Mersin Barosu’ndan FETÖ çıkışı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mersin Barosu’ndan FETÖ çıkışı
Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, FETÖ terör örgütünün ele geçiremediği tek kurumun barolar olduğunu ileri sürerek, “2013 yılında FETÖ projesi olarak ortaya çıkan ve şimdi de siyasi iradenin ısrarla hayata geçirmeye çalıştığı ‘Baroları böl, parçala, yönet’ ve ‘Savunmayı susturma’ projesini asla kabul etmiyoruz” dedi.

ALİ EKBER ŞEN

İktidarın baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirecek yasa taslağına karşı avukatların tepkisi dinmiyor. Geçtiğimiz hafta 80 ilin baro başkanı tarafından gerçekleştirilen Savunma Yürüyüşü’nün ardından bu kez de, 4 Temmuz Cumartesi günü tüm Türkiye’den avukatların katılımı ile Ankara’da büyük bir 'Savunma Mitingi' hazırlığı yapılıyor. 
Büyük miting öncesi Mersin Barosu da mini bir miting düzenleyerek mücadeleden vazgeçilmeyeceği mesajı verdi. Mersin Adliyesi otopark alanında düzenlenen Savunma Mitingi’ne baroya kayıtlı avukatların yanında birçok oda ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi de destek verdi. Sıkı güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen mitingde “Susma sustukça sıra sana gelecek”, “Savunma susturulamaz”, “Savunma özgürlüktür”, “Biz susarsak, herkes susar”, Savunma teslim alınamaz’ şeklinde sloganlar atıldı. 
Burada konuşan Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, 2013 yılında FETÖ projesi olarak ortaya çıkan ve şimdi de siyasi iradenin ısrarla hayata geçirmeye çalıştığı “Baroları böl, parçala, yönet” ve “savunmayı susturma” projesine kalkan olmak için hukuki mücadele yürüttüklerini söyledi. 
“AVUKATLARIN DARP GÖRÜNTÜLERİ HUKUK TARİHİNİN KARA LEKESİDİR”
Savunma yürüyüşü gerçekleştiren baro başkanlarına, Ankara’da devlet eliyle insanlık dışı muamelede bulunulduğunu ileri süren Yeşilboğaz, şöyle devam etti:
“Baro başkanları bu ülkenin başkentine sokulmadı, bu ülkede baro başkanlarının adalet adımlarına çelme takıldı.  Dünyanın ve ülkemizin gündeminde yankı yapan, baro başkanlarının etrafının barikatlarla çevrildiği o fotoğraf karesi ile baro başkanlarının ve avukatların darp edildiği görüntüleri, demokrasi ve hukuk tarihinin en kara lekesidir, ancak savunmanın temsilcilerinin de en onurlu fotoğrafıdır. En zorba dönemde bile savunmanın dimdik ayakta kalabileceğini, savunmanın püskürtülemeyeceğini, diz çökmeyeceğini, pes etmeyeceğini, direne direne kazanacağını, hukuk barikatımızla yıkamayacağımız hiçbir barikat olmadığını en net şekilde gösterdik.” 
“ÇOK OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirmeye yönelik, hiçbir baronun görüşü dahi alınmadan hazırlanan yasa tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacağını da anımsatan Yeşilboğaz, bu konuda şu görüşlere yer verdi:
“Bu barolar artık çok oldu’ diyen siyasi iktidara sesleniyoruz. Yargıyı, hukuku, adaleti, insan haklarını ayaklar altına aldığınız zaman ‘Çok’ olmaya devam edeceğiz. Çocuk istismarına, kadına şiddete, kadın cinayetlerine, doğanın talan edilmesine sessiz kaldığınızda biz barolar  ‘Çok’ olmaya devam edeceğiz. Bu ülkenin baro başkanlarının adalet adımlarına çelme takmaya çalıştığınız zaman ‘Çok’ olmaya devam edeceğiz. Baroları bölmeye, susturmaya yönelik hazırlanan tasarı yasalaşırsa, ‘Daha ‘Çok’ olmaya devam edeceğiz. Barolar demokratik hukuk devletinin savunucuları,  vatandaşların hak arama hürriyetinin güvencesidir. Baroların susturulması demek; kadının susturulması, çocuğun susturulması, işçinin, memurun, emeklinin, çevrenin, doğanın susturulması demektir. Baroların bölünmesi demek, ülkenin bölünmesi demektir. Çoklu baro, yani yandaş baro sistemi halkı bölecektir. Avukatlar ayrışırsa, toplum da ayrışır. Yargıyı çatışmaya sokarsanız, toplumda da çatışma çıkacaktır. Barolar yoksa adalet de yoktur, adalet yoksa anarşizm vardır.”
“FETÖ İLE NASIL MÜCADELE EDİYORSUNUZ?” 
Amacı devlet kurumlarını ve adalet sistemini ele geçirmek olan FETÖ’nün diş geçiremediği, ele geçiremediği tek kurumun barolar olduğunu savunan Yeşilboğaz, “Bunu 15 Temmuz’da hep birlikte gördük. Çünkü bizler biat etmeyiz, bizim sahibimiz yoktur. Hesap verdiğimiz yer sadece hukuk kurallarıdır, kanunlardır, vicdanımızdır, toplumdur. 2013 yılında ortaya çıkan bu FETÖ projesi, baroların güçlü yapısı ile püskürtülmüştü. Şimdi ise siyasi iktidar hem FETÖ ile mücadele ediyorum diyor, hem de FETÖ’nün çıkardığı bu projeyi hayata geçirmeye çalışıyor. FETÖ ile nasıl mücadele ediyorsunuz? Samimiyetiniz nerede? Ülkenin tek sorunu baroların yapısı mı? Bu ülkenin ekonomik, yargı ve toplumsal sorunları var, avukatların mesleki sorunları var. Önce bu sorunlar çözülmeli” diye konuştu.  
“BAROLARI TESLİM ALMA PROJESİNDEN DERHAL VAZGEÇİN”
“Barolar ne iktidarın, ne de muhalefetin yanında ya da karşısındadır.  Barolar, adaletin temini, hukukun üstünlüğü, insan haklarının korunması ve demokrasinin varlığı adına yapılan doğruların yanındadır” diyen 
Yeşilboğaz, şunları kaydetti: 
“Avukatlık Kanunu’nda bir değişiklik yapılacak ise en güzel ve yararlı sonucun alınması için 80 baromuzun da görüşleri alınmalı ve barolarımız bu süreçte aktif olarak yer almalıdır. Yasa tasarısındaki amaç baroları teslim almak değil, adaletin kaleleri olan baroları güçlendirmek olmalıdır. Avukatlık mesleğini bir adım öteye taşıyacak, güçlendirecek, demokratikleştirecek her türlü düzenlemeye destek veririz ancak avukatlık mesleğini ve baroları geriletecek ve güçsüzleştirecek hiçbir düzenlemeyi asla kabul edemeyiz.” 
Yeşilboğaz’ın açıklamasının ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
78 barodan tarihi çağrı: Barolar yıkıldığında herkes kimsesiz kalacakÖnceki Haber

78 barodan tarihi çağrı: Barolar yıkıldı...

MERSİN’DE BİSİKLET KULLANIMI KENTBİS’LE YAYGINLAŞTISonraki Haber

MERSİN’DE BİSİKLET KULLANIMI KENTBİS’LE...

Başka haber bulunmuyor!