Pınar Gültekin Soru Önergesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Pınar Gültekin Soru Önergesi
Muğla'nın Ula ilçesinde yaşayan ve bir erkek tarafından katledilen Pınar Gültekin'i ve kadın kırımına dönüşen kadın cinayetleri ve iktidarın iptal etmek istediği İstanbul Sözleşmesi'ni HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Meclis gündemine taşıyarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrük Selçuk'a soru önergesi iletti.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuktarafından Anayasa’nın 98. ve İçtüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 27.07.2020

Tulay Hatımoğulları Oruç

Adana Milletvekili

Muğla’nın Ula ilçesinde yaşayan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisi 27 yaşındaki Pınar Gültekin, 16 Temmuz’da kaybolmuştu. Ailesinin ihbarı üzerine aranan Pınar’ın maalesef 5 gün sonra Cemal Metin Avcı (32) isimli bir erkek tarafından katledildiği ortaya çıkmıştır.

Tüm Türkiye’nin gündemine oturan Pınar Gültekin’in katli, kadın kırımına dönüşen kadın cinayetleri ve artan kadın cinayetlerini önlemekle yükümlü iktidarın İstanbul Sözleşmesinin iptalini tartışması, 6284 Sayılı Kanunun uygulanmaması birçok şehirde kadınların sokaklarda “İstanbul Sözleşmesi yaşatır!” ve “6284’ü uygula!” diyerek,“kadın kırımına” karşı isyanını dile getirmesine neden olmuştur. Kadına yönelik erkek şiddetinin önlenmesi ve yükümlü olunan uluslararası anlaşmaların (CEDAW, İstanbul Sözleşmesi) yanı sıra 6284 sayılı Kanunun daha etkin uygulanması ve uygulamanın denetlenmesi; kadınlar için sığınak ve acil barınma ihtiyaçları için kapasite artırılması, kadınların yaşam hakkı için yapılması gerekenlerin başındadır.

Bu bağlamda;

 1. Pınar'ın annesi Şefika Gültekin, kamera kayıtlarını izlediğini ve failin tek kişi olmadığını söylemiştir. Katil Cemal Metin Avcı’ya yardım eden başkası var mıdır? Pınar’ın annesinin bu iddiasının araştırılması için İçişleri Bakanlığı ile birlikte çalışılmakta mıdır?
 2. Kamera kayıtları, telefon görüşmeleri vs titizlikle incelenerek varsa başka bir fail ortaya çıkarmak üzere çalışmalar İçişleri Bakanlığı ile eşgüdümlü bir biçimde yürütülmekte midir?
 3. Kadınları, başta yaşam hakkı olmak üzere, erkek şiddetini önlemeyihedefleyen İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasa neden uygulanmamaktadır? Artan kadın cinayetlerini önleyebilecek mekanizmalara sahipken, bu mekanizmanın iptali neden/nasıl tartışılabilmektedir?
 4. Kadınların, kadın hareketinin uyarı ve taleplerini gören ve içeren, kadına yönelik şiddeti önlemekiçin bütünlüklü bir acil eylem planı hazırlamak için çalışmalarınız var mıdır?
 5. Kendinden önce erkekler tarafından katledilen kadınlar için sosyal medya paylaşımlarında bulunan Pınar’ın da bir erkek tarafından katledilmesi, tüm kadınların bunu yaşayabilecek olması gerçeğini ifade etmekte. Toplumsal bir olgu olan kadın cinayetlerini önlemek, erkek egemen toplum bakışını değiştirebilmek üzere toplumsal cinsiyet rollerini sorgulatan çalışmalar elzemdir. Bakanlığınızın böylesi çalışmaları var mıdır/olacak mıdır?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İşsizlik Fonu’nun ödeme miktarı ve sürelerine değişiklik mi geliyor?Önceki Haber

İşsizlik Fonu’nun ödeme miktarı ve sürel...

Aytun Çıray, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın 'Atatürk'e lanet' sözlerini yargıya taşıdı!Sonraki Haber

Aytun Çıray, Diyanet İşleri Başkanı Erba...

Başka haber bulunmuyor!