Suruç Katliamının Aydınlatılması İçin Araştırma Önergesi verdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Suruç Katliamının Aydınlatılması İçin Araştırma Önergesi verdi
HDP Urfa Mv. Ömer ÖCALAN'dan Suruç Katliamının Aydınlatılması İçin Araştırma Önergesi

20 Temmuz 2015 tarihinde Suruç’da Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) çağrısıyla Türkiye’nin dört bir yanından gelen yüzlerce genç, topladıkları oyuncaklar ve insani yardım malzemelerini Kobane’deki çocuklara götürmek için bir araya gelmiş ancak Amara Kültür Merkezi’nde basın açıklaması yaptıkları sırada İŞİD Terör Örgütü tarafından gerçekleştirilen intihar saldırısı sonucu, 33 yurttaşımız yaşamını yitirmiş ve 100’ün üzerinde yurttaşımız ise yaralanmıştır. Suruç katliamı ile ilgili adli ve idari soruşturmalar etkin bir şekilde yürütülmediği için 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da yine İŞİD’in yaptığı bir başka katliamda 103 yurttaş yaşamını yitirmiştir.

Bu anlamda, Suruç katliamının tüm yönüyle aydınlatılması, katliamın gerçekleşmesi sürecinde adli ve idari ihmallerin, açıkların ve varsa kasıtların bulunması, İŞİD terör örgütünün gerçekleştirdiği diğer saldırıların da Suruç katliamı ile bağlantılı bir şekilde irdelenerek araştırma kapsamının geniş tutulması ile birlikte yeni katliamların yaşanmaması için tedbirlerin ve gerekli önlemlerin alınması amacıyla HDP Urfa Milletvekili Ömer ÖCALAN bir meclis araştırması açılmasını talep ederek, katliamı tekrar TBMM gündemine taşıdı.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

20 Temmuz 2015 tarihinde Suruç’da Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) çağrısıylaTürkiye’nin dört bir yanından gelen yüzlerce genç, topladıkları oyuncaklar ve insani yardım malzemelerini Kobane’deki çocuklara götürmek için bir araya gelmiş ancak Amara Kültür Merkezi’nde basın açıklaması yaptıkları sırada İŞİD Terör Örgütü tarafından gerçekleştirilen intihar saldırısı sonucu, 33 yurttaşımız yaşamını yitirmiş ve 100’ün üzerinde yurttaşımız ise yaralanmıştır. Suruç katliamı ile ilgili adli ve idari soruşturmalar etkin bir şekilde yürütülmediği için 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da yine İŞİD’in yaptığı bir başka katliamda 103 yurttaş yaşamını yitirmiştir.

Bu anlamda, Suruç katliamının tüm yönüyle aydınlatılması, katliamın gerçekleşmesi sürecinde adli ve idari ihmallerin, açıkların ve varsa kasıtların bulunması, İŞİD terör örgütünün gerçekleştirdiği diğer saldırıların da Suruç katliamı ile bağlantılı bir şekilde irdelenerek araştırma kapsamının geniş tutulması ile birlikte yeni katliamların yaşanmaması için tedbirlerin alınması için gerekli önlemlerin alınması amacıylaAnayasa’nın 98. İçtüzüğün 104. ve 105. Maddeleri gereğince bir meclis araştırması açılmasını arz ederiz.

Ömer ÖCALAN

Şanlıurfa Milletvekili

GEREKÇE

20 Temmuz 2015 tarihinde Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde, Kobane’deki çocuklara oyuncaklar ve insani yardım malzemelerini götürmek için bir araya geldikten sonra amaçlarına yönelik Amara Kültür Merkezi’nde basın açıklaması yaptıkları sırada İŞİD terör öörgütü tarafından gerçekleştirilen intihar saldırısı sonucu, 33 yurttaşımız katledilmiş ve 100’ün üzerinde yurttaşımız ise yaralanmıştır.

