Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Mail: korpinar@istanbul.edu.tr

105. YILI KUTLU OLSUN !!

ANAFARTALAR ZAFERININ 105. YILI KUTLU OLSUN !!!

Yüce önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ümüz sayesinde, 10.8.1915 de Çanakkalede kazandığımız Anafartalar zaferinin 105. Yılı nedeniyle sizlere 5 yıl önce sunmuş olduğum ANZAKLAR VE ÇANAKKALE ??? başlıklı yazımı yeniden anımsatmak istedim. Çünkü AB-D emperyalizminin güzel ülkemizi bölmek ve yok etmek için izlediği vahşi politika aynen devam ediyor.

Çanakkale harbini bana büyükbabam anlatırdı. Büyükbabam da kardeşi Hüseyin ile birlikte Çanakkale’de savaşmış. Büyükbabam topçu olarak görev yapmış ve kulakları oldukça ağır işitiyordu. Kardeşi ise piyade olarak savaşa girmiş ve şehit olmuş. Ne yazık ki Sivas-Zara doğumlu olan Hüseyin dedemin belgelerine bir türlü ulaşamadım. Çünkü Zara nüfus idaresi yanmış. Düşünün lütfen, bir kişi bu güzel ülkenin özgürlüğü için çekinmeden hayatını veriyor ve bu olaydan kimsenin haberi yok. Zannediyorum Hüseyin dedem gibi güzel ülkemizin bağımsızlığı uğruna şehit olmuş binlerce vatan evladının da belgesi yoktur. Onların sayesinde bu günleri yaşayabiliyoruz.

Umarım yüce önderimizin AB-D emperyalizmine karşı uyguladığı ulusal birlik ve beraberlik stratejisini unutmayız.

Çanakkale savaşının 100. Yılını törenlerle kutladık. Anzaklar da katıldı bu kutlamaya. Ancak 100 yıl önce neden buraya geldiklerini ve binlerce vatan evladını niçin kaybettiklerini sormadılar. Çanakkale neresi, Avusturalya neresi? Üstelik onları, ülkelerinden gemilere bindirip, Çanakkaleye savaşa getiren İngilizler de katıldı bu kutlamaya. Prens Charles ve oğlu yine bir askeri gemi ile Çanakkaleye gelmiş. Savaş öncesi parası ödendiği halde 2 adet savaş gemisine el koyup, Osmanlıya vermeyen İngilizlerin, hangi amaçla buraya geldiğini anlamamız gerekiyor. Yüzbinlerce evladını kaybeden Anzaklar’dan ve ülkemizin vatandaşlarından, kutlama törenlerinde İngilizlere bir tepki vermelerini beklerdim. Ne yazık ki hiçbir tepki verilmedi. Yani AB-D emperyalizminin temsilcileri, kendi kirli amaçları için milyonlarca insanın ölmesini içeren projelerine devam edecek.

Sadece Avusturalya’da bir tepki olmuş. Milliyet Gazetesinden Melih Aşığın bu günkü köşesinde SCOTT KOVULDU başlıklı haberinde belirttiğine göre; Avusturalya’da da Anzak gününde parlak kutlamalar yapılmış. Hükümet, televizyonlar ve basın sürekli bu konuyu işlemiş. İlk bakışta atalarına sahip çıkan barışçı bir ülke manzarası vardı. Ancak bu tantanalı kutlamalar, sosyalistlere göre, militarizmi canlı tutmak, gençlerdeki savaş karşıtı ruhu öldürmek, ülkeyi üçüncü dünya savaşına hazırlamak amaçlıdır. Devlet televizyonu SBS’nin deneyimli spor gazetecisi, Scott McIntire de aynı fikirdedir. O gün savaşı kınayan Tweet’ler atıyor. Örneğin: “Avustralya’nın kavgalı olmadığı bir ülkeyi işgalini yüceltmek, bütün çağdaş değerlere aykırıdır” diyor. Bu tweet 33 bin destekçi buluyor. Ve McIntire aynı gün işinden atılıyor. Ne kadar acı bir son değil mi?

Bizim de emperyalizme karşı kazandığımız Çanakkale savaşını ve onu bizlere kazandıran Yüce Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ümüzü hiç biz zaman unutmamamız gerekir. Bu amaçla Çanakkalede yapılan ÇANAKKALE DESTANI TANITIM MERKEZİ için 7.9.2012 de yazmış olduğum makalemi aşağıda sizlere yeniden sunmak istedim.

Umarım tüm yöneticilerimiz ve danışmanları kaygılarımız paylaşır ve en kısa sürede gereğini yaparlar. 100. yılını yaşadığımız Çanakkale zaferinde ve tüm savaşlarda kaybettiğimiz şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha anımsayalım. Lütfen onlara gereken saygı ve sevgiyi esirgemeyelim. Işıklar içinde yatsınlar.