DUYUN ARTIK MEDYANIN SESİNİ!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
DUYUN ARTIK MEDYANIN SESİNİ!
CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, meclise sunduğu 3 ayrı önergede son yıllarda ekonomik darboğaza sürüklenen medyanın bu kez Covid-19 salgını nedeniyle bitme noktasına geldiğini vurguladı“Duyun artık medyanın sesini!”Anadolu basını için ‘Acil Tedbir Destek’ çağrısı!Basın için TBMM’ye acil çağrı!Koronavirüs, medyayı bitirecek!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, son yıllarda ekonomik olarak büyük sarsıntı yaşayan ve Covid-19 (Koronavirüs) salgını nedeniyle adeta kapılarına kilit vurmak zorunda kalan basın dünyası için Cumhurbaşkanlığı ve bakanlara acil destek çağrısında bulundu.

Siyasi, ekonomik, toplumsal ve sağlık alanındaki zorlukların ne yazık ki öncelikle basın kuruluşlarına ve basın emekçilerine büyük darbe vurduğunu kaydeden Dr. Şevkin, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) 3 ayrı soru önergesi sundu.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle önerge hazırlayan Dr. Şevkin, “Son yıllarda özellikle Anadolu basınının önündeki zorluklar ve ağır mali yükümlülükler gazetelerin kapılarına birer birer kilit vurmasına neden olmuştur” dedi. Covid-19 (Koronavirüs) salgınının başlamasıyla birlikte ekonomik zorlukların altından kalkması mucizelere kalan Anadolu medyası için artık devletin acil önlem paketi hazırlamasının kaçınılmazlığına işaret eden Dr. Şevkin, “Devlet, Anayasada belirtildiği gibi basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirleri almakla yükümlüdür” diye konuştu
ACİL TEDBİR DESTEK PAKETİ!
2020 yılı Ocak ayı verilerine göre Türkiye’de resmi ilan yayınlama hakkına haiz 28’i yaygın, 1.026’sı yerel ve bölgesel olmak üzere toplam 1.054 gazete bulunduğunu kaydeden Dr. Şevkin, “Bu gazetelerde toplam 7.593 kişi çalışmaktadır. Anadolu basını diye tabir ettiğimiz yerel ve bölgesel gazetelerde yayınlanan haberlerin etkisi tirajlarının çok ötesinde bir durum teşkil etmektedir. Koronavirüs ve dolayısıyla sokağa çıkmanın büyük tehlikelere meydan vermesi nedeniyle ekonomik ve sosyal döngünün sona erdiği bu günlerde Basın İlan Kurumu’ndan gelen resmi ilanları son bulan, yayın sayısını haftada 3 güne düşüren, sayfa ve çalışan sayısını azaltan gazeteler ve ayrıca Türkiye genelindeki toplam 178 yerel ve bölgesel televizyon kanalı için Cumhurbaşkanlığı’ndan ve kabineyi oluşturan Bakanlar Kurulu’ndan  “Acil Tedbir Destek Paketi” beklenmektedir” ifadelerine yer verdi
Türkiye genelinde Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF), Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS), özelde Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) ve Türkiye Spor Yazarları Derneği Adana Şubesi’nin (TSYD) Başkan ve yöneticilerinin basına destek çağrılarının artık karşılık bulması gerektiğini vurgulayan Dr. Şevkin, Çukurova Press Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sabit Özkeser ve Adana Günaydın Gazetesi Yazarı Hüseyin Sungur’un 6 Nisan 2020 tarihli gazetelerinde yayınlanan ‘yerel basının desteklenmesi’ne yönelik makalelerinin de dikkatle okunmasının önemine dikkat çekti.
HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR
CHP’li Dr. Şevkin’in Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve bakanlardan yanıtını istediği sorular şöyle:
“Covid-19 (Koronavirüs) salgınından olumsuz etkilenen medya için “Acil Tedbir Destek Paketi” açıklanması düşünülmekte midir? İşsiz kalan, salgın yüzünden evden çıkamayan ve iş bulamayan basın emekçilerinin maaşı işsizlik fonundan ödenecek midir? Gazete sahiplerine özel kredi imkanı sağlanması için çalışma yapılacak mıdır? Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından basın kuruluşlarına ve basın emekçilerine faizsiz borç imkanı sağlanacak mıdır?  Televizyon kanallarının uydu bedellerinin 6 ay süreyle alınmamasına ve ardından bu süre sonunda uydu bedellerinde indirime gidilmesine yönelik bir girişimde bulunacak mısınız?  Belediyeler, oda ve borsalar, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin medya sektörüne gerek abone gerekse reklam desteğinde bulunması, Basın İlan Kurumu’nun gazetelerden kestiği yüzde 15’lik komisyonun kaldırılması, basın kuruluşlarına sigorta ve vergi indirimi sağlanması için çalışma yapmayı düşünüyor musunuz? Basın İlan Kurumu’nun gazeteleri zor durumda bırakan “Borcu yoktur” evrak isteminin Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca yıl sonuna kadar askıya alınması için girişimlerde bulunacak mısınız?”

BASIN BÜLTENİ

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KANİ BEKO: “PTT EMEKÇİLERİNİN SAĞLIĞI TEHDİT ALTINDADIR.”Önceki Haber

KANİ BEKO: “PTT EMEKÇİLERİNİN SAĞLIĞI TE...

CHP’Lİ ÖZER’İN ÖNERGESİNE 13 AY SONRA YANIT GELDİSonraki Haber

CHP’Lİ ÖZER’İN ÖNERGESİNE 13 AY SONRA YA...

Başka haber bulunmuyor!