CHP’li Bülbül: Kaçak Sarayı Ne Zaman Tahliye Ediyorsunuz?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP’li Bülbül: Kaçak Sarayı Ne Zaman Tahliye Ediyorsunuz?
Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yapımına olanak sağladığı belirtilen Kültür Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu (KVKYK) kararının hukuka aykırı olduğunu bir kez daha onayladı. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, "Bugün AKP iktidarının hukuksuzluğu, liyakatsizliği bir kez daha yargı tarafından tescillendi. Tarih tüm bu haksızlıkları bir bir yazıyor." dedi ve "demokratik ve hukuka bağlı bir ülkede normal şartlarda bu kararla birlikte kaçak sarayın tahliye edilmesi gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

Kaçak Saray Uğruna Mevzuat Değiştirilmişti

Bugün kaçak sarayın bulunduğu arazi, Atatürk Orman Çiftliği bir tarihi sit alanı. Bu statü sebebiyle de sit alanı üzeriden yapılaşma yasağı vardı. Ama AKP iktidarının kendinden olmayan ne yargı kararını ne de mevzuatı tanımadığını biliyoruz. Kaçak sarayı yapabilmek uğruna yine mevzuat değiştirildi, bu hukuksuzluğa karşı verilen yürütmeyi durdurma kararına ve Danıştay kararına karşı Erdoğan tarafından “güçleri yetiyorsa yıksınlar” denildi.Geçtiğimiz gün ise Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından bir kez daha sarayın hukuksuzluğu tescillendi. Bu kararın anlamına baktığımızda açıkça görülmektedir ki sarayın acilen tahliye edilmesi gerekmektedir.

Haksızlıklarınız Karşısında Halk Seçimde Hesap Soracaktır

Mimarlar Odasının çıkardığı maliyet tablosuna göre, kaçak sarayın maliyet tablosu 4 milyar 586 milyon TL’idi. Sayıştay Raporuna göre, Kaçak Saray’ın için 2018 yılında, başlangıç ödeneği 845 milyon liraydı. Tüm yıl boyunca ise 1 milyar 648 milyon 678 bin lira bütçe kullandı. Bu hesap ile birlikte aylık harcama 137 milyon, günlük harcamanın ise 4.5 milyon lirayı aştığı ortaya çıkıyor. Kamu kaynakları yıllarca AKP iktidarı tarafından nereye isteniyorsa oraya aktarıldı. Milyonlarca lira israf edildi. Bugünse ülkemiz savruluyor. Tüm bu liyakatsiz yönetiminiz karşısında Milletimiz ilk seçimde Saray iktidarından mutlaka hesap soracaktır.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kocatepe'ye pandemi, Malazgirt'te gösteriÖnceki Haber

Kocatepe'ye pandemi, Malazgirt'te göster...

Akçay: “ABD, muhalefet partilerini eğit-donat- finanse et programlarıyla sevk ve idare mi ediyor?”Sonraki Haber

Akçay: “ABD, muhalefet partilerini eğit-...

Başka haber bulunmuyor!