MUSTAFA GÖKTAŞ: Çevreye, doğaya sahip çıkmak, yaşama sahip çıkmaktır

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
MUSTAFA GÖKTAŞ: Çevreye, doğaya sahip çıkmak, yaşama sahip çıkmaktır
Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel merkezi, Dünya Çevre günü nedeniyle günün anlam ve önemine binaen bir açıklama yaparak, ÇETKODER etkinliklerini aktardı.
“Çevreye, doğaya sahip çıkmak, yaşama sahip çıkmaktır”
 
Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Merkezi 5 Haziran Dünya çevre günü dolayısıyla bu gün yazılı bir açıklama yaparak bu günün anlam ve önemine binaen bir dizi etkinliğe de imza atacaklarını duyurdu.
 
ÇEVRE KİRLİLİĞİ ARTINCA AÇLIK DA ARTIYOR
 
Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş  “Son yıllarda çok hızla kirletilen Doğa (Çevre) nedeniyle yeryüzünde kuraklık baş göstermiş, buna paralel açlık ve yokluk artmıştır. Çevre, insanların sürekli diğer tüm canlılar ile beraber yaşadıkları yere denir. Denizler, dağlar, ovalar, nehirler, göller, yaylalar, ormanlar, çayırlar, doğada yaşayan tüm canlılar doğal çevreyi oluşturur. Çevrenin kirlenmesi, bu ülkede yaşayan herkesin ortak sorunudur. Çünkü çevre kirliği, içindeki yaşantıyı olumsuz etkiler, insanların ve diğer canlıların zarar görmesini sağlar. Son yıllarda büyük sanayi hamleleri ile dev fabrikalar kurulmuş, bu fabrikalardan gerektiği gibi çalışmayan ve sorumluluklarını yerine getirmeyenler, çevre kirliliğine neden olmuşlar, çevreye büyük zarar vermişler ve vermeye devam etmektedirler. Yine aynı şekilde çarpık kentleşmeler, deniz kenarına, kıyı kenarına, akarsu yatağına, ormanlık alan içine yapılan imarlaşma, inşaatlar yaşamımızı tehdit etmektedir. En önemli kirlenme Toprak da, su da, hava da yaşanmaktadır” dedi.
 
ZARARLI ATIKLARA DİKKAT EDELİM
 
Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş  “Denizlerin, göllerin, nehirlerin, akarsuların, zararlı atıklarla kirletilmesi ile su kirlenmektedir. Bu zararlı atıkları sulara denetimsiz sanayi kuruluşları bırakabildiği gibi, insanlarımız da bilmeden yapabiliyorlar. Denize atılan bir plastik pet şişe yüzyıllarca kaybolmaz ve kirliliğe neden olur. Kirlilik ile deniz hayvanlarının yaşam ortamları bozulur, toplu ölümler meydana gelir, bu sulardan avlanan deniz hayvanlarının yenmesi insanlara zarar verir, insanlar denize giremez ve yüzemez. Kızartma yağları, evde kullanılan her çeşit yağ ve kimyasal lavabolara dökülmemeli. Toprakla temas etmemeli” dedi.
 
EĞZOS GAZLARINA DİKKAT EDELİM
 
Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş ”Yine günümüzde hava kirliliğinin büyük bölümünü taşıtların egzozlarından çıkan gazlar oluşturuyor. Yakıtların gereği gibi yakılmaması sonucu da kirlilik ortaya çıkıyor. Bacalarına filtreleme sistemi yapmayan fabrikalar da kirliliğe yol açıyor. Kirli hava, solunuma elverişsiz havadır. Kirli hava solunum yolları hastalıklarını artırır. Solunum organlarımızı yorar. Hava kirliliği hiç beklemediğiniz anda ölümlere bile sebep olabilir. Bu nedenle daha duyarlı olmak tüm insanlarımızın başlıca görevidir” dedi
 
