“Sağlıkçılar çok çalışıyor, hak ettiği ücreti alamıyor!”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“Sağlıkçılar çok çalışıyor, hak ettiği ücreti alamıyor!”
CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, sağlık personellerinin mesleksel tehlikeleri ile özlük haklarına çözüm bulunması için araştırma önergesi sundu

ANKARA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) çalışan sağlık personellerinin mesleksel tehlikeler ve özlük haklarıyla ilgili sorunların belirlenmesi ve gereken önlemlerin alınması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) araştırma önergesi sundu.
KİMLER SAĞLIK PERSONELİDİR?

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) ortaya koyduğu sağlık personeli listesinin, eksikleriyle birlikte yol gösterici olmayı sürdürdüğünü kaydeden Dr. Şevkin,  DSÖ’nün, “Ebe, Hekim, Hemşire, Diş hekimi, Sağlık memuru, Eczacı, Biyolog, Diyetisyen, Veteriner, Ziraat mühendisi, Tıp fizikçileri, Sağlık mühendisleri, Çevre sağlığı teknisyenleri, Çocuk gelişimi uzmanları, Sosyal hizmet görevlileri, Sağlık eğitimcileri, Fizyoterapistler, Değişik dallarda çalışan teknisyenler, Hastabakıcılar, Hizmetliler, İdari işler görevlileri ve şoförleri” sağlık meslekleri olarak sıraladığını vurguladı.

ÖNDE GELEN 5 TEHLİKE!

Sağlık personelinin karşı karşıya kaldığı mesleksel tehlikeler içinde, “en çok görülen, en çok sakat bırakan ve en çok öldüren” özelliklerine göre, önde gelen 5 tanesinin; radyasyon, enfeksiyonlar, anestetik ve kimyasal maddeler, kaba kuvvet uygulanması, aşırı ve düzensiz çalışma olduğuna işaret eden Dr. Şevkin, meclisin bu konuda harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

UZUN ÇALIŞMA SÜRELERİ…

Bu tehlikeler dışında, sağlık personeli için, meslek uygulamalarından kaynaklanan “bedensel, ruhsal ve sosyal” birçok tehlike tanımlanabildiğini belirten Dr. Şevkin, “Bu mesleksel tehlikelerin tümü önlenebilir. Hiç biri kaçınılmaz değildir; uygun önlemlerle sıfıra yaklaştırılabilir. Bütün bu risklerin çoğalmasına ve etkisinin ağırlaşmasına yol açan en önemli etmen çalışma süreleridir. Sağlık personelleri uzun çalışma sürelerine karşın hak ettikleri ücreti alamamaktadır” dedi.

ARAŞTIRILSIN, ÇÖZÜM BULUNSUN!

CHP’li Dr. Şevkin, Sosyal Güvenlik Kurumu’nda çalışan sağlık personelinin mesleksel tehlikelerin ve özlük haklarıyla ilgili sorunların araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Anayasanın 98'inci, İçtüzüğün 104 ve 105'inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını istedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CHP’li Bülbül’den Ak Partili Yavuz’un Sözlerine YanıtÖnceki Haber

CHP’li Bülbül’den Ak Partili Yavuz’un Sö...

Gürer: “Çiftçiye destekleri hemen ödensin”Sonraki Haber

Gürer: “Çiftçiye destekleri hemen ödensi...

Başka haber bulunmuyor!