÖÇMENLERLE İLGİLİ ÖNEMLİ TESPİTLER
PROF.ERSAN ŞEN'DEN MÜLTECİ CE GÖÇMENLERLE İLGİLİ ÖNEMLİ TESPİTLER. ARDI ARDINA TVİT ATIP HERKESİ UYARDI. İŞTE O YAZDIKLARI:

Ülkemize izinsiz ve usulsüz girişler, kardeşlik ve insanilik kavramları üzerinden meşru gösterilemez. Bir devlet önce kendi ülkesini, milletini, kamu düzenini ve barışını koruyup kollamak zorundadır.

Sınırlarımızın korunması gerektiği, ülkesinde savaş olmayan ve açıkça canına kastedildiği hususunda somut delil bulunmayan kişilerin ülkemize kabulü, yerleştirilmesi ve barındırılması doğru olmadığı gibi, hukuki de değildir.

Türkiye Cumhuriyeti’nde kalabilmenin şekil ve şartları, Anayasa ve kanunlarla belirlenmiştir.

Ülkemize; turist pasaportu ile gelmiş, oturma ve çalışma izni almış, diplomatik misyonlarda görev yapmak için veya resmi sıfatla gelenler dışında kalan yabancıların gelişlerinin engellenmesinde veya sınırdışı edilmelerinde hukuka aykırılık bulunmamaktadır.

Ancak geçici korumanın sınırsız ve süresiz olmadığı, hem demografik yapımızın ve hem de güvenliğimizin korunması amacıyla zorda kalma halinin bitirilmesi sağlanarak, Suriyelilerin topraklarına döndürülmesi gerekir.

2011 yılından itibaren Suriye’den gelenler zorla gelmemiş ve Devletimiz sınırını zorda kalan Suriyelilere açmıştır.

Bu tespit; Kanunun amir hükmü olmasının ötesinde, Türk Milletinin ve herkesin kendi toprağında yaşama hakkının bir gereğidir. Ayrıca ülkesine dönmek veya başka ülkelere gitmek isteyenlerin de önü açılmalıdır.

6458 sayılı Kanunun hükümleri ortadadır. Suriye Arap Cumhuriyeti’nden gelenler “geçici koruma altında olan” sıfatına sahip olup, şartlar oluştuğunda bu insanların yurtlarına dönüşleri sağlanmalıdır.

2011 yılından itibaren Suriye Arap Cumhuriyeti’nde yaşanan iç savaş nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti topraklarına gelen Suriyelilerin mülteci, sığınmacı, bu kavramın yerine kabul edilen şartlı mülteci ve ikincil koruma altında olanlardan sayılamayacağında tereddüt bulunmamaktadır.

Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nde yabancılar sorunu olmadığını iddia etmek mümkün değildir. Bu sorun siyasi parti veya Hükümet meselesi ve tercihi olmayı geçmiş, Milleti yakından ilgilendiren Devlet meselesi olarak karşımızda durmaktadır. Burada mesele turizm veya turist değildir.

Aynı şekilde, evlenme yoluyla Türk vatandaşlığı kazananlar ve kazanmaya çalışanlar da dikkatle takip edilmelidir.

Türk vatandaşlarının konut edinme haklarının korunması ve bu yolla yaşanan arz talep ve fiyat dengesizliğinin kontrol altına alınması için yabancıların konut satışı yoluyla vatandaşlık edinmelerine son verilmelidir.

haberanaliz.net


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kuzey İrlanda'da Sinn Fein zaferinden sonra Birleşik İrlanda referandumu çağrılarıÖnceki Haber

Kuzey İrlanda'da Sinn Fein zaferinden so...

TDP lideri Sarıgül bu kez "toplumsal barış için" af istediSonraki Haber

TDP lideri Sarıgül bu kez "toplumsal bar...

Başka haber bulunmuyor!