Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Mail: korpinar@istanbul.edu.tr

ÇEVRE FELAKETİ YAŞIYORUZ (41) !!!

 Kanada firması Alamos Gold’un yerli ortağı Doğu Biga Madencilik şirketi tarafından yürütülen altın madeni projesi ile Çanakkale’nin Kaz Dağları bölgesinde yer alan Kirazlı köyünde 200 hektarlık alanda, ÇED raporunda 45 bin denmesine rağmen yaklaşık 195 bin ağaç kesildiği ortaya çıktı (5.8.2019-Haber Türk).

Değerli arkadaşlar,

Güzel ülkemizde ve dünyamızda; küresel sermaye ve AB-D emperyalizminin çıkarları yüzünden, oluşan çevre kirlilikleri nedeniyle sağlıklı ve mutlu yaşamımız giderek tehlikeye düşmektedir. Bizden sonraki nesillere de daha riskli ve kirli bir dünya bırakmamız söz konusu.

Pek çok gelişmiş ülkede toplum, yaşanan çevre felaketlerine karşı hem siyasal hem de sivil toplumsal örgütleri ile gereken tepkilerini çok güzel ortaya koymaktadır. Ne yazık ki güzel ülkemizde siyasi yaşam, kısırlaştı ve sadece dinsel siyasete veya etnik kimliğe dayalı hale geldi. Çağdaş demokrasilerde olduğu gibi ülkemizde yaşanan çevre kirliliğine ve halk sağlığına karşı duyarlı bir siyaset ve siyasi güç söz konusu değil.

Oysa dünyamızda ve güzel ülkemizde her yıl tekrarlanan ve yıllardır devam eden çevre sorunlarımızı dile getirmemiz ve hep birlikte çözümler aramamız gerekir. Örneğin,

 • KUZEY ORMANLARINI LÜKSE KURBAN ETMEYİN. Istanbul Havalimanı inşaatı için de 13 milyon ağacın katledildiği ortaya çıktı (28.6.2019-Cumhuriyet).
 • ÇÖLLEŞİYORUZ. Tema: Erozyon nedeniyle arazilerin G’si risk altında. Tema vakfı “Yağış miktarının 2050 yılına kadar % azalacağı öngörülüyor ve bu sonuç da mevcut su stokumuzn % azalması anlamına geliyor” dedi (17.6.2019-Cumhuriyet).
 • KUZEY KUTBUNDAKİ DONMUŞ TOPRAKLAR BEKLENENDEN HIZLI ERİYOR: 70 YIL ERKEN. Kanada yakınlarındaki Kuzey Kutup bölgesinde bulunan donmuş topraklar iklim değişikliğinin hızlanması nedeniyle 70 erken eriyor (17.6.2019-Cumhuriyet).
 • PLASTİK ÇÖPLÜĞÜYÜZ: Türkiye 2018 de ayda ithal ettiği 33.000 ton plastik çöp ile dünyanın 10 büyük çöp ithalatçısı arasında. Ayrıca Türkiye, Mısırdan sonra Doğu Akdenizi plastik atıklarıyla kirleten ülkeler arasında 2. Sırada yer alıyor (17.6.2019-Cumhuriyet).
 • SAĞLIKLI YAŞAM: SIFIR ATIK İÇİN 5 KURAL. 1- Atık üretmemek, 2- Tükettimi azaltmak, 3- Yeniden kullanmayı geliştirmek, 4- Kompost yapmak (organik malzamelerin doğal olarak çürümesi ve gübreleşmesi), 5- Geri dönüşümü sağlamak (28.6.2019-Cumhuriyet).
 • HANİ SIFIR ATIK? ÇMO: Gaziemirde 100 bin ton radyoaktif atık ve tehlike var. 12 yıldır Gaziemirdeki radyoaktif atıklara çözüm bulunmamış. (1.6.2019-Cumhuriyet).
 • OKYANUSLARA YÖNELİK 5 TEHDİT. Greenpeace 8 Haziran Dünya Okyanus gününde yaptığı açıklama ile 1- İklim Değişikliği, 2- Plastik kirliliği, 3- Yıkıcı Balıkçılık, 4- Petrol Kirliliği ve 5- Derin Deniz Madenciliği ile okyanusların tehlike altında olsuğunu açıkladı (8.6.2019-Cumhuriyet).
 • HER YIL 100 MİLYON KÖPEKBALIĞI ÖLDÜRÜLÜYOR. Greenpeace raporuna göre aşırı avlanma köpekbalığı türlerini tehdit ediyor (28.6.2019-Cumhuriyet).
 • HAVAYI EN ÇOK ÇİN KİRLETTİ. Dünya genelinde toplam CO2 emisyonları geçen yıl, önceki yıla göre *rtarak 33 milyar 684 tona yükseldi. Geçen yıl dünyada en fazla emisyon salımı yapan ülkeler Çin (9 milyar419 milyon ton) ile birinci ve ABD (5 milyar 17 bin ton) la ikinci sırada. Onu 2 milyar 481 milyon tonla Hindistan takip ediiyor (17.6.2019-Cumhuriyet).
 • PENDİK MİLLET BAHÇESİNDE KANSER TEHLİKESİ. Pendikte 1963 yılında 300 dönüm arazi üzerine kurulan YTONG fabrikası geçen Ocak ayında yıkılmaya başlandı. Ancak ?’ı asbest olduğu bilinen çatı kaplama eternitleri uygun söküm ve bertaraf yapılmadan yıkılmaktadır. Liflerin toprağa ve çevreye yayılması ile insanları etkileyeceği uyarısı yapıldı. (6.6.2019-Cumhuriyet).
 • LÜLETAŞI BİTER: Eskişehir Odunpazarı Belediyesi, Beyazaltın beldesinde kurulması söz konusu olan termik santralın lületaşı madenine zarar vereceğine dikkat çekti. (8.7.2019-Cumhuriyet).

Değerli arkadaşlar,

Yukarıda sıralamaya çalıştığım, dünyada ve ülkemizdeki çevre felaketlerine karşı halkımızın, sizlerin, STK’ların, tüm yöneticilerimiz ve danışmanlarının, umarım dikkatini çekebilirim ve de gereken önlemleri de zamanında ve hep birlikte alırız.

Özellikle çevre kirliliği için alınması gereken önlemler ne kadar gecikirse, olası çözümlerinde o kadar zorlaştığı sonucunu, bilgilerinize sunmak isterim. Aksi halde dünyamızı ve onun en güzel ülkesinin doğal yaşam olanaklarını göz göre göre kaybedeceğiz.

Ayrıca güzel ülkemiz, AB-D emperyalizminin organize ettiği projeler nedeniyle iç ve dış güvenlik açısından oldukça kötü günler yaşıyor. Her gün saygıdeğer canlarımızı kaybediyoruz. Bu terör kaosunun devam etmesi halinde, ekonomik sıkıntılarımız da artacaktır ve de artmaya başladı. Yıllardır uyguladıkları emperyalist projeler ile bizleri, birbirimize düşman edenler ise zil çalıp oynuyor. Bu tuzaktan en kısa sürede çıkmayı umut ediyorum.

Sevgi ve saygılarımla (6.8.2019)

Prof. Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR 

Yorum Yazın