TÜRKİYE’DE NEPOTİZM SON DÖNEMLERDE ZİRVEYE ÇIKTI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TÜRKİYE’DE NEPOTİZM SON DÖNEMLERDE ZİRVEYE ÇIKTI
İYİ PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ KOCAELİ MİLLETVEKİLİ LÜTFÜ TÜRKKAN : Bugün size Türkiye’de artık ne yazık ki kronik bir hastalık haline gelen Nepotizm’den bahsetmek istiyorum. Türk Dil Kurumu Nepotizm’i en basit haliyle, “akraba eş dost kayırmacılığı” diye tanımlıyor. Nepotizm, ciddi anlamda mücadele edilmesi gereken bir halk sağlığı sorununa dönüştü.

İYİ PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ KOCAELİ MİLLETVEKİLİ  LÜTFÜ TÜRKKAN :

Türkiye’de Nepotizm ile birlikte ahbap-çavuş ilişkileri son dönemlerde yaşadığımız atamalarla birlikte zirveye çıktı. Tıpkı monarşilerde, hanedanlıkla yönetilen üçüncü dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de Nepotizm bir yönetim biçimine dönüşmüş durumda.

Kamuya yönelik istihdam ve atamalarda, ehliyet-liyakat, yani bilgi birikimi-tecrübe-kıdem-eğitim gibi temel kabul görmüş nitelikler artık aranmıyor. Yerine eş-dost-akraba ve yandaş olmanın tercih edildiği, partizan atamalar, toplumsal adalet ve eşitlik duygularını tahrip ediyor.

NEPOTİZM SALGINI VAKALARINDA DÜŞÜŞ YOK

Bir başka husus, kamusal hizmetlerin niteliğini de yozlaştırıyor.Mesela koronavirüse karşı açıklanan tedbir paketlerinde nedense ev kredilerinden bir türlü vazgeçilemiyor. Oysa vatandaşın derdi ev değil evini geçindirebilmek. Ama birileri bu zor dönemde bile kimi yakınlarını, tanıdıklarını kurtarmanın derdine düşmüş.Buradan da anlaşılıyor ki Nepotizm salgını vakalarında düşüş yok, son demlerini yaşayan AK Parti’nin çırpınışlarıyla beraber artış var.

TÜRK EKONOMİSİ ARTIK ULUSLARARASI LİTERATÜRDE ‘CRONY CAPİTALİSM' OLARAK ANILIYOR

İtibardan tasarruf etmeyenler Türkiye’yi nasıl itibarsız hale getirdiklerinin farkında mı?Türk ekonomisi artık uluslararası literatürde tarif edilen bir ‘Crony Capitalism' olarak anılıyor. Yani ahbap-çavuş kapitalizmi.

Böyle bir ülkede ekonomiyi nasıl kurtarabilirsiniz? Bırakın SWAP anlaşmalarını böyle bir ülkeye bir cent bile sokamazsınız.The Economist Dergisi'nin yayınladığı araştırmaya göre “Ahbap-çavuş kapitalizminde” dünyada ön sıralardayız.”

Bunu görmek için Kütahya Zafer Havalimanına, sokağa çıkma yasağında bile geçmeyen araçlar için para ödenen köprülere, otoyollara bakmanız yeterli. Aslında ortaya çıkan bu durum sistemin giderek totaliterleşmesinin eseridir.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Şehir manzaralı biberiye ve sebze tarlasıÖnceki Haber

Şehir manzaralı biberiye ve sebze tarlas...

AKP, adaleti topyekûn ‘taraf’ yapmak istiyorSonraki Haber

AKP, adaleti topyekûn ‘taraf’ yapmak ist...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!