Mersin Büyükşehir Belediyesinin Bu yolsuzluk dosyanın akibeti ne oldu?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mersin Büyükşehir Belediyesinin Bu yolsuzluk dosyanın akibeti ne oldu?
Mersin Haberanaliz.net haber portalında yayınlanan habere göre, FETÖ Terör örgütünün Türkiye Belediyeler İmamı olan ve tutuklu bulunan Erkan Karaaslan'ın Genel Sekreter Haluk Tunçsu, Genel Sekreter yardımcısı Hasan Celal Taş'ın da adının geçtiği dosyalarda hiçbir hizmet alımı yapılmadan Büyükşehir Belediyesinin kasasından para aktarıldığının yer aldığı iddiların havada kaldığı, dosyaya bakan mahkemenin serbest bıraktığı tüm şüpheliler ile ilgili savcılık iddianamesinin hazırlanıp hazırlanmadığınıda bugüne kadar kamuoyu ile paylaşılamadı.

İşte Haberanaliz haber portalının servise belgeleriyle koyduğu haber aynen şöyle:

"Mersin MHP’li Büyükşehir Belediyesinde yapılan inceleme sonucu ortaya çıkan Sayıştay müzekkeresindeki tespitlere ne oldu?

ANKARA- Kasım- 2016 ayı içinde ortaya çıkan Mersin MHP’li Büyükşehir Belediyesi Sayıştay raporu ve ona ekli 27.9.2016 gün D.5,2016-99 sayılı  “Suç teşkil eden fiille ilgili müzekkere” konulu yazıya istinaden,  27.9.2016 gün D.5,2016-13/ Müzekkere 34720 sayılı SAYIŞTAY BAŞKANLIĞI KARARI ile ilgili kararın 5. Maddesin de işlenen suç ile ilgili olarak;  “Kamu ihale Kanununun yasaklar ve ceza sorumluluğunu düzenleyen 58-60 maddeleri ile 5237 sayılı TCK’nın ihaleye fesat karıştırmayı düzenleyen 235.nci ve görevi kötüye kullanmayı düzenleyen 257.nci maddeleri çerçevesinde yargılamalarını teminen müzekkere ve eklerinin…” Dedikten sonra,

Sayıştay kurulunun 54 kişinin imzasını taşıyan kararın son sayfasında (8.nci sayfa): “İşledikleri fiillerin, 5237 sayılı TCK’nın ihaleye fesat karıştırma başlıklı 235 inci, Edimin ifasına fesat karıştırma başlıklı 236.ncı ve Görevi kötüye kullanma başlıklı 257.nci maddeleri ile 4734 sayılı kamu ihale kanununun yasaklar ve ceza sorumluluğunu düzenleyen 58- 60 ncı maddeleri çerçevesinde olduğu değerlendirilmektedir..” DEMİŞ,

OY BİRLİĞİ İLE BU İŞİ KARARA BAĞLAMIŞ.

Yani hem Sayıştay denetçisi, hem Sayıştay da müzekkereyi yazan, hem Sayıştay da kararı veren heyet, bu işte sorumlu gördükleri isimleri tespit edip, eylemlerine uyan cezalandırma maddelerini şöyle belirlemiş. TCK, 235 -236 ve 257.nci maddeleri.Yani ihaleye fesat karıştırmak, edimin ifasına fesat karıştırmak, GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAK…

Bu kararı Bakanlık makamı onaylamış ve Sayıştay denetçi raporu, müzekkeresi ve ilgili bu Danıştay kararı, Mersin Savcılığına gelmiş. Geldikten bir müddet sonra Dosya Mersin Kaçakçılık Organize Şubeye gereği için gönderilmiş. Bu arada bu dosya kapsamında adı geçen 22 kişi hakkında ise gözaltı yakalama kararı çıkmış. Gözaltına alınmışlar. Üç günlük süreden sonra Mahkemeye çıkartılmışlar. 22 kişilik şüphelilerin hepsi Mersin Üçüncü Sulh Ceza Mahkemesindeki sorgularında 2016/792 sorgu numarası ile ADLİ KONTROL ŞARTI İLE serbest kalmış.

