Berlin, Avrupa kıtasında askeri anlamda lider rol üstlenmeli

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Berlin, Avrupa kıtasında askeri anlamda lider rol üstlenmeli
Lambrecht, ABD'nin, Avrupa kıtasının "asıl koruyucusu" olmayı sürdüreceğini belirtti

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, Berlin'in Avrupa kıtasında lider bir askeri rol üstlenmesi gerektiğini söyledi.

Almanya Savunma Bakanı, düşünce kuruluşu German Council on Foreign Relations'da Almanya'nın, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden sonra değişen stratejik bakışına dair konuştu. Financial Times'ın aktardığı habere göre, Lambrecht"Büyüklüğümüz, coğrafi konumumuz ve ekonomik gücümüz istesek de istemesek de bizi lider bir güç yapıyor. Askeri anlamda da" ifadelerini kullandı.
Lambrecht, askeri anlamda daha etkin bir Almanya'nın, Avrupa'nın ABD'ye bakışını değiştirmeyeceğini ve ABD'nin kıtanın "asıl koruyucusu" olmayı sürdüreceğini sözlerine ekledi. Nükleer bir güç olmayan Almanya'nın Savunma Bakanı, "Öngörülebilir gelecekte ABD'nin nükleer caydırıcılığının yerini alabilecek bir güç yok" dedi.

"Daha fazlasını yapmaya çağrılıyoruz"
Christine Lambrecht, Almanya'nın, 2. Dünya Savaşı'ndan kalma 'kötü' imajının terkedilmesi halinde barış ve özgürlüğü garanti edebileceğini belirterek "Avrupa için eskisinden daha fazlasını yapmaya çağrılıyoruz. Bu külfeti paylaşmada nihai bir katkı yapmaya hazırız" değerlendirmesini yaptı.

Lambrecht, "Batı, Rusya'nın işgalinden gereken dersleri çıkarmalı. Kendimizi ve ittifakımızı savunmak zorunda kalırsak, güçlü, savaşa hazır birliklere ihtiyacımız olacak" diye konuştu. 

Rusya'nın Ukrayna'yı 24 Şubat'taki işgalinden önce askeri anlamda etkin bir rol üstlenmekten kaçınan Almanya, işgalden sonra, gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 2'sinin askeri harcamalar için ayrılacağını bildirmişti. Başbakan Olaf Scholz ise, Alman ordusunu güçlendirmek için 100 milyar Euro harcama yapılacağını duyurmuştu. 

Bir önceki hafta ise, Alman General Eberhard Zorn, Reuters'a verdiği demeçte, Almanya'nın Çin ile ABD arasında güç savaşının yaşandığı Pasifik Okyanusu'ndaki askeri varlığını artıracağını açıklamıştı.

T24


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
30 milyon emekli açlık sınırındaÖnceki Haber

30 milyon emekli açlık sınırında

İstanbul’dan Mersin’e göç edenler: Hayat kalitem arttıSonraki Haber

İstanbul’dan Mersin’e göç edenler: Hayat...

Başka haber bulunmuyor!