SES Eş Genel Başkanı Kara: “Sağlık çalışanları tükendi, dört kişinin işini bir kişi yapıyor, istifalar arttı”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SES Eş Genel Başkanı Kara: “Sağlık çalışanları tükendi, dört kişinin işini bir kişi yapıyor, istifalar arttı”
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı İbrahim Kara, sağlık çalışanlarının yalnız bırakıldığı belirterek “Arkadaşlarımız tükendi. Sağlık çalışanları arasında emekli olma sayısı ve istifada ciddi artışlar söz konusu. Bu durum, bu sürecin sonucudur. Kendini koruyabilmesi adına işinden oluyor, görevinden istifa etmek zorunda kalıyor” dedi.

SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara, sağlık çalışanlarının içinde bulunduğu koşulları ve taleplerini, Gazete Rüzgârlı’ya değerlendirdi.

“Sağlık emekçilerinin gece gündüz çalışma çabaları siyasi iktidar tarafından görülmüyor”

Vaka sayılarındaki artış ve alınan politikalardaki eksikliğin sağlık emekçilerini etkilediğini söyleyen Kara, 11 Marttan beri sağlık emekçilerinin gece gündüz demeden insanları kurtarmak için çaba sarf ettiğini belirtti. Kara, sürecin başından itibaren sağlık emekçilerinin malzeme ve kişisel koruyucu ekipman yetersizliğiyle de mücadele ettiğini ve bu nedenle birçok eylem ve etkinlik düzenlediklerini hatırlattı.

Kara, “Sağlık emekçileri evlerine gitmekten imtina ediyorlardı, misafirhanelerde yalnız başlarına kalıyorlardı çünkü olası bir salgın durumunda ailelerine bulaştırmaktan çekiniyorlardı. Ama ne yazık ki bu çabaları siyasi iktidar tarafından görülmedi, kendi iktidarlarını korumaya yönelik bir malzemeye dönüştürdüler yani balkonlardan alkışlayarak şov yaparak ‘emeklerini gördüklerini’ belirtiler. Sağlık Bakanlığı’nın sağlık emekçilerine vaat ettikleri gerçek anlamda hayata bile geçirilmedi” diye konuştu.

“Dört sağlık çalışanın yapacağı işi bir kişi yapmak zorunda kalıyor”

Sağlık alanında ciddi personel eksikliği olduğunu kaydeden Kara, sözlerini “Bir arkadaşımız, 4-5 kişinin ya da daha fazla kişinin yapacağı işi yapmak zorunda kalıyor. Bir taraftan çabalarımızın ve emeğimizin görülmediği, diğer taraftan kendimizi koruyabilecek kişisel koruyucu ekipman yetersizliği ve niteliksizliği, bir diğer taraftan ise iş bilmez yöneticilerin baskısı ve mobbingine maruz kalarak sağlık hizmeti sunmaya çalışıyorlar” diyerek sürdürdü.

Sağlık çalışanlarının seslerinin duyulduğunu düşünmediğini söyleyen Kara, “Arkadaşlarımız tükendi! Sağlık çalışanları arasında emekli olma sayısı ve istifada ciddi artışlar söz konusu. Bu durum, bu sürecin sonucudur. Kendini koruyabilmesi adına işinden oluyor, görevinden istifa etmek zorunda kalıyor” diye kaydetti.

Durumun bundan ibaret olmadığını vurgulayan Kara, “Sağlık emekçilerimiz ölüyorlar, korunamıyorlar! Taşeron, 4/B ve 4/E’li sağlık çalışanları görevleri dışında ve güvencesiz koşullarda çalıştırılarak Covid-19’a daha hızlı yakalanıyorlar. Sağlık Bakanı bunu sadece bir sayı gibi ifade ediyor ki bu bilgiler eksik bir şekilde kamuoyuyla paylaşılıyor. Bizim için sağlık emekçilerinin bir sayı olarak görülmesi bile yıpratıcı ve tüketici bir durum” diye devam etti.

