MASAK, Siyasilere Neden Yasak?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MASAK, Siyasilere Neden Yasak?
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, MASAK çalışanlarının, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile çok sayıda siyasetçi ve bürokratın para hareketlerini sorguladıkları iddiası ile gözaltına alınmalarını Meclis gündemine taşıdı.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki yazılı sorularımın Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat ALBAYRAK tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. 10.07.2020

Gürsel TEKİN - İstanbul Milletvekili

Bilindiği üzere Ankara'da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, Mali Suçları Araştırma Kurulu'nun (MASAK) 115 eski çalışanı gözaltına alındı. FETÖ üyeliğiyle suçlanan çalışanların, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile çok sayıda siyasetçi ve bürokratın TC kimlik numaralarıyla sistemde sorgulama yaptıkları iddia ediliyor.Şüphelilerin bazılarının gizli haberleşme ağı ByLock kullanıcısı, bazılarının ise ‘FETÖ’nün ankesörlü arama listesinde olduğu belirtiliyor.

Çalışanların basına yansıyan ifadelerinde “Bizim MASAK çalışanları olarak takdir yetkimiz yoktur. Önümüze bin 500 kişilik liste gelir, bunları tek tuşla sorgularız. Ancak biz bu kimlik numaralarının kime ait olduğunu bilmeyiz. Zaten, bilgisayarlar devlet büyükleri ve siyasileri sorgulamaya kapatıldı. Bizler darbe girişiminden sonra güvenlik soruşturmalarından geçirilerek buralara alındık” ifadesinde bulunmuşlardı.

Bu bağlamda;

 1. Hukuk devletlerinde hiç kimse için özel bir imtiyaz söz konusu olmamalıdır.İddia doğruysa, "Devlet büyükleri ve siyasiler" MASAK sorgulamasına, Anayasa'nın eşitlik ilkesine rağmen, nasıl kapalı olabiliyor?Devlet büyükleri ve siyasiler için sorgulama yasağı hangi tarihten itibaren uygulanmaktadır?
 2. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından MASAK’ta büyük oranda personel değişimi yaşanmış, şimdi gözaltına alınan 115 personelde ‘FETÖ’den ihraç edilenlerin yerine, diğer kurumlardan getirilmişti. Bahse konu personelin görevlendirilmesine onay veren, referans olan ve atamasını yapan yöneticiler kimlerdir? Bu yöneticiler hakkında bugüne kadar açılmış herhangi bir soruşturma ve dava bulunmakta mıdır?
 3. Kimin soruşturulacağı hususunda takdir yetkisi olmayanMASAK çalışanlarına, Cumhurbaşkanınınpara hareketlerinisorgulanma talimatı kim ya da kimler tarafından verilmiştir?
 4. Gözaltında bulunan çalışanların kaçındagizli haberleşme ağı ByLock olduğu tespit edilmiştir?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ÇOKLU BARO DELEGE YAPISI HUKUK FACİASIDIRÖnceki Haber

ÇOKLU BARO DELEGE YAPISI HUKUK FACİASIDI...

Çoklu baro teklifi açık bir bölücülüktürSonraki Haber

Çoklu baro teklifi açık bir bölücülüktür

Başka haber bulunmuyor!