Uşşaki tarikatı ile iktidar ilişkileri hakkında soru önergesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Uşşaki tarikatı ile iktidar ilişkileri hakkında soru önergesi
HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Uşşaki tarikatı ile iktidar ilişkilerini meclis gündemine taşıdı.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ınyanıtlamasıiçin soru önergesi verdi.

“Geçtiğimiz günlerde Sakarya’nın Akyazı Kuzuluk Mahallesi’ndeki Uşşaki tarikatı şeyhi; takma ismi Fatih Nurullah gerçek ismi Fatih Şağban, 12 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismar suçundan tutuklandı. Toplumun ahlaki ilkelerini alt üst eden olayın yansımaları devam ederken, Fatih Şağban’ın AKP hükümetiyle olana yakın ilişkileri, kamuoyunun akıllarında soru işaretleri bırakmaktadır. 

2015 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve birçok Bakanın yer aldığı Ankara Hacı Bayram Camisi Çevre Düzenlemesi ve Kitapçılar Çarşısı açılış törenine katılan Fatih Şağban’ın bu törende dönemin bakanları ile aynı protokolde yer almıştır. Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin 31 Mart 2019 seçimlerinden önce Fatih Şağban’ı ziyaret ettiği ortaya çıkmıştır.  Fatih Şağban’ın eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melik Gökçek ile fotoğrafı ortaya çıkmıştır. Fatih Şağban’ın AKP iktidarı ile yakınlığı yazılı ve görsel basında yer alan fotoğraflarla açık şekilde ortadadır. AKP’nin bir tarikat lideri ile yakınlığı, bir zamanlar Cumhurbaşkan’ı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Gülen Cemaati” için “ne istediniz de vermedik” sözlerini akıllara getirmektedir. Fatih Şağban’ın lideri olduğu Uşşaki Tarikatının müritlerinden Abdülkerim Erdinç, İçişleri Bakanlığının kendi tarikatlarından polis ve bekçi kadrolarına yerleştirilmek için bir liste istediklerini söylemektedir. Bu durum AKP Gülen Cemaati ilişkisi gibi yeni tarikat ve cemaatlerle simbiyotik bir ilişki kurulduğuna işaret etmektedir.  Dolayısıyla İktidar Cemaat ilişkisinin boyutlarının neler olduğunun açıklığa kavuşturulması ve kamu idarelerinde cemaat ve tarikatlara kadro verilip verilmediğinin açıklığa kavuşturulması gerekmektedir.” denilen önergede şu sorular soruldu:

 1. Uşşaki tarikatına herhangi bir bakanlık tarafından kamuda istihdam edilmek için personel istenmiş midir? Eğer istenmiş ise kaç personel ve hangi bakanlıklarda istihdam edilmiştir.
 2. Uşşaki tarikatından polis ve bekçi kadrolarında istihdam edilmek üzere İçişleri Bakanlığı tarafından herhangi bir liste istenmiş midir?
 3. Uşşaki tarikatının devlet kadrolarındaki varlığına ilişkin Cumhurbaşkanlığınız tarafından herhangi bir araştırma başlatılmış mıdır?
 4. Uşşaki tarikatı şeyhinin AKP’li Bakan ve Siyasetçilerle yakın ilişki olmasının tarikat liderine ve cemaatine muazzam düzeyde bir güç sağladığını düşünüyor musunuz?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bunlar hep İhsas-ı Rey’dir!Önceki Haber

Bunlar hep İhsas-ı Rey’dir!

CHP’Lİ ALİ MAHİR BAŞARIR: “YAPILAN BU ATAMALAR NE AHLAKİ, NE ETİK NE DE VİCDANİDİR”Sonraki Haber

CHP’Lİ ALİ MAHİR BAŞARIR: “YAPILAN BU AT...

Başka haber bulunmuyor!