Kadrosuz çalıştırma biçimlerinin ortan kaldırılarak tüm sağlık çalışanlarının tek ve güvenceli çalıştırılması ve yeterli istihdamın sağlanması için yasa tasarısı hazırladıklarını söyleyen Kara, yasa tasarısını imzaya açtıklarını belirtti. Bu yasa tasarısını görüşmek için Meclis’teki tüm parti gruplarından randevu alarak görüşmeler başlattıklarını kaydeden Kara, “Bu yasa teklifini kabul etmeleri ve Meclis’ten geçirmeleri için ısrarcı olacağız” dedi.

“Sağlık Bakanlığı, emek ve meslek örgütlerini virüsle mücadele alanından dışlıyor”

Salgının başladığı andan itibaren Sağlık Bakanlığı’na bir dizi öneri ve görüş sunmalarına rağmen mücadele alanından dışlandıklarını söyleyen SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara, Bakanlığın süreci ortak bir akılla yürütmeyi ısrarla reddettiklerini ifade etti. İbrahim Kara bu durumla ilgili, “Sağlık Bakanlığı’na, bu pandemi döneminde en azından herkesin sorumluluk aldığı, hem vatandaşı hem de sağlık çalışanlarını korumaya yönelik ortak bir politikayı hayata geçirmeyi teklif ettik ama maalesef Sağlık Bakanı görmedi, duymadı sadece televizyona çıkarak bazı rakamları ifade etti” diye konuştu.

“Vaka artışlarının sorumluluğu vatandaşa yıkılıyor” 

Vaka sayılarındaki bu artışa siyasi iktidarın sermaye ve kendi geleceği için başlattığı normalleşme sürecinin sebebiyet verdiğini söyleyen Kara, şunları söyledi:

“Normalleşme süreci başlatıldıktan sonra alışveriş merkezlerini, kuaförleri, tatil yerlerini açarak insanlara ‘normalleşme sürecine girdik’ mesajı verdiler, insanlar da farkında olarak ya da olmayarak bu süreçte özensiz hareket etmeye başladı. Ama maalesef bu sürecin sorumlusu kendi politikaları değilmiş gibi siyasi iktidar sorumluluğu vatandaşa yıkmaya çalışarak, yok maske, yok sosyal mesafe diyorlar.”

İbrahim Kara sözlerine, “Fabrikaların, kamu kurumlarının, özel işletmelerin açık olduğu ve pandemi sürecinde bile hız kesmeden çalıştığı bir ortamda insanlar kalabalık yerlerde kendilerini koruyarak nasıl bu sürece müdahale edebilirler. Doğal olarak koruyamazlar, bugün normalleşme sürecinden önceki mayıs ayı sürecinin çok üstünde vaka sayılarıyla karşı karşıyayız” diye devam etti.

Rakamların manipüle edilerek vatandaşla eksik paylaşıldığını söyleyen Kara, “Sağlık Bakanlığı’nın eline bir tablo vermişler, ‘duruma göre bu tablodaki rakamları değiştir’ demişler. Bunun ötesinde bir şey yok çünkü Ankara’da bile 2 bine ulaşmış günlük vaka sayısından bahsediyoruz oysa Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı günlük vaka sayısı Türkiye genelinde bin 500. Ankara’nın vaka sayısından bile daha az bir vaka sayısı gösteriyor Sağlık Bakanı, Ankara için ‘ikinci Vuhan’ diyorlar şimdi. Şeffaf bir süreç işletilmediği için bu durumları yaşıyoruz. Bu nedenle insanlar rahatlar. Açıklamama sebepleri ise sermayenin çıkarları. Gerçek rakamlar açıklandığı anda önlemler almaları gerekecek fabrikaları, alışveriş merkezlerini kapatmak zorunda kalacaklar” diye ifade etti.

HABER VE KAYNAK: GAZETE RÜZGARLI

https://www.gazeteruzgarli.com/ses-es-genel-baskani-kara-saglik-calisanlari-tukendi-dort-kisinin-isini-bir-kisi-yapiyor-istifalar-artti/


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
GERÇEKLERİN ÜSTÜNÜ ÖRTMEYE ÇALIŞIYORÖnceki Haber

GERÇEKLERİN ÜSTÜNÜ ÖRTMEYE ÇALIŞIYOR

'Kısıtlama için artık çok geç, salgın kontrolden çıktı'Sonraki Haber

'Kısıtlama için artık çok geç, salgın ko...

Başka haber bulunmuyor!