haberanaliz

HDP Adana Milletvekili Kemal PEKÖZ SORDU

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
HDP Adana Milletvekili Kemal PEKÖZ SORDU
TAV İstanbul Terminal İşletmeciliği AŞ’ye bugüne kadar kar kaybı gerekçesi ile ilgili bir ödeme yapılmış mıdır?Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) 2017 ve 2018 yıllarına ait Sayıştay Denetim Raporları TBMM’ye gönderilmiştir.Söz konusu raporlarda DHMİ’nin Sayıştay’ın uyarılarını dikkate almayarak, 12.12.2016 tarihli “Makam oluru” ile “TAV İstanbul Terminal İşletmeciliği AŞ’nin 2018-2021 dönemine isabet eden olası kar kayıplarının tespiti için danışmanlık hizmeti almakta ve çalışmalarına devam etmekte olduğu belirtilmiştir.HDP Adana Milletvekili Kemal PEKÖZ söz konusu çalışma ile ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY’ın cevaplaması istemiyle bir soru önergesi vermiştir.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAYtarafından Anayasanın 98 ve İç Tüzüğün 96. Ve 99. Maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim./   Kemal PEKÖZ - Adana Milletvekili

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) 2017 ve 2018 yıllarına ait Sayıştay Denetim Raporları TBMM’ye gönderilmiştir. Söz konusu raporlarda DHMİ’nin, 6 Nisan 2019 tarihinde ticari uçuşlara kapatılan Atatürk Havalimanı ile ilgili işletmeci firma TAV İstanbul Terminal İşletmeciliği AŞ’ninherhangi bir talebi bulunmamasına rağmen;Atatürk Havalimanı yolcu terminallerinin 2017-2021 yılları arasındaki 4 yıllık çalışma dönemine ilişkin kar kayıplarını ödemek için çalışma yaptığı tespit edilmiştir.Sayıştay uzmanlarınca hazırlanan raporlarda bu tespitler üzerine DHMİ’ye uyarıda bulunularak, “Kuruluşunuz ile TAV İstanbul Terminal İşletmeciliği A.Ş. arasında imzalanmış olan Kira Sözleşmesinde kar kaybı ile ilgili bir hüküm bulunmamaktadır.” denilmiştir. Fakat DHMİ, Sayıştay’ın uyarılarını dikkate almayarak, 12.12.2016 tarihli “Makam oluru” ile “TAV İstanbul Terminal İşletmeciliği AŞ’nin 2018-2021 dönemine isabet eden olası kar kayıplarının tespiti için danışmanlık hizmeti almakta ve çalışmalarına devam etmektedir.

Bu bağlamda;

 1. 2017 yılı Sayıştay Raporunda TAV Havalimanları Holding AŞ’ye Atatürk Havalimanının sözleşme süresinden önce ticari uçuşlara kapanması nedeniyle kâr kayıplarının hesaplanmasına ilişkin çalışma yapılmaması yönünde uyarı yapılmasına rağmen çalışma neden iptal edilmemiştir?
 2. 2018 yılı Sayıştay Raporunda TAV Havalimanları Holding AŞ’ye Atatürk Havalimanının sözleşme süresinden önce ticari uçuşlara kapanması nedeniyle kâr kayıplarının hesaplanmasına ilişkin çalışma yapılmaması yönünde uyarı yapılmasına rağmen çalışma neden devam etmektedir?
 3. TAV İstanbul Terminal İşletmeciliği AŞ’nin kar kaybı gerekçesiyle herhangi bir talebi olmuş mudur?
 4. TAV İstanbul Terminal İşletmeciliği AŞ’nin herhangi bir kar kaybı talebi olmaması durumunda yine de bu şirkete ödeme yapılacak mıdır?
 5. TAV İstanbul Terminal İşletmeciliği AŞ’ye bugüne kadar kar kaybı gerekçesi ile ilgili bir ödeme yapılmış mıdır? Yapılmışsa ne zaman ve ne kadar yapılmıştır?
 6. DHMİ 2019 İşletme Bütçesi Olağan Dışı Gider ve Zararlar bölümünün Diğer Olağan Dışı Gider ve Zararlar alt bölümünde yer alan “Kuruluşumuz olağan faaliyetlerinden bağımsız olan ve bu nedenle sık sık ve düzenli olarak ortaya çıkması beklenmeyen tazminat ve ceza giderleri, diğer faaliyetlerle ilgili faiz giderleri, küsurat farkları, değersiz alacaklar vb. giderleri”kalemi Atatürk havalimanı kar kayıpları için mi ayrılmıştır?
 7. 2013 yılından bugüne TAV Havalimanları Holding AŞ’nin uğrayacağı kar kaybının tespiti için çalışma yürüten bağımsız denetim, değerleme, danışmanlık ve avukatlık hizmetlerinin alındığı kişilerin/şirketlerin ismi nedir ve bu kişilere/şirketlere ne kadar sürelik bir sözleşme imzalanmıştır? Bu kişilere/şirketlere 2013 yılından bugüne kadar ne kadar ödeme yapılmıştır? Bu ödeme DHMİ bütçesinin hangi kaleminde yer almaktadır?
 8. Sayıştay Denetim raporunda Atatürk havalimanı kar kayıplarının hesaplanması hususu ile ilgili “Yapılan tüm çalışmalar, tahminlere dayanmaktadır. Böyle bir çalışmanın (kar kaybı tespit) yapılabilmesi için öncelikle İstanbul Yeni Havalimanının açılmış, yolcu trafik sayıları gibi kar kaybının tespit edilmesine ilişkin somut verilerin oluşması gereklidir” tespiti yer almaktadır.Bu tespitten hareketle kar kayıpları hangi kriterlere göre hangi soyut veriler ile hesaplanmaktadır?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MİMARLARDAN ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ MÜDÜRÜ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUÖnceki Haber

MİMARLARDAN ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ MÜDÜR...

HDP'Lİ İKİ VEKİL İŞÇİLER İÇİN ORTAK AÇIKLAMA YAPTILARSonraki Haber

HDP'Lİ İKİ VEKİL İŞÇİLER İÇİN ORTAK AÇIK...

Başka haber bulunmuyor!