Bu arada Savcının Gözaltı kararı ile KOM şubede ifadeleri alınan 22 şüphelinin hakkında çok hızlı bir şekilde 56 sayfadan ibaret ekinde ise torbalarca belge olan fezleke yazılıp soruşturmayı yürüten savcıya gönderilerek mahkemeye sevk edilmişler.

Ne hikmet ise, konusunda uzman olan Sayıştay Denetçisinin, konusunda uzman olan Müzekkereci Sayıştay mensubunun, Konusunda uzman olan Sayıştay Başkanlığının 5 kişi ile verdiği karar neticesi bulunan suçlama maddelerinde Polis Fezlekesinde değişim olmuş. Sayıştay eylemlerine uyan cezalandırma maddeleri olarak TCK 235- 236- 257 maddeleri isterken, KOM şubenin yazdığı fezlekenin sonuncu sayfasında 235 ve 236 ncı maddeler ile ilgili düzenlenen tahkikat evrakı denmiş. 257 madde olan Sayıştay başkanlığınca tespiti yapılan Görevi Kötüye Kullanma maddesi yazılmamış.

Böylelikle, ilgili şüpheli 22 kişi Mahkemeye 235 ve 236 maddelerden çıkınca da ilk sorgu mahkemesi tarafından, Mersin Üçüncü Sulh Ceza Mahkemesindeki sorgularında 2016/792 sorgu numarası ile hepsi serbest bırakılmış. Çünkü istenen cezai şartlar belli.

Bu sevk maddelerine göre:  “235'e göre: beş yıldan oniki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır, 236'ya göre: üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. “ DİYOR…   

257.nci madde ise:  “Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan hâller dışında, görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir kazanç sağlayan kamu görevlisi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır..” Demekte.

Kısacası, 235- 236- 257 maddelerin hepsinden sevk edilmiş olsalar istenen cezalandırma süresi ile sevk maddeleri değişmiş olacak mahkemede buna göre hareket edecek. Ayrıca Gerek Sayıştay raporu, gerek Sayıştay müzekkeresi, gerekse Sayıştay başkanlığının kararlarında tespit edilen hususların, üzerine tek kelime ekleme yapılmadan polis fezlekesinin yazılıp gönderildiği dikkat çekiyor.

Diğer taraftan FETÖ/PDY kapsamında halen tutuklu olan Danışman Erkan Karaaslan’ın bu dosyada adının geçmesi ve bu ihalede yaklaşık maliyeti belirlemede teklif veren 2 firmanın sahibi olması, aynı anda işi yüklenen firmanın sahibi olması ve yine Belediye ye ait MERULAŞ’ta yönetim kurulu üyesi olması ise ayrı bir husus.

İDDİANAMA HAZIRLANDI MI, DOSYA MAHKEMEYE SUNULDU MU?

Mersin Üçüncü Sulh Ceza Mahkemesindeki sorgularında 2016/792 sorgu numarası ile adli kontrol ile serbest bırakılan şüphelilerin hakkındaki iddianame hazırlandı mı, Mahkemeye sunuldu mu, kovuşturma başladı mı tüm bunlar merak konusu olurken, Mersin MHP’li Büyükşehir Belediyesinde ki bu tahkikata konu evrakların FETÖ/PDY kapsamında görülen Mersin 7. Ağır Ceza Mahkemesi 2016/22 ESAS sayılı dosya kapsamına ayrıca girdiği de anlaşıldı…

sonses

http://www.sonses.tv/haber/3404/mersin-buyuksehir-belediyesinin-bu-yolsuzluk-dosyanin-akibeti-ne-oldu.html


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Mersin Büyükşehir Belediyesinde yolsuzluk iddiası: 19 gözaltıÖnceki Haber

Mersin Büyükşehir Belediyesinde yolsuzlu...

Mersin Büyükşehir’de mektup krizi yaşanıyorSonraki Haber

Mersin Büyükşehir’de mektup krizi yaşanı...

Başka haber bulunmuyor!