Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar

Mail: korpinar@istanbul.edu.tr

EN BÜYÜK TASARRUFU, ENERJİDE YAPABİLİRİZ !!!

Değerli arkadaşlar,

Ülke giderleri içinde en büyük bedeli, enerji üretmek için ödüyoruz. Hele hele dünya ülkeleri nükleer enerjiyi terk ederken, biz Mersin-Akkuyuda(12.35 sent alım garantisi verdik), Sinopta ve Kırklarelinde 3 tane nükleer santral yapımı için uğraş veriyoruz.

Sizlere

  • 17.1.2012 tarihinde: BEDAVA ENERJİ VAR AMA ALAN YOK !!!,
  • 9.5.2013 tarihinde: BEDAVA ENERJİLERİMİZ VAR AMA KULLANAMIYORUZ ???
  • 11.7.2017 tarihinde: NİHAYET BEDAVA ENERJİYE YÖNELDİK !!!

başlıklı aşağıdaki yazılarımla, yenilenebilir enerjinin yararlarını sunmuştum. Çünkü güzel ülkemiz çok büyük bir ekonomik sıkıntıya girecekti.

Nitekim 12.1.2019 tarihli Sözcü gazetesinde NÜKLEERİN MALİYETİ, YEŞİL ENERJİYİ DÖRDE KATLADI başlıklı makalesinde, karşılaşacağımız yüksek maddi bedel çok güzel dile getirilmiş. IRENA(Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı) raporuna göre, yenilenebilir enerji maliyetleri gelişen teknoloji ile birlikte kilovatsaat başına 0,03 dolara kadar gerilediği ve Nükleer enerjide Türkiye’nin ödeyeceği ücret ise dört katı yani 12,5 sent olacağı vurgulanmaktadır.

Umarım bu kaygı ve uyarılarımızı, tüm yöneticilerimiz ve de danışmanları duyar ve gereğini en kısa sürede yaparlar. Dünyamızın en güzel ülkesinin doğal yaşam olanaklarını kullanarak, en kısa sürede enerji üretiminde dışa bağımlı olmaktan kurtuluruz. Elde edeceğimiz gelir tasarrufu ile de dış ticaret açığımızı kapatırız.

Sevgi ve saygılarımla (14.01.2019)

Yorum Yazın