LEVENT GÖK, RSS Uygulaması Hakkında Soru Önergesi verdi.

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
LEVENT GÖK, RSS Uygulaması Hakkında Soru Önergesi verdi.
LEVENT GÖK, Kapıkule Sınır Kapısında Başlatılan RSS Uygulaması Hakkında Soru Önergesi verdi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcantarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince arz ederim.

Levent GÖK - Ankara Milletvekili

Türkiye dış ticaretinin yarısından fazlasını Avrupa ile yapmakta, kara yoluyla gerçekleştirilen mal çıkışlarının çoğunluğu Kapıkule Sınır Kapısından geçmektedir. Yıllardır Kapıkule Sınır Kapısının kapasitesinin artırılması için yürütülen çalışmalar istenen sonucu vermemekte, zaman zaman Kapıkule’den Edirne şehir merkezine varan tır kuyrukları oluşmaktadır. İhracat ve transit yükü taşıyan veya bireysel sürücülerin sınırdan hızla geçmesi amacıyla uygulanmaya başlanan Randevulu Sanal Sıra Sistemi(RSS) ile önceden alınan randevu günü ve saatinde sınır kapısında olunacak ve sıra beklenmeden geçiş yapılması planlanmıştır. Uygulamanın hayata geçmesinin ardından Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası(YYS) sahibi ve yaş sebze meyve taşıyan tırlara öncelik tanınmış, YYS sahibi olmayan ve kuru yük taşıyan firmalar bu durumdan rahatsız olmuşlardır. Algoritması tam olarak anlaşılamayan sistem planlandığı üzere randevu düzenlemesi yapmamakta, RSS’den sıra almamış araçlar sınır kapısında 48 saattir bekleyen tırların önüne geçebilmektedir. RSS’den randevu aldığı halde 72 saati bulan süreler sıra bekleyen araçlar bulunmakta, yabancı plakalı araçların Türkiye’de yerleşik olmayan operatörlere bağlı cep telefonlarına RSS karekodu gönderilememektedir.

RSS uygulaması beklenenin aksine başarısız bir girişim haline gelmiş, Kapıkule’de kronikleşmiş sorunları çözememiştir. Yeni geliştirilen bir uygulamanın Kapıkule Sınır Kapısı gibi geçiş yoğunluğunun en yüksek olduğu noktada hayata geçirilmesi yeni sistemin bütün olumsuzluklarının dış ticarete yansımasına yol açmıştır. Uygulamadaki yanlışlık ve eksikliklerin ivedilikle giderilmesi ya da sistemin araç yoğunluğunun daha düşük olduğu sınır kapılarında deneyimlenerek sonrasında bütün sınır kapılarında kullanılmaya başlanması özellikle ticari firmalarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi için büyük önem taşımaktadır.

Bu bilgiler ışığında:

 1. Yeni geliştirilen ve eksiklikleri tam olarak giderilememiş olan RSS uygulamasının pilot uygulama yapılmadan dış ticaretimizin en yoğun olduğu Kapıkule Sınır Kapısında kullanılmaya başlanmasının sebepleri nelerdir?
 2. RSS uygulamasının başladığı tarihten itibaren sistemi kullanarak randevu alan araçların sayısını açıklar mısınız?
 3. RSS uygulamasından randevu almış olmasına rağmen geçiş için sınır kapısında 24 saat ve daha uzun süre beklemek zorunda kalmış bireysel ve ticari araçların sayılarını açıklar mısınız?
 4. RSS uygulamasından randevu almadığı halde Kapıkule Sınır Kapısında sıra bekleyen araçların önüne geçerek geçiş yapan araçların sayısını açıklar mısınız?
 5. RSS uygulamasına geçildikten sonra Kapıkule Sınır Kapısının geçiş kapasitesinde gerçekleşen değişimleri açıklar mısınız?
 6. RSS uygulamasının sağlıklı bir hizmet sağlaması için sistemin algoritmasının ve önceliklerinin düzenlenerek çalışma mekanizmasının özellikle Kapıkule Sınır Kapısını kullanan ticari firmalar ile paylaşılması düşünülmekte midir?
 7. RSS sisteminin sorunlarının giderilerek sınır kapılarımızdan hızlı geçişlerin başlayacağı tarihi açıklar mısınız?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gazetecilerin haber kaynağını ve eriştiği belgeleri koruması, yasal bir hakÖnceki Haber

Gazetecilerin haber kaynağını ve eriştiğ...

İŞÇİYE KAHVALTI İÇİN YASAL DÜZENLEME GEREKİYORMUŞ!Sonraki Haber

İŞÇİYE KAHVALTI İÇİN YASAL DÜZENLEME GER...

Başka haber bulunmuyor!