HAYVANLARA VE ÇEVREYE ZARAR VERENLERE CEZA TEKLİFİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
HAYVANLARA VE ÇEVREYE ZARAR VERENLERE CEZA TEKLİFİ
TANRIKULU: Gelin yasal düzenlemeyi yapalım ve 6 Ekim 2020 tarihinde TBMM'de görüşelim!

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili, İstanbul Milletvekili,  Av. Dr. M. Sezgin TANRIKULU:

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü olup,  hayvanlara karşı yapılan her türlü şiddet ve istismar sadece 4 Ekim’de hatırlanmamalıdır! Hayvanlara yönelik gün be gün artan, toplumda derin infial uyandıran şiddet olaylarının önlenmesi için, alt sınırı en azından 2 yıldan başlayan hapis cezaları öngörülmelidir. Ancak, AKP Hükümetleri döneminde ilgili yasaya dair görüşmeler sürekli ertelenmekte, her yıl belirli günlerde çalışmalar yapıldığı ifade edilirken, somut adım atılmamaktadır. Halihazırdaki uygulama ile adli para cezasına çevrilecek ve ertelenecek olan cezalar son derece yetersiz olup ve caydırıcı olmaktan uzaktır.  

Kediye tecavüz eden, köpekleri, kuşları zehirleyen, eşeğe, ata işkence ve cinsel istismarda bulunan kişiler cezasızlık anlayışı sebebiyle hayvanlara kötü muameleye devam etmektedir.

Türkiye’de hayvanlarla ilgili yasa bir Kabahatler Hukuku düzenlemesi olup kanunlar hayvana işkenceyi veya tecavüzü suç saymamakta, kabahat görmektedir. 

Bir hayvanı kasten öldüren kişiye sadece sembolik bir idari para cezası olunca, bu ‘kabahat’i sabıka kaydına işlenmemektedir.

Hayvanlara zulmeden kişiye para cezasının taksitle ödeme kolaylığı tanınması ise sözün bittiği yerdir!

Türkiye maalesef "Hayvan Hakları" konusunda geçer not bile alamamaktadır!

Kanunun, her şeyden önce adının değiştirilmesi gerekmektedir. Çünkü, asıl olan, tüm canlıların, hukuken 'haklarının' olduğunu kabul etmektir. Hayvanların etolojik ve ekolojik ihtiyaçlarının var olmadığı bir ortamda, hayvan haklarının olamayacağı açık ve nettir. 

Hayvanlara fiziksel ve psikolojik olarak ciddi zarar veren ve ölümle dahi sonuçlanabilen tecavüz fiilinin toplumsal sonuçları düşünülerek idari para cezasının caydırıcılığı sebebiyle, hayvanlara cinsel istismarda bulunanların alt sınırı 2 yıldan az olmayacak şekilde hapis cezası ile cezalandırılması, sahipsiz hayvanların tedavi, bakım ve korunma uygulamaları adı altında toplu olarak itlaf edilmelerinin, zehirlenmelerinin ve aç susuz ormanlara bırakılmalarının önüne geçilmesi ve konu ile ilgili ihmali ve sorumluluğu bulunanların belirlenip haklarında gerekli işlemlerin başlatılması, muğlak ifadeler yerine, her türlü şiddet fiilinin ve cezaların ayrı ayrı düzenlenerek, sahipli -  sahipsiz ayrımı gözetmeksizin tüm hak ihlallerinin tespit edilerek bu tür ihlallerin bir daha yaşanmaması adına gerekli yasal düzenlemenin bir an önce yapılması için Hükümeti göreve çağırıyorum! Gelin yasal düzenlemeyi yapalım ve 6 Ekim 2020 tarihinde TBMM'de görüşelim!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KORONA AKP’NİN ‘MAYMUNCUK’U OLDU!Önceki Haber

KORONA AKP’NİN ‘MAYMUNCUK’U OLDU!

İŞTE BELGELERİSonraki Haber

İŞTE BELGELERİ

Başka haber bulunmuyor!