Uluslararası Genç Girişimciliği Konferansı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Uluslararası Genç Girişimciliği Konferansı
Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) ile Mersin Üniversitesi Genç Girişimci Merkezi (Girişim Limanı) işbirliğinde Mersin’de “Uluslararası Genç Girişimciliği Konferansı” düzenlendi.

2018 yılında farklı ülkelerden ulusal ajans yetkililerinin stratejik ortaklığı sürecinde yapılan “Gençler İşbaşında” (Youth@Work) ağı kapsamında gerçekleştirilen konferans, 34 farklı ülkeden 100’e yakın katılımcıyı Mersin’de buluşturdu. Katılımcılar ve konuşmacılar, ABD, Avrupa Birliği ülkeleri, AB’ye komşu ülkelerden gelerek genç istihdamı ve girişimcilik gibi konularında bilgi paylaşımı gerçekleştirdi.

4 Aralık Çarşamba günü Mersin Divan Otel’de yapılan konferansın açılışında konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı “Bugün burada bir araya gelmemizin iki önemli sebebi var. Birincisi gençlerimiz ikincisi ise girişimcilik. Mersin Üniversitesi olarak 40 binin üzerinde gence ve dinamik bir akademik kadroya sahibiz. Aynı zamanda girişimcilik konusunda sadece üniversitemizi değil, bölgemizi ve ülkemizi de destekleyen bir Genç Girişimci Merkezimiz de bünyemizde mevcut. İşte tam da bu yüzden bu konferansa ev sahipliği yapmak bizim için çok büyük öneme sahip. Çünkü üniversite olarak bu konferansın iki ana konusu olan gençlik ve girişimcilik bizim için en öncelikli konular arasında.” dedi.

Mersin’in öne çıkmasını sağlayan, ekonomik, kültürel ve doğal değerlerine vurgu yapan Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, konuşmasında “Üniversite olarak bölgemizin tüm avantajlarının yanında Türkiye’nin en büyük 5. Teknoparkını bünyemizde bulunduruyoruz. Teknoloji ve yazılım alanında 80’den fazla firmamız teknoparkta çalışmalarını gerçekleştiriyor. Üniversitemiz bünyesinde bulunan Teknoloji Transfer Ofisi ile de üniversite ve sanayi işbirliğini artırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Aynı zamanda bölgede genç girişimcilerin fikirlerini hayata geçirebileceği, mentorluk desteği, hibe desteği, melek yatırımcı gibi destekler alabileceği bir Genç Girişimci Merkezimiz var.” ifadelerine yer verdi. Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı dünyanın farklı ülkelerinden gelen katılımcılarla, girişim limanı ve üniversitemizin bu diyaloğu sayesinde birçok işbirliği ve projenin ortaya çıkacağını ifade etti.  

Türkiye Ulusal Ajansı Koordinatörlüğü Uzmanı Dr. Handan Boyar, Mersin Üniversitesi ile ortak gerçekleştirdikleri bu çalışmanın en önemli amacının genç girişimciliğine katkı sağlamak olduğunu ifade etti. Youth@Work Koordinatörü Raluca Diroescu ise konuşmasında buluşmanın önemine vurgu yaptı. 

Üniversitemiz Genç Girişimcilik Merkezi Girişim Limanı Koordinatörü Selahattin Ciritçi, Türkiye Ulusal Ajansı ve Mersin Üniversitesi yönetiminin attığı adımlar ve işbirliğinin bölgenin girişimcilik açısından kalkınmasında çok büyük bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

Konferansta katılımcıların bölge dinamiklerini daha iyi anlaması adına gün boyunca paneller düzenlendi. 5 Aralık Perşembe günü ise Mersin Genç Girişimci Merkezine ziyaret düzenlenecek. Ayrıca ortaklık kurma çalışması için bilgi paylaşımı, yaratıcı fikir atölyesi gibi etkinliklerle yerel girişimcilerin uluslararası katılımcılarla bir araya gelmesiyle sorunlara küresel çözümler üretilmesi, bu konudaki iyi örneklerin gençlerle buluşturulması ve interaktif çalışmalar yapılması planlanıyor.

Gelecekteki ortaklıklarla ilgili işbirliği sağlamak hedefiyle düzenlenen “Uluslararası Genç Girişimciliği Konferansı” sonucunda hazırlanacak rapor, hem Avrupa ülkelerindeki hem de Türkiye’deki kurum ve kuruluşlarla paylaşılacak. 

BASIN BÜLTENİ


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
5 ARALIK'TA 3 ETKİNLİKÖnceki Haber

5 ARALIK'TA 3 ETKİNLİK

Meziti’ye ikinci sanat durağı yapıldıSonraki Haber

Meziti’ye ikinci sanat durağı yapıldı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!