Suruç katliamından sonra açılan dosya hakkında gizlilik kararı verilmiş, bu kararla katliamın oluş şekli ve failleri kamuoyundan gizlenmeye çalışılmıştır.  Örneğin, mahkemeye getirilen görüntülerin 5 saatlik kısmının kesilmiş olması birçok soruyu da beraberinde getirmektedir. Görüntülerin kesildiğinin bilirkişi raporlarıyla da ispatlanmış olmasına rağmen, bu 5 saatlik kısmın kimler tarafından ve nasıl kesildiğini, olaydan sonra orada kimlerin ve nelerin olduğu ile ilgili sorulara herhangi bir cevap verilmiş değildir.  Bu anlamda, mahkemenin bu görüntüleri kesen kişilerin tespitine yönelik bir araştırmaya girmesi ve bu görüntülerin neden silindiğinin mutlak suretle araştırılmasıgerekmektedir. Soruşturma makamları olan polis ve savcılığınSuruç katliamındaki sorumluları, failleri, onların bağlantılarını, katliam delillerini etkin ve sonuç alıcı bir soruşturma yürüterek aydınlatmaktan uzak bir tavır sergiledikleri katliamdan 19 ay sonra tamamlanan iddianamede açıkça görülmüştür. Dosyaya bakan birçok savcının değişmesi de soruşturma süreçlerinin sağlıklı yürütülmediğini ortaya koyan bir başka göstergedir.

Katliamın bir numaralı faili olan IŞİD bağlantılı ve poliste arama kaydı olan Şeyh Abdurrahman Alagöz isimli kişinin hiçbir güvenlik kontrolüne tabi tutulmadan Amara Kültür Merkezi’ne girdiği  ve katliamı  gerçekleştirdiği  anlaşılmaktadır. Ayrıca iddianamede yer aldığı üzere  Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü'nün, 17 Temmuz 2015 tarihinde Suruç Emniyet Müdürlüğü'ne gönderdiği yazıda Suruç İlçe Emniyet Müdürü'nün bu görevi yerine getirmediği için cezalandırılmasını istediği görülmüştür. Yine dava dosyasında yer alan başka bir belgeye göre, İlçe Jandarma Komutanlığı "Canlı bomba saldırısı olabilir" diyerek, 1 Temmuz-31 Temmuz günlerinde arama yapma kararı talep etmiştir. Sulh Ceza Hakimliği talebi kabul etmiştir, jandarmaya "yol, ev, işyeri, araba, çanta, üst-baş" araması yapma izni verilmiş  ancak bu karara rağmen, jandarma önlem almamıştır.

Yine Dönemin Başbakanının, “Türkiye’de intihar eylemi yapabilecek kişilerin belli bir listesi var. Takip ediyorsunuz ama bunun öyle bir eylemi gerçekleştirme anına kadar müdahale edemiyorsunuz”açıklaması ile birlikte  Cumhurbaşkanının, “400 vekil alınsaydı olmazdı” şeklindeki ifadesi şöz konusu katliamlarınAKP hükümetlerince etkin bir şekilde soruşturulmadığı ve bu kaostan siyasi bir çıkar sağlamaya yönelik bir tutum içerisinde oldukları anlaşılmaktadır.

Katliamda, en temel insan hakkı olan “yaşam hakkı”nın hedef alındığı  ve “Başta  Roma Statüsü olmak üzere  taraf olduğumuz uluslararası sözleşmeler ve  ceza mevzuatımız bakımından Suruç ve Ankara Gar  katliamları ile birlikte yaşanan katliamlar insanlığa karşı işlenmiş suçlar kategorisindedir.

Bütün bu gerçekler göz önüne alındığında söz konusu katliamın öncesinde ve sonrasında da ilgili kurumların katliam sürecinden ya haberdar oldukları ya da gerçeklerin açığa çıkmaması için soruşturmayı etkin yürütmedikleri açıkça görülmektedir. Bu bağlamda faillerin bulunması ve benzer katliamların bir daha gerçekleşmemesi amacıyla ivedilikleAnayasa’nın 98’inci ve içtüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını teklif ve arz ederim.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Pınar Akbaş’ın sınav sonrası cevap kâğıdının kaybolmasını Meclis gündemine taşıdı.Önceki Haber

Pınar Akbaş’ın sınav sonrası cevap kâğıd...

80'i Aşkın İşçinin Covid-19'a Yakalanması hakkında önerge verdiSonraki Haber

80'i Aşkın İşçinin Covid-19'a Yakalanmas...

Başka haber bulunmuyor!