Çukurova Bölgesel Havalimanı’nı meclis gündemine taşıdı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çukurova Bölgesel Havalimanı’nı meclis gündemine taşıdı
HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, yıllardır bitirilemeyen Çukurova Bölgesel Havalimanı’nı meclis gündemine taşıdı.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili TBMM Başkanlığına bir araştırma önergesi verdi. Araştırma önergesinin gerekçe kısmı ise şu şekilde:

“Çukurova Bölgesel Havalimanı 15 Aralık 2011’de ilk ihaleye çıktığı tarihten bu yana yapılmamasına rağmen, geçtiğimiz dokuz yıl içerisinde hemen hemen her seçimde AKP hükümeti tarafından seçim müjdesi olarak verilmiştir. Çukurova Bölgesel Havalimanı, vaat edilen zamanda yapılamaması bir yana AKP iktidarı tarafından her gündeme getirildiğinde belirli bir tarihte bitirileceği söylenmesine rağmen seçim vaadinden öteye geçmemiştir.  Çukurova Bölgesel Havalimanı, 9 yıllık zamanda aşağıdaki süreçlerden geçmiştir:

 • 23.05.2011’de dönemin Dış Ticaretinden sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan basına verdiği demeçte Çukurova havalimanının 2014 yılında tamamlanacağını ve 30 milyon yolcu kapasiteli ve kargo terminaliyle birlikte “Artık Mersin’in çilekleri uçacak, uçan çilekler yapacağız" yönünde ifade kullanmıştır.
 • 29.05.2013 tarihinde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme bakanı Binali Yıldırım, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve pek çok bölge milletvekillerinin katılımıyla birlikte Çukurova Havalimanı’nın temelini birlikte atmıştır. Açılış konuşmasında Binali Yıldırım Yap-İşlet-Devret modeliyle 357 milyon Euro yatırımla 3 yılda tamamlanacağını söylemiştir.  Fakat 19.10.2015 tarihinde Çukurova Havalimanının yapımını üstlenen Koçoğlu İnşaat’ın yaşadığı mali sorunlardan dolayı yeni ihalenin 15 Ocak 2016 yılında yapılacağı belirtilmiştir.
 • 27.10.2015 tarihinde dönemin milletvekili olan Lütfü Elvan Mersin aday tanıtım toplantısında Çukurova Havalimanı’nı en kısa zamanda Mersin’e kazandıracaklarını söylemiştir.
 • 02.04.2016 tarihinde dönemin başbakan yardımcısı olarak görev yapan Lütfü Elvan Orman ve Köy İşleri Bakanı Veysi Eroğlu ile Mersin valiliğinde yaptığı basın açıklamasında, “Devlet Hava meydanları Genel Müdürlüğü yönetimi Çukurova Havalimanı'nın Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılacağını 7 Nisan’da ihale tarihinin açıklanacağını belirtilmiştir.
 • 26.03.2017 tarihinde yeniden çalışmalara başlanılan Çukurova Havalimanı inşaatı başlatma törenine, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, Mersin Valisi Özdemir, Osmaniye Valisi Kerem Al, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Burhanettin Kocamaz, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Hüseyin Sözlü, kamu kurum ve kuruluşları müdürleri ve çok sayıda kişi katılmıştır. Törende söz alan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “havalimanının yılda 2 bin 500 kişiye istihdam sağlayacağını” söylemiş, Lütfü Elvan ise konuşmasında 2018 yılının sonunda havalimanının hizmete açılacağını söyledi.
 • 04.05.2018 tarihinde dönemin Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan bu sefer Çukurova Havalimanının 2019 yılında biteceği vaadinde bulunmuştur.
 • 24 Mayıs 2018 tarihinde AKP Ankara aday tanıtım toplantısında konuşan Recep Tayyip Erdoğan “Çukurova Bölgesine hizmet verecek olan 1,2 milyar TL maliyetli Çukurova Bölgesel Havalimanının 2019 yılında tamamlanması öngörülmektedir.”  yönünde açıklamada bulunmuştur.
 • 22.12.2018 tarihinde Çukurova Havalimanı'nda çalışmalar tamamen durmuş, projede fesih yoluna gidilmiştir.
 • 03.03.2019 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Çukurova Bölgesel Havalimanı inşaatı hızlandı. Bölgenin yatırım için ihtiyacı olan ana kısımlardan biri de bu havalimanıydı. İnşallah bu ay ilk uçağı piste indirip açılmış olacak."  yönünde açıklamada bulunmuştur.
 • 05.07.2020 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, inşaatı devam eden Çukurova Havalimanı inşaatında incelemelerde bulunarak  “Mersin’in Tarsus ilçesinde yapımı devam eden Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın 2 yıl içerisinde tamamlanarak hizmete açılacağını” yönünde açıklamalarda bulunmuştur.

Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın AKP iktidarı tarafından her ne kadar farklı tarihlerde biteceği sözü verilmiş olsa da havalimanı maalesef bir türlü bitirilememiştir. Dolayısıyla Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın günümüze kadar bitirilememesinin nedenlerinin araştırılması ve havalimanının en kısa sürede bitirilmesi Çukurova Bölgesinin ekonomik gelişmesi açısından son derece önemlidir.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ SADECE GÖREVİNİ YAPIYOR…Önceki Haber

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ SADECE GÖREVİNİ Y...

“Arılar ölmeye devam ederse, tarımsal üretim de sona erer!”Sonraki Haber

“Arılar ölmeye devam ederse, tarımsal ür...

Başka haber bulunmuyor!