haberanaliz
Mustafa GÖKTAŞ

Mustafa GÖKTAŞ

Mail: mustafagoktas006@gmail.com

Meyveleri MUM’la parlatıyorlar (!)

Meyveler mumla parlatılıp satışa sunulduğunu biliyor muydunuz?
Ülkemizde halen birçok market ve dev Hiper marketlerde satışa sunulan meyvelere baktığınız zaman ışıl ışıl parladıklarını görüyorsunuz. Sanki çok tazeymiş gibi dikkat çeksin amacıyla gözü açık uyanık satıcılar bunu yapıyorlar.
Parlatma işlemi mumla oluyor. At kılı fırça ile de parlatılıyor. Dev şirketler bunu bitki mumları ile yaparken birçok ruhsatsız ve merdiven altı dediğimiz yerlerde bu işi yapanlar ise ölçüyü fazlasıyla kaçırıyor. Ve milletin sağlığı ile oynuyorlar.  Bu tür meyvelerin oldukça iyi yıkanması lazım. Zaten normal su ile yıkayın mum geçmiyor. Çok iyi yıkanması lazım.
Reyonlarda gördüğünüz elma, portakal, erik, armut gibi meyvelerin parlaması mumlanmasından. Bu işin bitkisel mumla olması gerekiyor ama buna dikkat eden az.
Kalitesiz mum kullanıldığı gibi içine renk atılıp renklendirilen parlatıcılarda var. Zaman zaman elinize renk geçmesi de bundan. Özellikle narenciye ürünlerinde mumlama çok görülüyor. Ve bilinçsiz yapılıyor. AB standartlarında HACCP, EUROPGAP, ISO gibi belge taşımayanların bu işlemi yapmamaları lazım. Ancak bizim ülkemizde buna dikkat eden de yok.  Dolayısıyla da halkımızın sağlığı ile oynuyorlar. Vatandaşlarımız bu parlayan mumlu yiyecekleri aldıklarında çok dikkatli yıkasınlar. Baktılar olmuyor kabuğunu kesip öyle yesinler.
Ayrıca bu mumlama işine de acilen denetim şart. Gıda denetim uzmanları büyük market ve devasa satış noktalarını elden geçirsinler. Bilinçsiz mum kullanımının önüne geçilsin. Vatandaşa yazık.