Ufuk SÖYLEMEZ

Ufuk SÖYLEMEZ

Mail: usoylemez@gmail.com

Ölüm adın kalleş olsun!

Her ölüm erken ölümdür, insanın sevenleri için kuşkusuz ki. Ama geçen hafta üst üste aldığımız 2 ölüm haberi gerçekten de vakitsiz, ani ve çok yıkıcı oldu bizler için.
Önce uzun yıllar değerli gazeteci-yazar Sn. Sabahattin Önkibar ile birlikte Ulusal Kanal’da yaptığımız programlarla birlikte tanıştığımız Ulusal Kanal’ın değerli mensubu Hüseyin Mert’in vefat haberi ile sarsıldık. Hüseyin Mert benim gördüğüm kadarıyla Ulusal Kanal’ın ekran arkasındaki tek kişilik ordusu gibiydi adeta. Çalışkan, tevazu sahibi, saygılı, özverili ve bilgili bir medya emekçisi ve ustasıydı. Verimli bir çağında ani kaybı hepimizi derinden üzdü, içimizi acıttı.
*
Ardından Mustafa Pamukoğlu’nun, geçen Cumartesi gece yarısı ani bir kalp krizi sonucunda yaşamını yitirdiği acı haberini aldık.
Mustafa Pamukoğlu ile köşe yazarlığı arkadaşlığının yanı sıra, Yönetim Kurulu Üyesi olduğu Büyük Kulüp’ten, sevdalısı olduğu Fenerbahçe’ye, oradan da sanata-müziğe dair birçok ortak sevgi ve duyguyu da paylaşırdık. Ben Ankara’da o İstanbul’da yaşadığımız halde, çok sık görüşür, haberleşirdik. İyi kalpli, sevecen, dost canlısı ve nezaket doluydu. Sevdiği, değer verdiği insanların birbirleriyle tanışmasını, ilişki kurmasını teşvik ederdi. Çok sayıda ekonomi ve iş dünyası WhatsApp gruplarının kurulmasına ön ayak olarak, demokratik platformlarda ekonomiye, siyasete, demokrasiye ve Cumhuriyete dair düşünce ve görüşlerinin paylaşılması için özel bir çaba sarfederdi.
Sık sık beni arar, yazar, görüş ve düşüncelerini paylaşır, benden de aynı şekilde değerlendirme yapmamı isterdi.
Gönül insanıydı, duygusaldı, sanatçı ruhu vardı, udu ve cümbüşü ile besteler yapar, şarkı ve türküler söyler, onları bizimle, sevdikleriyle paylaşırdı. Böyle çok yönlü, bilinçli, demokrat ve Cumhuriyet sevdalısı, sevgi ve saygı dolu bir isimle dost olmak, arkadaş olmak benim için müstesna bir şeydi.
Böyle bir dost ve arkadaşa sahip olabilmeyi sevgisiz ve acımasız bu dünyada bir ödül sayıyorum kendi adıma.
Son haftalarda, ülkenin gidişatı, siyasetin hali ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri konusunda çok özel ve değerli fikirlerini paylaşmıştı benimle. Doluydu, nitelikliydi, dosttu, Cumhuriyetçi ve Atatürkçüydü, iyi aile babasıydı, çok iyi bir insandı.
Gidişi çok ani ve vakitsiz oldu. Onu çok arayacağız ve özleyeceğiz. Başta değerli ailesi olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı ve sabırlar, sevgili Pamukoğlu’na Allah’tan rahmet dilerim.
Ne diyelim, ölüm adın kalleş olsun!