Mustafa TURAN

Mustafa TURAN

Mail: mustafaturan3000@hotmail.com

Bayram sonrası piyasalar

Ekonomi piyasaları ile ilgili farklı yorumlar duyarız. Söz konusu yorumların çoğu öngörüye dayalı olarak yapılır ve bu yorumlar ya temenni niteliğindedir ya da vatandaşların yorum doğrultusunda hareket etmesi amaçlanmıştır. Ben ise bu yazıda sizinle öngördüklerimden ziyade gördüklerimi paylaşmaya çalışacağım.

         Bist 100 ulusal endeksimiz 23 Mart 2020’den 82000den çıkışa başlayan endeksimiz 20 Temmuz’dan itibaren negatif uyumsuzluk göstermeye başlamış ve bayram öncesi ciddi bir düşüş meydana gelmiştir. Bu sürpriz değil beklenen bir hareketti. Ancak Türkiye ekonomisinin iyi ya da kötü olduğunu ifade etmiyorum. Sadece borsanın kendi dinamiklerinden ve teknik göstergelerinden bahsediyorum. Borsa adına bugünler için söylenecek tek olumlu şey 27 Ocak 2020’den beri düşmekte olan yabancı takas oranının 22 Temmuz’dan bu yana artıyor olmasıdır.

         Borsamızın teknik göstergeleri ve indikatörler piyasanın bir miktar daha aşağı gideceğini gösteriyor. Ancak yabancı takası artmaya devam ederse bu durum aşağı yönlü gidişatı belki durdurabilir. Düşüş durdu dememiz için endeksin 1160 seviyesinin üstünde birkaç gün kapanış yapması ve indikatörlerin de yönlerinin değiştiğini görmemiz gerekir. Aksi takdirde yön aşağı devam eder. Burada gözden kaçırılmaması gereken diğer iki gösterge de Amerikan Dji ile Alman Dax endekslerinin gidişatlarıdır. Çünkü pandemi süreci başladığından beri endeksler genel olarak birlikte hareket etmekteler.

         Biraz da pek çok küçük yatırımcının tercihi olan altından söz edecek olursak. Pandemi süreci başladığı günden beri yükselmesi beklenen altında 20 Temmuz tarihinden itibaren yukarı yön başlamıştır. Burada ilginç olan bu tarih bist 100  endeksinde negatif uyumsuzluğun başladığı tarihle aynı günlere rast gelmesidir. Altın 1953 seviyesinin altında kapanış yapmadığı sürece yukarı potansiyel devam eder. Bu yön Fed’in faiz oranını yükselmesine kadar devam edebilir. Altının yönünü aşağı çevirmesine neden olabilecek diğer unsur ise pandemi sürecinde piyasalara verilen aşırı destek nedeniyle bütçe dengeleri bozulan devletlerin altın satmalarıdır.  Aksi takdirde altında yön yukarı görünüyor.

         Son olarak Amerikan doları hakkındaki kanaatimize gelince: Merkez Bankası ve BDDK’nın aldığı tedbirlerden dolayı yabancıların Bistten ve tahvil piyasasından uzun süredir çıkmasına rağmen Amerikan doları yatay seyrine devam ediyordu. Bu adeta dolar üzerinde bir enerji birikimine neden olmuştu.  Geçen hafta Swapların biraz gevşetilmesiyle dolarda yukarı yönlü bir sıçramaya neden oldu. Türkiye’deki  faiz oranları, Merkez Bankası döviz rezervleri, pandemi sürecinde hükümetin piyasalara verdiği desteklerin bütçede meydana getirdiği açık Türkiye‘nin  S-400, Libya , Doğu Akdeniz gibi konulardan ve  dünyadaki güç odaklarının Türkiye‘ye  bakışından dolayı dolarda yukarı yönlü bir hareket beklenirdi. Ancak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve ekibinin proaktif ve gerekli tedbirleri zamanında almalarından dolayı dolarda bir sıçrama olmadı. Ancak bundan sonra alınacak tedbirlerin bu gidişatı ne kadar devam ettirebileceğini zamanla göreceğiz. Dolar 6.93 seviyesini aşağı kırmadığı sürece yukarı yön devam eder.

Yukarıdaki açıklamalar yatırım tavsiyesi değildir, kişisel kanaat ve tecrübelerin paylaşımı mahiyetindedir.