COVID-19 Pandemisi ve Biyologlar İle İlgili Soru Önergesi verdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
COVID-19 Pandemisi ve Biyologlar İle İlgili Soru Önergesi verdi
COVID-19 Pandemisi ve Biyologlar İle İlgili Soru Önergesi verdi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca tarafından Anayasa’nın 98’inci ve İçtüzüğün 96 ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 03.04.2020

Erdal AYDEMİR

Bingöl Milletvekili

             Ülkemize de sıçrayan Covid-19 pandemisinin, bir an önce kontrol altına alınması ve can kayıplarının azaltılabilmesi için mümkün olan yüksek güven aralığında, olabildiğince hızlı ve çok sayıda testin yapılması gerekmektedir. Zira Covid-19 virüsünü taşıyan kişiler hastalık belirtileri göstermeseler dahi bu virüsü, yüzlerce kişiye bulaştırma potansiyeline sahip olduklarından, mümkün olduğunca çok sayıda ve güvenilir testlerin vakit geçirmeksizin yapılması ve hasta yada taşıyıcı kişilerin derhal toplumdan izole edilmesi en öncelikli konudur.

             Yalnızca yaşanan pandemi bağlamında bile ele alındığında yetişmiş bilim insanı kaynağının ne denli önemli olduğu ve uzun yıllardır bu kaynağın gerekli alanlarda istihdamının ne kadar ihmal edildiği açıkça görülmektedir

            Bu kapsamda bu testleri yüksek güvenilirlikle ve hızlı bir şekilde yapabilecek etkili yöntemlerden biri, Q RT-PCR (Kantitatif Revers-Transkriptaz Polimeraz Zincir Reaksiyonu) olup bu teknik; gen ekspresyonu ve viral RNA yükü gibi parametrelerin de analiz edildiği, hızlı ve son derece hassas bir yöntemdir. Dolayısı ile diğer testlere kıyasla, daha güvenilir, hastalığın erken dönemlerinde de tespit edilebilmesine olanak tanıyan ve hastalığın seyri hakkında da bilgi veren son derece etkili bir yöntemdir.      PCR temelinde yapılacak bu testleri, mikrobiyoloji, genetik, moleküler biyoloji, biyokimya vs gibi disiplinlere hakim olan biyologlar yapabilecektir.

            Deneyimli, nitelikli, yetişmiş uzman gücünü kullanabilmek ve bu mücadeleye doğrudan destek verebilmek amacıyla biyolog meslek örgütlerinin bir araya gelerek oluşturduğu “Biyologlar İnisiyatifi-Corona Acil Eylem Ekibi”, sayıları binleri bulan gönüllü biyologlar ve teknik ekipman desteği ile Sağlık Bakanlığı’na başvurmuş ve olası bir görev halinde derhal organize olacak şekilde beklemektedir.

            Ancak ülkemizin mücadele ettiği bu salgınla baş edebilmek adına, hayatlarını dahi riske atarak gönüllü olarak binlerce biyolog toplanmışken ve meslektaşlarımız tüm imkanlarını seferber etmişken, maalesef Sağlık Bakanlığı’ndan herhangi bir karşılık bulanamadığı gibi, Sağlık Bakanlığı 18 bin personel alımında yalnızca 5 adet biyolog kadrosu ayırmıştır. Zira, biyologlar böyle günlerde de görevlendirilmeyecek ve görmezden gelinecekse, üniversitelerde biyolog yetiştiren bölümlere ihtiyaç yoksa; binbir emekle yetişmiş bu kadar nitelikli insana yapılan yatırım bir kenara, tam da şuan yaşadığımız Covid-19 salgını gibi bir pandemi durumunda, toplum sağlığının zafiyete uğraması gibi ağır bir bedel bizleri beklemektedir.

Bu bağlamda;

1- Salgın kapımızda iken neden sadece iki merkezde test uyguladınız,tüm Türkiye genelinde uygulanmamasının sebebleri nelerdir?

2- Türkiye genelinde bu kadar az test uygulamasının nedeni covid 19 hızlı tarama kit eksikliğimidir, bu çalışmayı yapacak biyolog eksikliğimidir? Neden kamuda, farklı farklı alanlarda, özel sektörde çalışanları veya binlerce işsiz biyoloğu göreve çağırmadınız?

3- Hastanelerde laboratuar hizmetlerinde toplam biyolog sayısı kactir?18 bin sağlık çalışanı içinde sadece beş biyoloğa mı ihtiyaç var?

4- 5000 gönüllü biyolog göreve hazır olduklarını deklare ettiler. Bu konuda nasıl bir çalışma yaptınız, ne kadarını göreve çağrdınız? Iktidara geldiğiniz günden bu yana kaç biyolog görevlendirmesi yaptınız, biyologların mesleki görev tanımını kaç defa değiştirdiniz ve bu meslekî görev tanımı üzerine yeni bir değişiklik olacak mı? Bu konuda ilgili mesleki derneklerin görüşü alındı mı, bu derneklerin hangi görüşlerine yer verildi, hangilerine verilmedi ve bunun nedeni nedir?

5- Avrupa'daki ve Turkiye'deki oranlar neden bu kadar farklılık içeriyor?

6- Sağlık bakanlığı pandemi başladığından bu yana tedavinin bulunması için ne gibi araştırmalar yapmış-yaptırmış ve bu araştırmalarda hangi disiplinlerden bilim insanları ile çalışmış, biyologların bu bilim insanları içindeki oranı nedir?

7- Türkiye üniversiteleri içerisinde görev yapan biyologların içinde viroloji ve aşı teknolojileri üzerine çalışan bilim insanı var mıdır? Varsa bilim kurulu içerisinden neden bu insanlar yer almamaktadır?

8- Sağlık Bakanlığı bünyesinde yada herhangi bir kamu kurumunda Covid-19 için aşı geliştirmek için bir çalışma yapılmakta mıdır? Yapılmakta ise bu kurum hangisidir? Aşı geliştirmede ne aşamadadır?

BASIN BÜLTENİ

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Mersin’de Sağlık çalışanı olmak...Önceki Haber

Mersin’de Sağlık çalışanı olmak...

Dr. Gergerlioğlu: Getirilen yasanın ruhunda bile ayrımcılık var!Sonraki Haber

Dr. Gergerlioğlu: Getirilen yasanın ruhu...

Başka haber bulunmuyor!