KYK BORÇLARINDAN ALINAN FAİZİN KALDIRILMASI İÇİN KANUN TEKLİFİ VERDİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KYK BORÇLARINDAN ALINAN FAİZİN KALDIRILMASI İÇİN KANUN TEKLİFİ VERDİ
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, Üniversite öğrencilerinin almış olduğu öğrenim ve katkı kredilerinin geri ödeme döneminde,her ay için uygulanan %1.40’lık faizin kaldırılmasına yönelikTBMM Başkanlığına kanun teklifi verdi.

Kanun teklifinde, “Öğrenim Kredisi ve Katkı Kredisi geri ödemelerinde faiz veya başka bir adla herhangi fer’i bir ödeme alınmaması, yalnızca asıl kredi bedelinin ödenmesinin sağlanması amaçlanmıştır. ” denildi.

MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz,Öğrenim Kredisi ve Katkı Kredisi geri ödemelerinde aylık % 1.40’lık faiz uygulamasının kaldırılmasıiçin TBMM Başkanlığına kanun teklifi verdi. 

TBMM Başkanlığı’na sunulan teklifte, “Üniversite öğrencilerimize verilen öğrenim ve katkı kredilerinin geri ödemelerinde uygulanmakta olan tüm faiz ve fer’ilerin ortadan kaldırılması, halen tahsil edilmeyen ödemeler yönünden asıl alacak haricindeki tüm faiz ve fer’ilerin silinmesi, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren kredi kullanacak öğrencilerimizle yapılacak sözleşmelerde de geri ödemenin yalnızca asıl kredi bedeli kadar olacağı, faiz ve fer’ilere dair bir talep ve taahhüdün olmayacağının yazılmasının sağlanması, böylelikle öğrencilerimizin ve ailelerinin bir nebze olsun rahatlamalarının, kaygılarının azalmasının sağlanması amaçlanmıştır.” denildi.

MHP’li Kılavuz’un kanun teklifin gerekçesinde şu ifadelere yer verildi:

“Şu anki yasal mevzuat hükümlerimiz gereği, kullandırılan öğrenim ve katkı kredilerine aylık % 1.40 gibi fahiş bir faiz oranı uygulanmakta, buna karşın üniversitelerden mezun olan öğrencilerimizin birçoğu iş bulma, gelir elde etme sıkıntısı yaşamakta, kimi çok uzun yıllar gelir getirici bir işe sahip olamamaktadır. Bu durum ise, bir yandan kendisine hayat kurma arayışında olan gençlerimizin diğer yandan ise öğrenciyken kullandığı öğrenim ve katkı kredilerinin geri ödemelerinin başlaması, vaktinde ödeme yapılamadığı takdirde ise icra takibine ve yasal yollara maruz kalma baskısını da beraberinde getirmektedir.”

GENÇLERİMİZ MİLLETİMİZİN GELECEĞİ

“Gençlerimiz ülkemizin ve milletimizin geleceğidir. Bu sebeple gençlerimizin her bakımdan korunup kollanması, kendilerine pozitif ayrımcılık yapılması gerekmektedir. Onların hayatlarının en güzel ve en verimli çağlarında bir yandan iş bulma, hayat kurma kaygısı yaşarken diğer yandan onları kendi devletlerine yüklü miktar borçlu duruma getirmek ve bundan dolayı kendilerini baskı altında hissetmelerini sağlamak, gençlerimize yapılan bir haksızlıktır.

Nitekim Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın “Eğitim ve öğrenim hakkı ve ödevi” başlıklı 42. Maddesinde “Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz.” hükmü mevcuttur. Yine aynı maddenin devamında “Devlet, maddi imkanlardan yoksun başarılı öğrencilerin, öğrenimlerini sürdürebilmeleri amacı ile burslar ve başka yollarla gerekli yardımları yapar” amir hükmü mevcuttur.”                                                                                                      


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ALİ MAHİR BAŞARIR: “MERSİN KORONAVİRÜS ADINA ALARM VERİYOR”Önceki Haber

ALİ MAHİR BAŞARIR: “MERSİN KORONAVİRÜS A...

ŞANLIURFA TARİH VE KÜLTÜR TURİZMİNİN MARKA ŞEHRİDİRSonraki Haber

ŞANLIURFA TARİH VE KÜLTÜR TURİZMİNİN MAR...

Başka haber bulunmuyor!