Putin: İstanbul'daki 'Ukrayna mutabakatları' hâlâ masada

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Putin: İstanbul'daki 'Ukrayna mutabakatları' hâlâ masada
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ile savaşa son verilmesi için bir kez daha Mart 2022'de İstanbul'da yapılan müzakerelere işaret etti. Putin, İstanbul Anlaşmaları'nın hâlâ masada olduğunu ve barış için temel oluşturabileceğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2022 yılında İstanbul'da Ukrayna heyetiyle yapılan görüşmelerde varılan mutabakatların hâlâ masada olduğunu ve olası bir müzakere sürecinin temelini oluşturabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la dün yaptığı görüşmenin ardından Kazakistan'ın başkenti Astana'da Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Genişletilmiş Oturumu'nda (ŞİÖ Plus) konuşan Putin, Ukrayna'yla müzakere olasılığına ve 2022'de İstanbul'da yapılan görüşmelere bir kez daha değindi.

"Rusya'nın barış müzakerelerini hiçbir zaman reddetmediğini ve şimdi de masaya oturmaya hazır olduğunu" belirten Putin, "müzakerelerden kaçan tarafın bizzat Kiev olduğunu ve bunun doğrudan Londra'dan, yani hiç şüphesiz Washington'dan gelen talimatla yapıldığını" söyledi. Sputnik'in aktardığına göre Putin, "Ukraynalı yetkililerin de bunu direkt olarak ve açık bir şekilde dile getirdiğini" belirtti.

ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR ETTİ

Putin, oturuma katılan Erdoğan'a İstanbul'daki görüşmeler için yürüttüğü arabuluculuk faaliyetleri nedeniyle teşekkür ederek "Bu (İstanbul'da varılan) mutabakatlar hiçbir yere kaybolmadı, Ukrayna müzakere heyetinin başkanı tarafından paraf edildi. Demek oluyor ki Ukrayna'nın tamamen işine geliyordu. Bu mutabakatlar masada duruyor ve bu müzakerelerin devamının temelini teşkil edebilir" ifadelerini kullandı.

Putin, Ukrayna'daki krize "ABD ile destekçilerinin samimiyetsiz ve maceracı politikasının" yol açtığını söylerken, ŞİÖ oturumunun katılımcılarına da "çözüm için sundukları samimi ve somut öneriler" nedeniyle teşekkür etti.

İSTANBUL'DAKİ RUSYA-UKRAYNA MÜZAKERELERİNDE NE YAŞANDI?

29 Mart 2022'de İstanbul’da yapılan müzakereler sonucunda Ukrayna tarafı, Rus tarafına gelecekteki olası yazılı anlaşmanın ilkelerini teslim etmiş, anlaşmaya çok yaklaşılmıştı. Ancak Rusya'nın Buça’da katliam yaptığına ilişkin iddialar ortaya çıktıktan sonra görüşmeler kesilmişti. 17 Mayıs’ta Ukrayna tarafı, "ülkedeki durumun çok değiştiğini ve Rusya ile müzakereleri askıya aldıklarını" duyurmuştu.

ARTI GERÇEK


Erdoğan, Şanghay'da Şi ile görüştüÖnceki Haber

Erdoğan, Şanghay'da Şi ile görüştü

"3 Mustafa" Detayını Prensin Danışmanı YakaladıSonraki Haber

"3 Mustafa" Detayını Prensin Danışmanı Y...

Başka haber bulunmuyor!