TOPRAKLARIMIZI BİLİNÇLİ KULLANALIM
 
Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş ”Topraklarımızda bilinçsiz ve şuursuzca kirletiliyor. İşin farkında olmayan kişiler, yaşamın ne denli büyük tehlike altında olduğunu görmüyorlar. Atıklarla, zararlı ilaç ve gübrelerle toprağın çoraklaşıyor ve tarıma elverişsiz duruma geliyor.  Bu nedenle Çiftçilerimiz, tarlada, bağda, bahçede kullanacakları ilaç ve gübreleri, uzmanlarına sorarak bilinçli olarak kullanmalıdırlar. Hangi gübrenin hangi cins topraklarda yararlı olacağı bilmeli ve bunun için toprak analizi yaptırmalıdır. İlgili uzmana danışmaksızın ilaç ve gübre kullananlar toprağa kirletmektedirler. Ayrıca Toprağa hiçbir şekilde zararlı atık maddeleri atılmamalıdır. Başta atık piller, poşetler, sigara izmaritleri, cam ve plastik şişelerin atılması olmak üzere toprağı kirleten etkenlerdir. Ve toprak kirlenmesi toprağın verimini azaltmaktadır. Ayrıca kirlenme Bitki hastalıklarını çoğaltır, işlenebilir tarım alanlarının azaltır böylece de ülkenin fakirleşmesini sağlar” dedi.
 
HAVAYI SUYU TOPRAĞI KİRLETMEYELİM. ELİMİZDEN ALINAN YAŞAMIMIZDIR UNUTMAYALIM.
 
Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş  ” Hızla kirletilen dünyamız, ülkemiz için her birimiz birer birey olarak, sorumlu tüketici anlayışı ile HAVAYI- TOPRAĞI- SUYU kirletmemek için elimizden gelen gayreti göstermek zorundayız. Elimizden alınan yaşamımızdır. Bu kirlilik sağlıklı yaşamı elimizden almaktadır. Yaşam hepimizin en doğal hakkıdır. Ama o hakkı biz kendimiz bilerek yâda bilmeyerek birbirimizin elinden alıyoruz. Bu sebeple her birey kendisinde biriken çöpleri hemen kaldırılmalı, gerekli çöp kutularına atılmalıdır. Oturduğumuz mekânda ve bölgedeki Kanalizasyon patlamalarını hemen ilgililere bildirilmeliyiz. Akarsularımız ve durgun sularımız, insan ve hayvan atıkları ile, ayrıca sanayi atıklarıyla, hor kullanımla kirletilmemelidir. Araçlarda ve her alanda yakıtların tam yakılması sağlanmalıdır. Böylece hem enerji kaybı, hem de hava kirliliği önlenmiş olacaktır. Gereksiz yere özel araçlar kullanılmamalıdır. Denizlere çöp (özellikle plastik maddeler), evsel atık yağlar, mazot, yanık yağ gibi kirlilik oranı çok alan maddeler atılmamalıdır. Oturduğumuz mekânda, alanda, bölgede sokağa kesinlikle çöp atılmamalıdır. Atılmasına müsaade edilmemelidir. Herkes bilecek ki, sağlıklı yaşam sağlıklı çevre ile olacaktır. Ve biz doğamızı korudukça oda bizi koruyacaktır. Biz bu yaşadığımız evreni atalarımızdan ödünç aldık. Çocuklarımıza da düzgün, yaşanılası bir çevreyi bırakmak hepimizin görevidir. Bu bağlamda el ele vermeli daha duyarlı ve dikkatli hareket etmeliyiz” dedi.
 
 
2 HAFTA SÜRE İLİ ETKİNLİKLER DEVAM EDECEK
 
Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş  ”Yurt geneli kendi imkânlarımızla afiş ve dövizler yaptırdık, 5 Haziran Dünya çevre günü dolayısıyla, 2 hafta boyunca sürecek olan etkinliklerimizle tüm yurtta bunları dağıtıp halkımızı bilinçlendirecek çalışmalar yapacağız. Ayrıca İstanbul- Ankara- Bursa- Mersin de bölgesel Eğitim seminerleri, paneller, konferanslar gerçekleştireceğiz” dedi

MUSTAFA GÖKTAŞ: İstanbul Vezneciler'de, meydana gelen bombalı saldırıyı kınıyoruz...Önceki Haber

MUSTAFA GÖKTAŞ: İstanbul Vezneciler'de,...

MUSTAFA GÖKTAŞ'ın ORDU İLİMİZDE MEYDANA GELEN SEL FELAKETİ SONRASI AÇIKLAMASISonraki Haber

MUSTAFA GÖKTAŞ'ın ORDU İLİMİZDE MEYDANA...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!