Selahattin Demirtaş'dan dikkat çeken 'seçim güvenliği' uyarısı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Selahattin Demirtaş'dan dikkat çeken 'seçim güvenliği' uyarısı
Eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, çoklu baro düzenlemesinin seçim güvenliğiyle de alakalı olduğunu söyledi. Demirtaş, önümüzdeki seçimlerde yandaş avukatlar dışındaki avukatların sandık başında durmasının engellenmek istenebileceğini iddia etti.

Edirne F Tipi Cezaevi’nde yatan HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, avukatı üzerinden DW’den Banu Güven’e yaptığı açıklamalarda iktidar tarafından getirilen çoklu baro düzenlemesine yönelik uyarılarda bulundu.

İktidarın, söz konusu düzenleme ile hem yargıyı kontrol altına almak hem de bir sivil toplum ve meslek örgütü olan baroların toplum adına dile getirdikleri itirazları susturmayı amaçladığını öne süren Demirtaş, “Ancak avukatlar ve barolar direnmeye devam ettiği müddetçe, bu değişikliğin fiiliyatta pek karşılığı olmayacaktır” dedi.

SEÇİM GÜVENLİĞİ UYARISI

Demirtaş, dikkat edilmesi gereken bir başka hususun da seçim güvenliği olduğunu öne sürerek şöyle konuştu:

"Önümüzdeki seçimlerde seçim güvenliği açısından baroların sandıklara ve il ve ilçe seçim kurullarına yaptıkları avukat görevlendirmelerini kontrol etmeye çalışabilirler. Barolarda kontrolü sağlayarak 'yandaş avukatlar' dışındaki avukatların oy kullanma ve sayım esnasında sandık başında bulunmasını engellemeye çalışabilirler."

'BIRAKIN, YANDAŞLAR AYRILSIN, MARJİNALLEŞSİNLER”

İktidarın gidici olduğunu iddia eden ve yapılan baro düzenlemesinin AKP iktidarından sonra mutlaka değiştirileceğini söyleyen Demirtaş sözlerini şöyle tamamladı:

Bir avukat olarak benim kişisel görüşüm, hiçbir avukatın kendi barosunu terk etmemesi, yeni barolar kurulması konusunda arayışa girilmemesi yönündedir. Bırakın, yandaşlar ana barodan ayrılsın ve marjinalleşsinler.

haber ve kaynak: cumhuriyet

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/selahattin-demirtasdan-dikkat-ceken-secim-guvenligi-uyarisi-1752420


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
FETÖ İLE HESAPLAŞMANIZ İÇİN FETÖNÜN SİYASİ AYAĞINI ÇIKARMANIZ LAZIMÖnceki Haber

FETÖ İLE HESAPLAŞMANIZ İÇİN FETÖNÜN SİYA...

Milyonları ilgilendiriyor: Bankanın kestiği o ücret hakkında iade kararı!Sonraki Haber

Milyonları ilgilendiriyor: Bankanın kest...

Başka haber bulunmuyor!