Soğan, limon ve patates ihracat kısıtlamaları için araştırma önergesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Soğan, limon ve patates ihracat kısıtlamaları için araştırma önergesi
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur ve 26 milletvekilinin "soğan, patates ve limonda plansız, zamansız bir şekilde alınan ihracat kısıtlamaları nedeniyle üreticinin ve ihracatçının uğradığı zararların belirlenmesi, bu zararları telafi edecek mekanizmaların geliştirilmesi ve bu ürünlerde doğru üretim planlamaları oluşturmak amacıyla" bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için önerge verdi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Türkiye’de sağlıklı tarımsal verilerin olmaması, tarımda planlama ve doğru bir üretim yönlendirmesi yapılmaması tarımın öngörülememesine dolayısıyla fiyat dalgalanmalarına neden olmaktadır. Fiyat dalgalanmalarının önüne geçmek için ise üreticiyi, ihracatçıyı zarara uğratacak şekilde ani ihracat kısıtlamaları getirilmektedir.

Örneğin 2019'un ilk aylarında patates ve soğanın kilogram fiyatının 8-10 liraya çıkması ithalatla ve tanzim satışla çözülmeye çalışılmış, benzer sorunların 2020 yılında yaşanmaması içinse 7 Ocak’ta patates ve soğan ihracatı yasak ve ön izne bağlı mallar listesine alınmıştır. Ancak bu sene bir yandan rekoltenin yüksek olması, diğer yandan pandemi nedeniyle lokanta ve otellerin kapalı olmasına bağlı olarak iç tüketimin düşmesi,soğanın tarlada kalmasına, fiyatının maliyetinin altına inmesine neden olmuştur. İç tüketimi düşen, ithalatı devam eden, ihracatı ise yasaklanan soğanın Hatay’da kilosu 80 kuruşa kadar inmiş, tarlada kalarak çürümesine neden olmuş, üretici iflasın eşiğine gelmiştir. Bursa ve Adana’da da soğan üreticilerinin durumu aynıdır. Yanlış, plansız, öngörüsüz ihracat kısıtlaması patatesin de kilosunun 95 kuruştan 40 kuruşu kadar gerilemesine neden olmuştur. Patates ve soğanda sonradan alınan sınırlı ihracat izinleri de ne üreticinin mağduriyetinin ne de pazar kaybının önüne geçebilmiştir.

Mart sonunda limonun kilosu 20 TL’ye ulaşınca, limon da ansızın ihracatı ön izne bağlı mallar listesine alınmıştır. Bir tarihe bağlamadan, ihracat anlaşmalarını öngörmeden alınan bu karar,limon için yurtdışı anlaşmaları bağlamış olan, limonlarını paketleyen, konteynırlarını kiralayan hatta peşinatlarını alan başta Hataylı olmak üzere limon ihracatçılarını çok ciddi zarara uğratmıştır. Maddi zarar dışında da limon ihracatçısı yurtdışındaki bağlantılarına karşı güven kaybetmiş, itibar kaybetmiş ve pazar kaybetmiştir.

Limonda sonradan 10 bin ton ihraç izni verilirken de, Türkiye’de bu yıl için iç tüketim miktarı çıktıktan sonra 60-70 bin ton fazladan, ihraç edilecek limon bulunduğu gerçeği göz ardı edilmiştir. Şimdi ihracına izin verilmeyen, iç piyasada da satılmayan 50-60 bin ton limon da depolarda çürümektedir.

Yukarıda bahsedilen nedenlerle soğan, patates ve limonda plansız, zamansız bir şekilde alınan ihracat kısıtlamaları nedeniyle üreticinin ve ihracatçının uğradığı zararların belirlenmesi, bu zararları telafi edecek mekanizmaların geliştirilmesi ve bu ürünlerde doğru üretim planlamaları oluşturmakamacıyla TBMM İçtüzüğünün 104 ve 105 inci maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.

Mehmet GÜZELMANSUR

Hatay Milletvekili


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Aytun Çıray, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın 'Atatürk'e lanet' sözlerini yargıya taşıdı!Önceki Haber

Aytun Çıray, Diyanet İşleri Başkanı Erba...

LİBYA’DAKİ İÇ SAVAŞA VAR GÜCÜYLE DAHİL OLMUŞTUR.Sonraki Haber

LİBYA’DAKİ İÇ SAVAŞA VAR GÜCÜYLE DAHİL O...

Başka haber bulunmuyor!