Mustafa TURAN

Mustafa TURAN

Mail: mustafaturan3000@hotmail.com

HATADAN DÖNMEK ERDEMDİR.

HATADAN DÖNMEK ERDEMDİR.

Önceki hafta ekonomi piyasalarının gündemi Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın görevden alınması ve sonrası Hazine ve Maliye Bakanı Berat  Albayrak'ın ın istifası, döviz kurunun yüksekliği, faiz oranı konuşuluyordu. Ancak bu problemlerle ilgili büyük oranda yapılması gerekenler yapıldı gibi görünüyor. Şu anda ise salgın, Türkiye ve dünyadaki hasta sayısı, hastahanelerin doluluğu salgının izleyeceği seyir ve aşının ne zaman kullanılmaya başlanacağı konuşuluyor. Anlayacağımız insanlar mal derdi endişesinden can derdi endişesine döndüler. 

Daha önce hükümetin aldığı sokağa çıkma yasağı kararlarını eleştirenler, şu anda hasta sayısı bugünkü sayının yarısı kadarken hükümet neden şu anda kapatmaya gitmiyor diye eleştiriyor. Gerçekten zor bir süreçten geçiyor insanlık. Ülkemizin ne kadar zor bir süreçten geçtiğini anlamak isteyenler Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın saçlarının renginin  dokuz ay önceki durumuna ve bu günkü durumuna baksınlar. İnşallah Fahrettin Koca yalnız kalmıyor, diğer ilgili bakanlardan da destek görüyordur.  Ama şu anda çok zor bir durumda olduğunu biliyor ve duyuyoruz. Fakat genel olarak vatandaş daha radikal kararlar alınmasını istiyor. Onu da ifade edelim.

Eğer radikal kararlar alınmazsa aşının yeterli sayıda gelip uygulanıp sonuçlarının alınmasına kadar zor bir dönem yaşarız. Umarım ülkenin sağlık sorunu konusunda  Merkez Bankasındaki gibi çok geç kalınmaz. Çünkü ekonomik sorunlar zamanla telafi edilebilir. Ama giden canları geri getiremeyiz.

Ekonomi ve finans piyasaları konusunda haftalık analizler yapıyorum. Ancak insanlarımız sağlık konusunda bu kadar zor durumdayken bunları görmezden gelmek vicdansızlık olurdu herhalde. 

Sayın Cumhurbaşkanı'nın, Sayın Hazine ve Maliye Bakanı' nın ve Merkez Bankası Başkanı'nın  beyanatları gerek iç piyasa aktörlerini  gerekse Türkiye ile ilgili yabancı yatırımcıların adeta gönlünü rahatlattı. Uzun süredir beklenen, olması gereken doğru ifadelerdi bunlar. Perşembe günü faiz konusunda yapılan arttırım da son derece doğru bir hareket idi. Bütün bunların sonucu olarak döviz kurları geriledi ve CDS ler düştü. Yurt dışı borçlanma maliyetimiz dolar bazında şimdilik %2 düştü.

Önümüzdeki süreçte bu doğru adımlar devam ederse maliyetlerin daha da düşmesi beklenir. Son olarak da Bankaların hareket alanını daraltan aktif rasyo uygulaması sonlandırılırsa piyasa aktörlerninin herhangi bir eleştirisi ve beklentisi kalmaz. Geriye karar vericilerin ifade ettikleri beyanatlara uyması beklenir.  Bu beyanatlara sadık kaldıkları sürece ciddi bir siyasi ve konjoktürel bir kriz çıkmazsa (S-400, Doğu Akdeniz, Yeni Amerikan Başkanı Biden…) döviz kurlarında ve finans piyasalarında herhangi bir kriz beklenmez. Pandeminin ne getireceğini bilmemekle beraber…

Amerikan doları ekim ayı merkez bankası kararı sonrası sert yükselmekle beraber, görev değişiklikleri ile beraber daha sert düştü. Doların teknik olarak  bir miktar yukarı yönlü düzelteme yapması beklenebilir. Ancak orta vade ekonomi yönetiminin kararlarına bağlı olarak bir miktar daha düşmesi beklenebilir. Önümüzdeki hafta için destek noktası 7.51 direnç noktası ise 7.78 fiyatlamada ciddi değişiklik beklemiyoruz.

Borsa yüz endeksimizde bazı indikatörler (OBV)  yukarı yön göstermekle beraber negatif uyumsuzluk (RSİ) daha net görülmekte. Endeks uzun vade aylık direnç noktasına çok yaklaştı her an aşağı yönlü düzeltme bekliyoruz. Son günlerdeki yükselişin sebebibi aşı ve ekonomide Türkiyedeki paradigma değişikliği (Hatadan Dönme) olarak görüyoruz. Endeksin - 1.390 seviyesini geçse bile- bu seviyede tutunamayacağı kanaatindeyiz. Orta vade aşağı yönlü düzeltme bekliyoruz.

Altın düşüş trendinden kurtulmuş görünmüyor. Ancak üçüncü kez 1.848 destek seviyesini test etmiş durumda. Eğer bu seviyeyi aşağı yönlü kırar ve kapanış yaparsa düşüş devam eder. Yukarıda ise 1.400 seviyesini geçer, üzerinde kapanış yaparsa bunu yükseliş sinyali olarak algılamak lazım. Teknik görünüm böyle olmakla birlikte aşının başlangıç tarihi, ne kadar sayıda yapılabileceği ve sonrası  pandeminin ekonomide vereceği zararların boyutu altının fiyatında etkili olacaktır.

Brent petrol aşının bulunmasının rallisini yaşıyor. Eğer 46 $ geçer kapanış yaparsa 50 $ beklenebilir. Aşının yanında OPEC ülkelerinin üretimde kısıtlamaya gitme kararı fiyatın buralara gelmesinde etkili olmuştur. Bunu da ihmal etmememiz lazım.

Bitcoine gelince, balon oldukça şişti. Ne zaman patlıyacağını bilemeyiz. Ama patlarsa birileri çok zarar edecek. İhtiyatlı olmak lazım.

Öncelikle son yıllardaki en büyük sağlık probleminin bir an önce çözülmesini dilemekle beraber her kese bol kazançlı bir hafta diliyorum.